Про спільну роботу держави, неурядових організацій та громадян заради порятунку дітей від соціального сирітства говорили під час зустрічі у Києві. Захід об’єднав представників соціальних служб, місцевої влади, громадських та благодійних організацій, які опікуються дітьми, вразливими сім’ями та внутрішньо переміщеними особами. 
До дискусії долучилися не лише столичні лідери думок, а й представники Київського регіону:  Білої Церкви, Фастова та постраждалої від воєнних дій Бородянки. І ті, хто надає або створює послуги для вразливих родин. І ті, хто їх  отримує:  зокрема мама дитини із особливими освітніми потребами. 

Національна координаторка проєкту “Право на сім’ю”, який реалізує міжнародна благодійна організація СОС Дитячі Містечка, Маріанна Онуфрик – розповіла наскільки шкідливим для розвитку і здоров’я дитини є виховання в інституціях. Найбільше присутніх вразив той факт, що інституційний догляд спричиняє незворотні зміни у мозку дитини. А це призводить до низьких показників IQ, затримки мовлення, проблем зі слухом та зором.

Маріанна Онуфрик також навела статистику Вірменії. Коли у країні посилили соціальні послуги, а саме – організували транспорт до шкіл, гаряче харчування та групи продовженого дня – то кількість дітей в інтернатах зменшилася на 50 відсотків. Адже батьки отримали можливість працювати повний день, аби забезпечити родину. І впевненість у тому, що дитина буде під наглядом і забезпечена повноцінним харчуванням.  

Розширення соціальних послуг – ефективна альтернатива інституціям, це доводить і міжнародний досвід. Приміром, однією з таких послуг є патронат. Коли дитина отримує догляд, виховання та реабілітацію у сім’ї патронатного вихователя – поки її батьки чи законні представники долають складні життєві обставини. 

Окрім патронату, в Україні розвиваються й альтернативні форми сімейного виховання. Це усиновлення,  опіка/піклування, прийомна сім’я, дитячий будинок сімейного типу. 

Тож учасники обговорили, що саме треба зробити для просування альтернативних сімейних форм виховання. Як заохочувати людей дізнатися більше про потреби дітей, можливості допомоги та підтримки. А також – як спонукати місцеву владу до змін на благо дітей.

Зустріч за спеціальною методикою провів тренер-фасилітатор Руслан Бахтиєв. Завдяки цій методиці вдалося колективно напрацювати чіткий план подальших дій.  Учасники зустрічі домовилися створити спільноту для оперативного обміну ідеями, досвідом, планування наступних активностей, вивчення ситуації у регіоні та залучення медіа до обговорення. 

Такі воркшопи є частиною інформаційної кампанії, і уже відбулися в Івано-Франківську, Ужгороді та Львові. 

Довідка: міжнародний проєкт “Право на сім’ю” одночасно реалізується у 5 країнах. Це Україна, Албанія, Білорусь, Вірменія та Північна Македонія. 

Проєкт має допомогти вразливим сім’ям подолати складні обставини, а громадам – створити такі умови, щоб діти виховувалися у родинах замість інтернатів.  

“Право на сім’ю” втілює у життя міжнародна благодійна організація СОС Дитячі Містечка Україна за підтримки Федерального міністерства економічного співробітництва та розвитку Німеччини (BMZ). Програма розрахована до середини 2025-го року.