Ненасильницький громадянський спротив українців завадив російським силам досягнути своїх довгострокових цілей на окупованих територіях. Про це йдеться в дослідженні професора паризького Інституту політичних досліджень та Відкритого університету Каталонії Феліпа Даци.

На ранніх стадіях вторгнення на півночі та півдні Україні ненасильницьке перешкоджання танкам і військовим конвоям сповільнило просування російських військ. Крім того, системи альтернативної комунікації були ефективними для розпізнавання проросійських агентів і диверсантів у містах Києві, Чернігові та Сумах.

Серед форм ненасильницького спротиву ефективною є також відмова співпрацювати з окупаційною владою. Наприклад, політична відмова мерів та держслужбовців місцевих адміністрацій допомогла запобігти організації сепаратистських псевдо-референдумів у цих населених пунктах. Соціальна відмова педагогів завадила планам культурної асиміляції українського населення. Економічна відмова від співпраці не дали російській армії збирати податки.

У дослідженні проаналізований ненасильницький спротив українців після початку повномасштабної війни та надані рекомендації для того, щоб його підтримати. Детальніше можна ознайомитися за посиланням.