Українські працедавці все частіше готові брати на роботу кандидатів без досвіду. Це показує статистика кадрового порталу grc.ua. Кількість пропозицій роботи для тих, хто лише починає кар’єрний шлях чи шукає роботу у новій для себе професії, збільшується відчутними темпами. У липні вакансії для спеціалістів без досвіду та студентів витіснили з другого місця рейтингу найбільш затребуваних професій ІТ-сферу. У загальній структурі ринку праці вакансії для спеціалістів без досвіду займають 12,7% від усіх актуальних. Це є дуже непоганим результатом, адже сфера IT міцно трималася на 1-2 місці рейтингу впродовж багатьох років.

Наразі роботодавцям потрібно більше новачків, ніж «айтішників». Чому ж так сталося? Одна з причин полягає в тому, що власники компаній проводять оптимізацію своїх бізнесів, тобто шукають способи економити. Їм простіше найняти недорогого фахівця без досвіду та навчити його необхідним знанням та навичкам на практиці, ніж приймати в штат спеціаліста з високою заробітною платою. Ще однією причиною є те, що сфера ритейлу активно відновлює пошук персоналу. Збільшення кількості вакансій у цій сфері відбувається значними темпами, які перевищують динаміку у інших сферах.  

Проте і активність пошукачів без досвіду значно збільшилася у останні місяці. До війни на одне робоче місце у цій категорії претендувало 5-8 осіб. З квітня конкуренція між кандидатами без досвіду роботи складала вже від 14 до 15 осіб на одне робоче місце. У серпні знайти роботу фахівцю без досвіду стало ще важче. На одну вакансію претендує вдвічі більше – 28 пошукачів. Ця тенденція пояснюється тим, що у період кризи, яку переживає український ринок праці, пошукачі часто стикаються з проблемами у працевлаштуванні. Не маючи змогу влаштуватися на роботу у своїй професії, працівники переходять у інші сфери та намагаються влаштуватися на позиції, які не потребують досвіду роботи.

Що пропонують роботодавці

Почнемо з грошового питання. Прогнозовано, кандидатам без досвіду більшість роботодавців пропонують невисоку заробітну плату. Хоча не обійшлося і без приємних винятків. Отже, статистика така:

  • 6 000-9 100 грн пропонують 47% роботодавців;
  • 9 100-12 200 грн (35%);
  • 12 200-15 300 грн (10%);
  • 15 300-18 300 грн (5%);
  • понад 18 300 грн (3%).

У середньому пропонована заробітна плата для фахівців без досвіду є значно нижчою, ніж середня зарплата серед всіх вакансій у липні (22 460 грн, за даними grc.ua).

Зате роботодавці часто пропонують зручний графік роботи. Працювати класичний повний день вимагає лише 34% з них. На гнучкий графік можна розраховувати в 36% випадків, на змінний графік роботи – у 29%. Можливість працювати дистанційно вказана лише в 1% актуальних вакансій. «Дистанційка» є рідкісним явищем тому, що найчастіше фахівців без досвіду беруть на посади, які вимагають фізичної присутності. Детальніше – далі.

ТОП-10 найпопулярніших професій

Беззаперечним лідером є сфера ритейлу: на продавців припадає 40% актуальних вакансій. Торгівля завжди потребувала великої кількості працівників, включно з новачками. «Срібло» утримують оператори АЗК (17%). П’ятірку лідерів замикають три професії зі сфери сервісу та роботи з клієнтами: таємний покупець (13%), таємний перевіряючий (8%), менеджер з продажу (3%).

Друга п’ятірка виглядає наступним чином:

  • фахівець WMS систем (3%);
  • адміністратор торгового залу (3%);
  • оператор-касир банку (2%);
  • координатор проектів (2%);
  • офіціант (2%).

Цей список мало кого здивує. Тут немає критично важливих професій, які вимагають наявності особливих навичок (лікарі, інженери і таке інше). Зате є професії, які можна відносно швидко освоїти з нуля.

Найбільше вакансій для новачків розміщують столичні роботодавці (на Київ припадає 12% вакансій). Захід відстає лише трішки: Львівська область – 10%, Івано-Франківська область – 9%. Віддаленість від лінії фронту дозволяє місцевим ринкам праці працювати більш-менш нормально. Хоча прикордонна Сумська область також тримає марку – 9%. Замикає п’ятірку Дніпропетровська область – 6%.

Дані були отримані в результаті аналізу бази вакансій і резюме кадрового порталу grc.ua у серпні 2022 року.