R&D центр YouControl оцінив активність російських компаній на британському ринку та простежив присутність корпоративних інтересів із рф на ринку акціонерного капіталу. Аналітики визначили кількість британських компаній із російськими власниками, географію реєстрації дочірніх підприємств, а також сферу їхньої діяльності. Деталі – в новому дослідженні.

Ключові висновки:

1) Російським власникам у Великобританії належить майже 11.3 тисяч компаній.

2) Більше половини російських компаній зосереджені в Лондоні.

3) Російський бізнес у Великобританії найчисельніше представлений у секторах інформаційних технологій, бізнес-послуг та роздрібної торгівлі. 

4) Серед усіх акціонерів російських компаній у Великобританії 95% мають російське громадянство. При цьому лише половина російських власників британських компаній проживає в росії.

Вчасна ідентифікація “російського сліду” в діяльності контрагентів, дозволить британському бізнесу уникнути штрафів та стане запорукою доброї репутації і відповідності стандартам ESG. 

Бізнес на Темзі

Сполучене Королівство – провідний союзник України в боротьбі з агресією російської федерації, включно з потужною підтримкою на фронті економічних санкцій. Водночас попередня багаторічна історія тісної взаємодії британського і російського бізнесу на фінансово-економічному полі створила міцну та розгалужену павутину ланцюгів перехресної акціонерної власності. Зокрема, посилення потоків російського капіталу до Великобританії, міграція представників “кумовського” капіталізму та родин вигодонабувачів бюрократичної ренти. 

За даними реєстрів Companies House gov.uk та ЕГРЮЛ, російським власникам у Великобританії належить майже 11.3 тисяч компаній. І це майже вп’ятеро більше, ніж виявлено російських компаній з участю британських нерезидентів у статутному капіталі. Понад 2 тисячі британських компаній продовжують бізнес із росією. YouControl сформував та проаналізував повний список британських компаній, які мають поточні та історичні бізнес-зв’язки з росією. А також володіє повним переліком російських власників, які мають бізнес у Британії.

Серед 11.3 тисяч британських компаній з російським капіталом у повноцінно активному стані перебуває 76.8%. Тоді як 2.4 тисяч – тобто 21%, мають пропозицію на виключення з реєстру Companies House (Active – Proposal to Strike off). Активна пропозиція про виключення – це запуск процесу, коли директори звертаються до акціонерів, щоб закрити компанію. Вилучення (Strike off) – це процес, за допомогою якого компанію з обмеженою відповідальністю видаляють або “викреслюють” з реєстру компаній. Після видалення з реєстру вона припиняє своє існування і більше не може торгувати, здійснювати платежі чи продавати активи. Решта (майже 2%) мають статуси «неактивних», “у процесі ліквідації”, “припинених”, “під адміністрацією” тощо.

Достатньо висока частка компаній у процесі припинення свідчить про активізацію процесів згортання російської бізнес-активності у Великобританії. Закриття компаній з російським капіталом може бути як обов’язковим для підсанкційних юридичних осіб під тиском влади, так і добровільним жестом з боку акціонерів. Під час широкомасштабної війни в Україні росіяни схильні перереєструвати свій бізнес у більш лояльних до рф юрисдикціях, або ж переводять активи на афілійованих номінальних власників з неросійським громадянством.

За організаційно-правовою формою 76.9% британських компаній під контролем росіян – це Private Limited Companies, 13.9% – Limited Partnership, 7.6% – Limited Liability Partnership. Лише 14 контрольованих росіянами компаній є публічними (Public Limited Company).

Не Лондонградом єдиним: місця концентрації російського капіталу в Британії  

У 2000-х роках російські багатії масово скуповували нерухомість в центрі Лондона. З того часу британську столицю почали жартома називати на радянський манер – Лондонград, що асоціюється із форпостом для російських грошей на Заході. Лондонград демонструє результат проникнення російського бізнесу на ринки нерухомості та корпоративного контролю головного фінансового центру Великобританії та країн Співдружності.

Топ 10 міст Великобританії  за кількістю компаній із російськими власниками

Наразі, більше половини російських компаній у Великобританії зосереджені в столиці, глобальному фінансовому центрі країни – Лондоні (53.8%). Друге і третє місце за популярністю реєстрації британського бізнесу займають найбільші міста Шотландії – Единбург (9.7%) та Глазго (2.7%). Четверту сходинку – місто Дуглас острова Мен (сам острів – відомий офшорний центр). 

Де крутяться російські гроші в британській економіці?

Сьогодні російський бізнес у Великобританії найчисельніше представлений у секторах інформаційних технологій, бізнес-послуг та роздрібної торгівлі. Понад пів тисячі компаній здійснюють діяльність у галузі фінансів та управлінського консалтингу. Також значне проникнення російського бізнесу спостерігається і в сфері медіа, будівництва, оптової торгівлі. Найбільший вплив російський капітал має на сферу послуг Великобританії, на відміну від галузей промисловості та сільського господарства. 

