Ніхто не знає нас краще за нас самих, тому краще ніхто не зможе розказати про наші особисті та професійні досягнення.

Якщо пошукач хоче добитись успіху в пошуках найкращої для себе роботи, він обов’язково повинен розповісти роботодавцю про свої попередні успіхи на професійному терені. Багато кандидатів роблять помилку, коли не розкривають суті своїх досягнень або, навіть, просто забувають про цю дуже важливу деталь як під час складання резюме, так і під час самої співбесіди. Експерти кадрового порталу grc.ua підготували рекомендації стосовно того, як правильно презентувати свої досягнення у резюме.

Правила професійної самопрезентації

Варто знати деякі правила презентації себе, як спеціаліста, і вміти вірно подати інформацію про свої досягнення. Це дуже важливий пункт, на який обов’язково звертає увагу рекрутер та керівник.

Для початку треба розібратись з тим, що таке досягнення в професійній сфері, які з них треба прописувати в резюме та про які треба говорити на співбесіді. Дехто з кандидатів може розповідати про свої обов’язки на попередніх місцях роботи, про свої навички, про пройдені курси, але це не та інформація, яку можна вважати досягненням. Досягнення – це результати позитивні та такі, які можна виміряти конкретними даними – цифрами, об’ємами, датами тощо. Наприклад, за певний період спеціаліст збільшив кількість замовлень товару на певну цифру, завдяки створеному ним новому алгоритму в продажах у своїй ніші, в певній компанії тощо.

Як правильно презентувати свої досягнення

Під час створення резюме варто розписувати свої досягнення, які стосуються професійної сфери тієї компанії, до якої буде скеровано резюме. Якщо таких раніше не було, то можна вже під час бесіди розповісти про вдалий проєкт, створений кандидатом в іншій, можливо, схожій за напрямком сфері та доповнити презентацію певними компетенціями, які підходять для роботи на бажаній позиції.

Кожне досягнення, кожний успішний проєкт базується на певних навичках та компетенціях фахівця. Ці навички можна включити в перелік у резюме чи проговорити їх вже під час самої співбесіди.

Можливо кандидат думає, що він не має у своєму професійному арсеналі жодних досягнень та успішних проєктів. Це може бути помилкова думка, яка з’являється через критичне ставлення до себе та знецінення своїх можливостей та навичок. Існує таке поняття у психології «синдром самозванця», коли людина не приписує свої досягнення – як професійні, так і особисті – своїм якостям, зусиллям, здібностям, а вважає їх випадковістю або щасливим збігом обставин.

У такому випадку варто прописати на папері для себе відповіді на певні питання і вже відштовхуючись від них виділити свої досягнення та детально їх описати.

Питання, на які пошукач має відповісти собі, щоб згадати та описати свої досягнення мають приблизно такий перелік:

  • Чи комусь колись стала у пригоді моя професійна допомога, і в чому вона полягала? Про яку користь говорить це досягнення?
  • Чи було у мене кар’єрне зростання, як змінились мої функції та обов’язки протягом роботи на цій посаді, у цій компанії? Чи можу я використовувати конкретику, відповідаючи на це питання з прикладами і описом нових навичок, які були розвинуті та як вони використовувались надалі?
  • Чи виявляють перелічені мною досягнення мою професійність, експертність? Чи можуть вони довести, що я принесу бажаній компанії розвиток та прибуток?

Де правильно розписати свої досягнення у резюме?

У блоці з переліком попереднього досвіду роботи місця перераховуються у зворотному хронологічному порядку – від останнього до найдавнішого. Досягнення на певній позиції варто розписати саме у цьому блоці. Бажано не використовувати загальних розмитих фраз, а вказати деталі, з кількісними показниками, якщо на займаній посаді це можливо. Якщо кандидат займав посаду, яка не пов’язана з кількісними показниками, то він може використовувати якісні – швидкий термін здачі, впровадження нових ідей в діяльність тощо.

Дехто з кандидатів сумнівається чи вважати своїм досягненням успіх, який став результатом спільної роботи з колегою або відділом. Так, цей досвід варто зазначати, але чесно описати свій внесок у проєкт чи розробку продукту, щоб під час співбесіди не виникла незручна ситуація.

Детально, з наведенням прикладів, з додаванням своїх особистих досягнень (перемога в біговому марафоні, перше місце у танцювальному конкурсі тощо) можна розповідати про свої успіхи вже під час співбесіди. Важливо правильно себе презентувати, не перегинаючи палицю. Як варіант, можна заздалегідь продумати план і будувати свою розповідь за схемою: проблема – метод рішення – результат. Тобто можна розповісти рекрутеру чи керівникові про суть задачі, яка стояла перед кандидатом, за допомогою яких заходів він здійснював її рішення, який обрав метод її рішення, що заважало, що допомагало та який результат отримано у підсумку.

Орієнтуючись по ситуації можна згадати про свої особисті досягнення, якщо це буде доречним та лишить позитивне враження. Може скластись така ситуація, що у пошукача нема досягнень з різних причин, наприклад, кандидат тільки закінчив навчання і ще ніде не працював, або працював без великих успіхів, якісно та відповідально виконуючи свої обов’язки. У такому випадку молодий спеціаліст може перерахувати свої досягнення у навчанні, можливо ним були впроваджені цікаві студентські проєкти, креативна та складна курсова робота чи досягнення з особистого життя.

Якщо на попередньому місці роботи не було яскравих досягнень, про які можна заявити, то пошукач може розповісти, наприклад, про отримані грамоти за сумлінну працю. Можна перенести акцент на особистісні якості та перевести їх на роль досягнень. Наприклад, для професії продавця-консультанта доречна комунікабельність та добре розвинена емпатія, які допомагають у роботі з клієнтами, з підбором товарів та індивідуальним підходом, що приводить до збільшення продажів та залучення нових клієнтів.

Цікавим методом презентації своїх робіт та досягнень є портфоліо. Для багатьох професій – фотограф, копірайтер, дизайнер, модель – портфоліо є обов’язковою умовою для самопрезентації та отримання нової роботи. Можна зберігати його на цифровому носії або роздрукувати, щоб в паперовому вигляді передати менеджеру на співбесіді. Якісне портфоліо запам’ятається HR менеджеру і додасть вам переваг серед інших кандидатів.