У межах Плану дій Ради Європи для України на 2023 – 2026 роки “Стійкість, відновлення та реконструкція” запланована низка зустрічей для представників української влади, зокрема, Центральної виборчої комісії, з представниками органів адміністрування виборів інших країн, які мають досвід проведення перших виборів у постконфліктний/післявоєнний період. 

І першою стала зустріч з представниками Центральної виборчої комісії Боснії і Герцеговини.

“Я хотів би подякувати Раді Європи за організацію цієї зустрічі. І сподіваюсь, що у нас ще буде багато подібних заходів з представниками центральних виборчих органів тих країн, які пережили схожу ситуацію повоєнних виборів. Ми розуміємо, що цей досвід різний для кожної з країн. Адже події, які відбувалися в Боснії і Герцеговині, а це було близько 30 років тому, мали інший масштаб та розгорталися в інших умовах. Але для нас цей досвід є корисним з точки зору розуміння того, що наша позиція є незмінною. Ми за те, щоб демократія в нашій країні жила і розвивалась, а тимчасові обмеження, пов’язані з воєнним станом і воєнним законодавством, не мають впливати в цілому на наш стратегічний і тактичний курс бути європейською країною”, – зазначив заступник Голови Верховної Ради України Олександр Корнієнко.

З вітальним словом також виступили голова Комітету Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування Олена Шуляк та Голова Центральної виборчої комісії Олег Діденко.

Голова ЦВК Олег Діденко подякував Раді Європи за підтримку.

Для нас дуже важлива увага до проблем України, які створило нам повномасштабне вторгнення країни-агресорки. Не менш важливо нам знайомитися зі схожим досвідом, з яким, на жаль, стикнулися в минулому інші країни, та вивчати його.

Цінно, що керівництво Верховної Ради, профільного Комітету, наші міжнародні партнери прекрасно розуміють ті основні виклики, перед якими стоїть Україна і які нас очікують, та готові долучатися до їх вирішення. Тільки спільними зусиллями ми зможемо максимально підготуватись до найскладніших виборів у нашій історії”, наголосив Олег Діденко.

Війна у Боснії та Герцеговині закінчилася підписанням мирної угоди в Дейтоні 21 листопада 1995 року, а вже у 1996 році були проведені перші післявоєнні вибори. У 1996 році – загальні, у 1997-му – муніципальні, у 1998-му – знову загальні.

“Під час цих перших виборів у нас були величезні проблеми з виборчими списками. Виборчі дільниці були переповнені, списки за переписом не були надійними, вони були відскановані, з помилками, були неспівпадіння у прізвищах. Також дуже багато людей не мали документів, що посвідчують особу”, – розповіла членкиня ЦВК Боснії і Герцеговини Ірена Хадзіабдіч, яка була залучена, зокрема, і до організації та проведення виборів у 1997 році.

Пані Ірена розповіла, що, окрім проблем зі списками виборців, була недостатня кількість дільниць для голосування, виникали труднощі з організацією виборів за кордоном, підрахунком голосів тощо.  

Олег Діденко зазначив, що на нас чекають схожі виклики. Це і безпековий фактор, і зруйнована інфраструктура, і велика кількість внутрішньо переміщених осіб, і голосування українців за кордоном. Також важливою є актуалізація Державного реєстру виборців та створення передумов для складання якісних списків виборців. Центральна виборча комісія продовжує роботу над запобіганням та вирішенням тих проблем та викликів, що постануть на перших повоєнних виборах.

Нагадаємо, раніше Комісія схвалила пропозиції щодо вдосконалення законодавства України, спрямовані на забезпечення підготовки та проведення виборів після припинення чи скасування воєнного стану в Україні і надіслала їх Комітету Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування для розгляду та врахування під час підготовки відповідних законопроєктів.