Попри те, що ритейл під час війни зазнав великих збитків, ця сфера демонструє динамічне відновлення на ринку праці. Вакансії для продавців, касирів, працівників складів, водіїв у магазини з’явилися чи не найперші після обвалу ринку праці наприкінці лютого – на початку березня. Спеціалісти сфери продажу були затребуваними й до війни, багато вакансій для них і зараз. Частка вакансій для фахівців торгівлі наблизилася до довоєнних показників у відсотках та складає 24,2% від усіх актуальних у червні. Щоправда, у кількісному вираженні пропозицій роботи у сфері продажу значно менше, аніж це було до війни. Експертно-аналітичний центр кадрового порталу grc.ua та газета “Нова Доба” зробили аналіз динаміки відновлення ринку праці у сфері продажу, а також з’ясував, для кого є робота у цій сфері, та яку зарплату пропонують.

Ритейл протягом кількох останніх років був однією з найбільш прибуткових галузей економіки України, яка розвивалася та займала високі позиції на ринку праці. З початком війни компанії цієї сфери зазнали величезних збитків. За даними Асоціації ритейлерів України, протягом першого місяця війни було закрито 29% торгових точок, а сума збитків ритейлерів перевищила 50 млрд грн. Найбільше постраждали фешн-ритейл, ювелірні магазини та магазини побутової техніки. Продовольчі мережі стали одними з перших, хто відновив пошук працівників. Зрозуміло, що забезпечення продуктами харчування населення усіх регіонів країни було й залишається критично важливим завданням. 

Ринок праці оживає, проте темпи відновлення низькі. Зараз на сайті grc.ua вакансій у чотири з половиною разів менше, аніж було до війни. Частка вакансій у сфері продажу наблизилася до довоєнних показників у відсотках і складає чверть від всіх актуальних. Ця сфера завжди була лідером серед загальної кількості пропозицій роботи на порталі. Активність пошукачів в сфері теж починає зростати. Конкуренція серед кандидатів на вакансії у сфері продажу зараз становить приблизно 4 особи на одне робоче місце.

Динаміка відновлення показників

Сфера продаж – перша сфера, яка наблизилася до довоєнних показників за кількістю вакансій у відсотковому значенні. В лютому 2022 року частка вакансій у цій сфері складала 24,2% від всіх актуальних на порталі. Потім відбувся спад кількості вакансій, найнижчий показник був в квітні 18,6%. З травня почалося поступове зростання кількості вакансій та в червні частка пропозицій роботи для фахівців сфери продажу досягла показників довоєнного часу – 24,5% від всіх актуальних.

Де найбільше потрібні працівники?

Найбільше вакансій для спеціалістів сфери продажу зараз відкрито в Києві – 24% від всіх актуальних пропозицій. На другому місці по кількості пропозицій роботи Львівська область (11%), на третьому – Дніпропетровська область (8%).

Чи потрібний досвід?

Продавці та касири традиційно є одними з найзатребуваніших працівників. Роботодавці, аби закрити ці вакансії, готові навчати та надавати додаткові тренінги та курси. Такий намір зазначений практично в усіх вакансіях. Крім того, у більшості випадків, аби отримати роботу у сфері продаж, пошукачам не потрібен досвід. В 62% актуальних вакансій зазначено, що роботодавці не вимагають від кандидатів досвід роботи. В третині пропозицій роботи зазначено, що роботодавець бажає знайти працівника з досвідом роботи від 1 до 3 років. Кандидатів з досвідом роботи від 3 до 6 років шукає 6% роботодавців, а більш досвідчених лиш 1%.

Яку пропонують заробітну плату?

Більшість пропозицій роботи в сфері продаж мають не надто високий рівень щомісячної компенсації. В половині всіх актуальних вакансій роботодавці зазначають мінімальний розмір заробітної плати у сфері – від 9 200 грн. У чверті (23%) вакансій пропонований оклад стартує від 16 500 грн, а 14% роботодавців пропонує оплату від 23 700 грн. Більшу компенсацію пропонує менша кількість роботодавців, 8% пропонує заробітну плату від 31 000 грн, та 5% – від 38 200 грн.

Кого шукають?

На початку літа роботодавці найбільше шукають продавців – касирів 30% від всіх актуальних вакансій у сфері продажу. Середня заробітна плата, яку пропонують роботодавці продавцям – 13 800 грн. На другому місці по затребуваності йдуть таємні покупці (17% вакансій), рівень заробітної плати від 5 000 до 10 000 грн залежно від зробленої роботи. Третю сходинку займають менеджери з продажу (11%), цим фахівцям в середньому пропонують 21 300 грн за роботу.  Для менеджерів по роботі з клієнтами актуальних вакансій 6% і середній  оклад – 25 000 грн. В більшості вакансій менеджерів по роботі з клієнтами вимагається знання іноземної мови. На заробітну плату 25 000 грн можуть претендувати також керуючі магазином.

Дані були отримані в результаті аналізу бази вакансій і резюме кадрового порталу grc.ua у червні 2022