Найпопулярніші галузі британської економіки, що найбільше цікавлять російських акціонерів

Громадянство акціонерів російських компаній у Великобританії

Серед 11.2 тисяч акціонерів російських компаній у Великобританії 95% мають російське громадянство, причому 3% з них вказали подвійне чи потрійне громадянство. Найбільш популярними в російських бізнесменів є другі паспорти таких держав як: Великобританія, Ізраїль, Франція.

Решта 5% кінцевих бенефіціарних власників російських компаній у Британії виявились громадянами понад 70 різних країн, з-поміж яких найбільше громадян Великобританії, України, Білорусі, Італії та Ізраїлю.

При цьому лише 49% російських власників британських компаній зазначили місцем проживання російську федерацію. Ще 38% проживає у Великобританії (зокрема принаймні 20% в Англії, 0.9% – у Шотландії, 0.2% в Уельсі, 0.1% в Північній Ірландії). В інших акціонерів російських компаній з британською пропискою популярними країнами резидентства є Латвія, Кіпр , Іспанія , Німеччина, Чехія та … Україна.

Тобто, майже кожен другий британський бізнесмен з російським громадянством є експатом, котрий не проживає на території російської федерації. Водночас принаймні кожен 20-й власник британських компаній під російським контролем або відмовився від російського паспорту, або ж не є росіянином за походженням. 

Підсанкційні російські мільярдери-бенефіціари британський компаній

У ході дослідження було виявлено чимало кейсів входження російських бенефіціарів британських компаній до підсанкційних списків. Один із перших олігархів, хто протоптав дорогу до Лондона, був Роман Абрамович. Російський мільярдер у 2003 році купив футбольний клуб “Челсі” (офіційно продав у травні 2022 року). Олігарх нині перебуває у списку найбагатших людей світу Forbes, володіє компаніями FORDSTAM LIMITED та CHELSEA DIGITAL VENTURES LIMITED. На Романа Абрамовича наклали санкції низка країн, зокрема і Великобританія. Серед російських мільярдерів з рейтингу Forbes, що являються бенефіціарами британських компаній, під санкціями також:

  • Володимир Потанін (The Potanin Foundation),
  • Марина та Олексій Мордашови (Nord Gold PLC),
  • Михайло Прохоров (Renaissance Capital Limited, Renaissance Capital Services Limited, RCL Nominees LTD, Renaissance Capital (UK) Holdings Limited),
  • Олексій Кузмічьов (Expertica Services Limited, Little Smoothie Food Company Limited, Russian Energy Futures Limited) та ін.

Частина британських компаній, що належать цим олігархам і чиновникам, наразі знаходиться на різних стадіях припинення діяльності. Втім значна частка є досі активною та вимагає пильної уваги та проведення процедур комплаєнсу під час співпраці. 

Корупційні зв’язки та кремлівська дружба

Аналіз YouControl показав, що російських компаній у Британії майже у 5 разів більше, ніж британських в росії. Серед них дочірні компанії таких відомих брендів як: Сбербанк, Газпром, Роснефть та ін. Диспропорція на користь російської присутності у Великобританії виявляється ще більш разючою. Адже більшість кінцевих бенефіціарів російських компаній, які номінально належать британським фірмам, не є громадянами Сполученого Королівства.

Наведені дані є свідченням значних масштабів проникнення та вкорінення росіян у бізнес-спільноту Сполученого королівства. Активні процеси натуралізації та закріплення на місці постійного проживання тисяч російських бізнесменів та членів їхніх сімей у Великобританії не лише вимиває з рф підприємницький потенціал. Це ще й підсилює життєстійкість рашистського режиму та генерує чималі виклики для економічної безпеки самої Великобританії.

Загрози підсилюються тим, що часто акціонери тісно пов’язані корупційними зв’язками з кремлівською верхівкою та розгалуженим чиновницьким апаратом, а часом і прямими представниками влади росії – країни-агресора. Складність подальшого аналізу полягає у тому, щоб розрізнити, чи виявлені зв’язки з Кремлем та воєнно-промисловою елітою лишились в історії на стадії формування первинного акціонерного капіталу? Чи може, британські підприємці російського походження лишаються активними гравцями спрутоподібної системи путінського crony-капіталізму?

Тому для комплаєнс-офіцерів фінансових інституцій особливо важливий автоматизований моніторинг поточних та історичних змін прав власності британських компаній з російською часткою або номінальних акціонерів російських активів. Це допоможе виявляти ключові способи та юрисдикції для приховування російської участі в британському корпоративному секторі. Відшукати російські активи за кордоном, знайти токсичних російських ПЕПів (Politically exposed persons) та підсанкційних осіб дозволяє міжнародна платформа RuAssets, створена командою YouControl. Доступ до інструменту журналістам надається безкоштовно.

Вчасна ідентифікація “російського сліду” в портфелі клієнтів та контрагентів, мінімізація ризиків співпраці з підсанкційними особами та добровільне згортання бізнес-взаємодії з рф дозволить британському бізнесу уникнути непотрібних штрафів. А також стане правилом “хорошого тону” для збереження репутації і відповідності ESG стандартам (екологічні, соціальні та управлінські критерії, якими керуються інвестори при розміщенні своїх вкладень) заради майбутнього стійкого розвитку.