На українському ринку праці досі залишається підвищеним попит на робочі місця. Бажаючих знайти роботу значно більше, ніж пропозицій. Серед тих, хто стикається з найбільшими проблемами працевлаштування, – юристи, страхувальники, державні службовці, освітяни, спеціалісти сфери автомобільного транспорту. Ці професії від початку війни є найменш затребуваними, нових вакансій для них вкрай мало. Проте криза зачепила усі без винятку професійні сфери. Кількість вакансій на ринку праці досі залишається нижчою, ніж до війни.

Стикаючись з проблемами працевлаштування через недостатню кількість пропозицій роботи у своїй професії, українці намагаються перекваліфіковуватися. Проте варто зазначити, що професійна перепідготовка є актуальним явищем не лише в умовах війни. Зміни, які настають швидкими темпами в усіх сферах, соціальні та технологічні явища, які впливають на ринок праці, вимагають від сучасних працівників бути гнучкими та здатними до постійного навчання й перенавчання. Безперервне професійне навчання є актуальною тенденцією світового ринку праці протягом тривалого часу.

Як показали результати бліц-опитування, проведеного кадровим порталом grc.ua, лише чверть  спеціалістів не має потреби у перекваліфікації. 17% опитаних продовжують пошуки роботи у своїй професії, ще 8% шукають додатковий підробіток, проте не змінюють основну професію. 2% опитаних відповіли, що не мають жодного бажання починати все з нуля та навчатися новій професії.

Не зважаючи на те, що зміна професії у деяких випадках є чи не єдиною можливістю знайти роботу під час війни, більшість українців стикаються з проблемами перекваліфікації через власні страхи чи інертність.

Що перешкоджає змінити професію тим, хто хотів би зробити це? Переважна більшість з тих, хто не зважується здійснити перекваліфікацію, не може визначитися з професією та сферою, де б вони могли працювати далі. Ці фахівці не знають, на якій роботі вони можуть застосувати свої знання та навички.

Серед страхів, з якими стикаються у процесі зміни роду діяльності, спеціалісти найчастіше називають побоювання того, що не зможуть реалізуватися у новій професії. Зупиняє фахівців змінити професію також страх того, що доведеться посісти нижчу посаду та, відповідно, знизити свій звичний рівень доходу. А ще є страх того, що напрацьований досвід стане непотрібним та його неможливо буде застосувати у новій сфері.  

Ще однією причиною, яка заважає змінити професію, є відсутність змоги отримати нові знання чи освіту.

Серед інших причин, зазначених респондентами, — страх розчаруватися, відчути матеріальні труднощі під час пошуку роботи, відсутність стабільності в країні, вік, стан здоров’я і, навіть, лінь.

Дані були отримані в результаті бліц-опитування, проведеного кадровим порталом grc.ua у липні  2022 року.