Сьогодні Європейська Комісія здійснила виплату другого траншу в розмірі 2,5 млрд євро в рамках виняткової макрофінансової допомоги (МФД) на загальну суму 5 млрд. євро для України. Це частина пакету МФД, оголошеної Комісією у її Повідомленні від 18 травня, та схваленого Європейською Радою 23-24 червня 2022 року.

Із виплатою цього траншу загальна макрофінансова допомога, надана Україні з початку російської війни, досягла 6,7 мільярда євро. Кошти були надані Україні у формі позик на дуже пільгових умовах з довшими термінами погашення, порівняно із тими, що діють у рамках звичайних МФД. На знак подальшої солідарності бюджет ЄС покриє витрати на відсотки за цими винятковими позиками МФД, принаймні в межах поточної багаторічної фінансової програми. Очікується, що третій і останній транш у розмірі 0,5 мільярда євро в рамках цієї виняткової МФД буде виплачено в грудні цього року.

Сьогоднішня виплата відбулася після позитивної оцінки Європейською Комісією прогресу, досягнутого Україною в реалізації семи заходів структурних реформ, узгоджених у Меморандумі про взаєморозуміння, підписаному 3 жовтня. Ці заходи спрямовані на посилення стійкості та економічної стабільності країни, покращення бізнес-клімату, зміцнення верховенства права та управління, а також забезпечення енергетичної безпеки України. Україна також успішно виконала посилені вимоги до звітності, пов’язані з цією винятковою МФД.

Комісія виплатила перші 600 мільйонів євро вже в березні та ще 600 мільйонів євро в травні цього року, потім 1 мільярд євро в серпні та 2 мільярди євро в жовтні.

Для подальшої підтримки України, 9 листопада 2022 року Комісія запропонувала пакет підтримки MФД+ в розмірі до 18 мільярдів євро зі стабільною, регулярною та передбачуваною фінансовою допомогою – у середньому 1,5 мільярда євро на місяць – що допомогло б покрити значну частину короткострокових потреб України у фінансуванні на 2023 рік.