Європейська Комісія запустила амбітну ініціативу розміром 20 мільйонів євро на підтримку української інноваційної спільноти. Завдяки цільовій поправці до робочої програми Європейської інноваційної ради (EIC) на 2022 рік ця нова ініціатива підтримає щонайменше 200 українських глибокотехнологічних (deep tech) стартапів на суму до 60 000 євро кожен.

Крім того, EIC запропонує нефінансову підтримку, таку як бізнес-консультації та пошук партнерів. Це підвищить спроможність українських інноваторів взаємодіяти з європейською інноваційною екосистемою, виходити на нові ринки та отримувати переваги від європейських інструментів фінансування.

Урсула фон дер Ляєн, Президентка Європейської Комісії, заявила: «Бюроючись з військовою агресією Росії, для України життєво важливо дивитися вперед. Країна має яскраве розмаїття стартапів та великий потенціал

Урсула фон дер Ляєн

для інноваційного бізнесу. Дуже важливо зберегти цю економічну спроможність і дати можливість українським технологічним інноваторам розвиватися та далі інтегруватися в європейську інноваційну екосистему. Ми хочемо, щоб вони розширили свою діяльність на європейські ринки та поза їхніми межами».

Маргрете Вестагер, Виконавча віцепрезидентка програми «Європа, пристосована до цифрової ери», зазначила: «Ми прагнемо мобілізувати всі можливі ресурси та надати підтримку Україні. Сьогодні ми закликаємо європейських інноваційних акторів, таких як асоціації стартапів, центри підтримки підприємств, інкубатори та акселератори, приєднатися до нас у підтримці української спільноти глибоких технологій, щоб зробити її сильнішою, стійкішою та конкурентоспроможною».

Марія Габріель, Комісарка з питань інновацій, досліджень, культури, освіти та молоді, сказала: «До вторгнення Росії Україна мала динамічну сцену технологічних стартапів з понад 1600 стартапів. Ця нова ініціатива має на меті захистити цей розвиток, зміцнити зв’язки з європейською інноваційною екосистемою та забезпечити українські стартапи всіма можливостями, щоб вони стали ключовою рушійною силою для відновлення української економіки».

Підтримка в розмірі 20 мільйонів євро буде розподілена через конкурс пропозицій для загальноєвропейської мережі асоціацій стартапів, які підтримують українських суб’єктів у галузі інновацій. Буде забезпечено взаємодію з відповідними ініціативами ЄС, такими як Enterprise Europe Network. Цим конкурсом, який розпочинається 23 червня, Європейська інноваційна рада (EIC) прагне забезпечити безперервність бізнес-активності українських технологічних компаній та сприяти їхньому розвитку. Ця ініціатива може допомогти підготувати українські стартапи до конкуренції за майбутні можливості фінансування EIC. EIC може фінансувати стартапи на суму до 17,5 мільйонів євро у вигляді грантів та інвестицій в акціонерний капітал, а також може залучати подальші приватні інвестиції до втричі більшої суми, інвестованої державними фондами.

Крім того, після ратифікації Україною сьогодні набула чинності угода про приєднання України до програми «Горизонт Європа» та Програм досліджень і навчання Євратому. Угоду підписали 12 жовтня 2021 року з нагоди саміту Україна-ЄС. Тепер європейські та українські дослідники та інноватори, університети, бізнес, у тому числі малі та середні підприємці (МСП), мають усі можливості співпрацювати на рівних умовах для досягнення спільних цілей та вирішення критичних проблем. З огляду на поточну агресивну війну Росії проти України та зобов’язання ЄС запропонувати конкретні засоби підтримки українській дослідницькій та інноваційній спільноті, Україна братиме участь у «Горизонті Європа» та Програмах Євратому без фінансового внеску у 2021 та 2022 роках. Внесок, від якого звільнили Україну, оцінюється приблизно в 20 мільйонів євро.

Ця підтримка є доповненням до поточних ініціатив «Європейський дослідницький простір для України» (ERA4Ukraine), Horizon4Ukraine та ERC for Ukraine, а також спеціальної схеми стипендій у розмірі 25 мільйонів євро в межах «Дій Марії Склодовської Кюрі» (MSCA) для переміщених дослідників України.

Довідка “Нової Доби”

У лютому 2022 року Комісія затвердила річну робочу програму EIC, відкривши можливості фінансування на суму понад 1,7 мільярда євро в 2022 році. Запущена в березні 2021 року як головне нововведення в межах програми Горизонт Європа, EIC має загальний бюджет понад 10 мільярдів євро. на період 2021–2027 років. Щоб мобілізувати всі можливі ресурси та надати підтримку, яка може допомогти Україні в ці складні часи, до робочої програми EIC було внесено зміни, щоб розпочати додатковий конкурс пропозицій, орієнтований на українську спільноту глибоких технологій, яка має великий потенціал для створення проривних інновацій. В останні роки українська стартап-сцена неухильно зростала та збільшула свій внесок у економічне зростання України. Ця ініціатива має зміцнити українські технологічні екосистеми та підтримати інноваційні рішення для відновлення української економіки та інфраструктури після війни.

Відносини між ЄС та Україною у сфері досліджень та інновацій сягають 2002 року, коли Європейське Співтовариство та Україна підписали Угоду про співробітництво в галузі науки та технологій. У 2015 році Україна повністю приєдналася до програми «Горизонт 2020», дослідницької та інноваційної програми ЄС (2014-2020), за якою 170 українських організацій отримали близько 46 мільйонів євро фінансування ЄС і продемонстрували лідерство в інноваціях та передовий досвід у мобільності дослідників, а також в транспорті та енергетиці. У 2016 році Україна та ЄС також уклали угоду про приєднання країни до Програми досліджень та навчання Євратому. Програма досліджень і навчання Євратому спрямована на підвищення рівня ядерної безпеки та радіаційного захисту. 10 травня 2022 року Комісія оголосила про запуск нової схеми MSCA4Ukraine, що є частиною «Дій Марії Склодовської-Кюрі». Маючи загальний бюджет у 25 мільйонів євро, ця нова схема дозволить науковцям з України продовжувати свою роботу в Європі та країнах, що беруть участь у «Горизонт Європа», допомагаючи зберегти систему досліджень та інновацій України та свободу наукових досліджень загалом.