Сьогодні Європейська комісія представила свої висновки щодо заяв про членство в ЄС, поданих на запрошення Ради Україною, Грузією і Республікою Молдова. Сьогоднішні висновки засновані на оцінці Комісією у світлі трьох підбірок критеріїв вступу до ЄС, погоджених Європейською радою: політичні критерії, економічні критерії і спроможність країни взяти на себе зобов’язання членства в ЄС (acquis ЄС). Висновки також враховують зусилля України, Молдови і Грузії у виконанні своїх зобов’язань за Угодами про асоціацію, включно з Поглибленими і всеохопними зонами вільної торгівлі, які обіймають значну частину acquis.

Оригінал висновку про право України стати членом ЄС тут

Європейська комісія встановила, що Україна в цілому далеко просунулася у досягненні стабільності інститутів, які гарантують демократію, верховенство права, права людини, повагу і захист меншин; продовжує нарощувати макроекономічні й фінансові надбання, демонструє значну стійкість макроекономічної і фінансової стабільності, хоча й потребує продовження далекосяжних структурних економічних реформ; а також поступово наближається до суттєвих складових acquis ЄС у багатьох галузях.  

Виходячи з цього, Комісія рекомендує відкрити перед Україною перспективу стати членом Європейського Союзу. Їй має бути надано статус кандидата, беручи до уваги те, що в низці областей вжито помітних кроків.

Урсула фон дер Ляйєн. Президент Єврокомісії

Урсула фон дер Ляєн, Президентка Європейської комісії, сказала: «Україна, Молдова і Грузія поділяють сильне і правомірне прагнення приєднатися до Європейського Союзу. Сьогодні ми надсилаємо їм чіткий сигнал підтримки в їхніх прагненнях, попри те, що вони опинились у складних обставинах. Ми робимо це, наполягаючи на наших європейських цінностях і стандартах, прокладаючи шлях, яким вони повинні прямувати, аби приєднатися до ЄС. Висновки Комісії знаменують переламний момент у наших відносинах. Справді, це історичний день для народів України, Молдови та Грузії.Ми підтверджуємо, що вони свого часу належатимуть до Європейського Союзу. Наступні кроки зараз в руках наших держав-членів.»

Олівер Варгеї, Комісар з питань сусідства і розширення, сказав: «Ми працювали швидко і ефективно, щоб мати можливість представити наші висновки в рекордно короткий строк. Ми очікуємо, що найближчими днями держави-члени ухвалять наступні рішення, але наші країни-партнери вже повинні розпочати роботу, аби, зі свого боку, втілити ключові реформи, окреслені у нашій рекомендації. Це має вирішальне значення для того, щоб Україна, Молдова та Грузія рухалися вперед на шляху до ЄС.»

Олівер Варгеї, Комісар з питань сусідства

Що буде далі?

На думку експерта Фундації “Чинність закону” – Сергія Крижанівського, спираючись на висновки Європейської комісії, держави-члени ЄС тепер повинні обовязково одностайно ухвалити рішення щодо наступних кроків як України так і Єсропейського Союзу.

“З огляду на висновки Комісії, заяви про членство в ЄС від України, Грузії і Молдови буде обговорено 23 і 24 червня на наступній Європейській раді. Тим часом ЄС підтверджує свої зобов’язання і надалі зміцнювати зв’язки та поглиблювати партнерство заради підтримки України, Молдови і Грузії, відповідно до наших Угод про асоціацію та Поглиблених і всеохопних зон вільної торгівлі.” – сказав Крижанівський

Сергій Крижаніський Фундація “Чинність закону”

ДОВІДКА “НОВОЇ ДОБИ”

28 лютого 2022 року Україна подала заяву про членство в ЄС.

3 березня 2022 року Грузія та Республіка Молдова подали заяви про членство в ЄС.

7 березня Рада Європейського Союзу запропонувала Єврокомісії представити свої висновки щодо цих заяв. 8 квітня 2022 року Україна отримала частину анкети щодо політичних та економічних критеріїв, а частину щодо acquis ЄС – 13 квітня. Україна надала свої відповіді 17 квітня і 9 травня. Грузія і Молдова отримали першу частину анкети щодо політичних та економічних критеріїв 11 квітня 2022 року, а частину щодо acquis ЄС – 19 квітня. Молдова надала свої відповіді 22 квітня і 12 травня. Грузія надала свої відповіді 2 і 10 травня.