У суботу, 12 березня Президент Республіки Польща підписав закон про допомогу громадянам України у зв’язку із збройним конфліктом на території цієї країни. Як правило, нові рішення набули чинності 12 березня цього року та буде застосовуватися заднім числом із 24 лютого 2022 року. Іноземці, які не підпадають під дію вищезгаданого закону та належать до категорії переміщених осіб, перерахованих у Раді ЄС, що імплементує рішення про наявність масового припливу переміщених осіб з України, можуть скористатися тимчасовим захистом відповідно до Закону про надання захисту іноземцям на території Республіки Польща.


Закон про допомогу громадянам України у зв’язку із збройним конфліктом на території цієї держави визначає, зокрема: спеціальні правила легалізації перебування громадян України (та їх подружжя, які не мають громадянства України), які прибули до Польщі безпосередньо з території України у зв’язку з військовими діями, провідними на території цієї країни, і громадян України, які мають Карту поляка, які разом зі своїми найближчими родичами у зв’язку з цими бойовими діями потрапили на територію Польщі.

Положення закону не поширюються на громадян України, які мають:

постійний вид на проживання
дозвіл на проживання довгострокового резидента Європейського Союзу
дозвіл на тимчасове проживання
статус біженця
додатковий захист
дозвіл на допустиме перебування
і які:

подавали клопотання про надання міжнародного захисту у Польщі (або від імені яких такі клопотання було подано)
заявили про намір подавати заяви про надання міжнародного захисту.
Легальне перебування на території Польщі

Громадяни України, які залишили батьківщину внаслідок російської агресії, зможуть легально перебувати у Польщі протягом 18 місяців із 24 лютого 2022 року. Це стосується осіб, які приїхали до Польщі безпосередньо з України та заявили про намір залишитись у нашій країні. .

Рада Міністрів своєю постановою визначить дату, яка буде останнім днем ​​періоду, протягом якого законний в’їзд громадянина України на територію Польщі безпосередньо з України призводить до його перебування в країні. вважається законним.

Також є шлях для подальшої легалізації перебування громадян України, які втекли від війни. Особам, чиє перебування на території Польщі є чи вважалося законним, буде надано тимчасовий дозвіл на проживання. Він буде наданий один раз на 3 роки з дати прийняття рішення.

Заява про видачу дозволу на тимчасове проживання подається громадянином України не раніше 9 місяців з дня в’їзду та не пізніше 18 місяців з 24 лютого 2022 року. Заява, подана протягом 9 місяців з дня в’їзду, залишена без огляду воєводою.

Закон передбачає присвоєння номера PESEL громадянам України, які приїхали до Польщі у зв’язку з війною. Це рішення дозволить реалізувати низку державних послуг для цих людей. Для цього передбачено спеціальну процедуру отримання номера PESEL за заявою, яка містить каталог вихідних даних. Це буде неофіційна процедура, яка дозволить вам отримати номер PESEL без необхідності показувати юридичну основу для його володіння. Для полегшення доступу до загальнодоступних онлайн-сервісів передбачається, що громадяни України зможуть отримати довірений профіль із присвоєнням PESEL.

Заявки на отримання номера PESEL можна подавати з 16 березня цього року. у будь-якому муніципальному офісі.

Громадяни України, які перебували у Польщі до 24 лютого цього року.

Якщо останній день перебування громадянина України на території Польщі на підставі національної візи припадає на період з 24 лютого 2022 року, термін перебування на підставі цієї візи та термін дії цієї візи продовжується в силу закону до 31 грудня 2022 року. У такому разі нова візова наклейка у проїзному документі громадянина України не проставляється. Національна віза при продовженні терміну перебування та терміну дії не дає права на перетин кордону.

Якщо останній день дії тимчасового посвідки на проживання, виданого громадянину України, припадає на період з 24 лютого 2022 р., термін дії цього виду на проживання продовжується в силу закону до 31 грудня 2022 р. посвідки на проживання.

Якщо термін виїзду громадянина України з території Польщі (згаданий у статті 299(6) Закону від 12 грудня 2013 року про іноземців) припадає на період із 24 лютого 2022 року, він продовжується в силу закону. за період 18 місяців.

Якщо строк добровільного повернення (зазначеного у статті 315(1) Закону від 12 грудня 2013 року про іноземців), зазначений у рішенні, виданому для громадянина України, припадає на період з 24 лютого 2022 року, він продовжується через права строком на 18 місяців.