Упродовж майже року російська загарбницька війна сіє смерть і руйнування. Жорстока путінська війна точиться не лише на полі бою — він ще й люто атакує мирних жителів. Агресор мусить заплатити за це. Сьогодні ми підсилюємо тиск 10-м пакетом санкцій. Перше, ми пропонуємо подальші заборони експорту на суму понад 11 мільярдів євро, щоб залишити російську економіку без критично важливих технологій і промислових товарів. Щоби вплив був максимальним, ми взялися за промислові товари, яких Росія потребує, однак не може подолати їх недолік за допомогою третіх країн. Це життєво важливі товари, як, наприклад, електроніка, спеціальні транспортні засоби, деталі машин, запасні частини для вантажних автомобілів і реактивних двигунів. Ми також беремося за товари для будівельної галузі, які можуть бути спрямовані російським військовим.

Друге, ми ще більше обмежуватимемо експорт товарів подвійного користування та передових технологій. Ми пропонуємо встановити контроль ще над 47 елементами електронного обладнання, які можуть бути використані в російських системах озброєння, включно з дронами, ракетами, вертольотами. А також над конкретними рідкоземельними речовинами й тепловізорами. Разом із тим, ми заборонили всі технічні вироби, знайдені на полі бою. І ми подбаємо про те, щоб вони не знайшли інших способів там опинитися. Саме тому, вперше за весь час, нашими стараннями під санкції, введені проти Росії, потраплять товари подвійного призначення з третіх країн. Вартові ісламської революції Ірану для атак на цивільну інфраструктуру в Україні надають Росії дрони «Шахед». Тому ми додаємо до нашого режиму виробів подвійного використання 7 іранських підприємств. Зараз їм повністю заборонено продавати Росії стратегічно важливі товари. І ми готові залучити до списку й більше компаній Ірану та інших третіх країн, які надають Росії стратегічно важливі технології. Це має стати сильним стримувальним чинником для інших компаній і міжнародних торговців.

Третій пункт стосується російської пропагандистської машини. Путін веде війну й у публічному просторі, за допомогою армії пропагандистів і мереж дезінформації. Вони поширюють отруйну брехню, щоб розколоти наші суспільства. Тому ми пропонуємо залучити до списку путінських пропагандистів, а також ще низку військових і політичних керівників. Високий представник Боррель подасть вам більше інформації про списки, які ми сьогодні пропонуємо.

Зараз у нас діють найжорсткіші санкції, що коли-небудь були введені Європейським Союзом. І ми повинні ґарантувати, що вони будуть застосовані без відхилень. Тому нашим 10-им пакетом вводяться нові заходи для запобігання обхідним діям. Це мій четвертий пункт. Ми відстежуватимемо олігархів, які намагаються приховати або продати свої активи, щоб уникнути санкцій. І разом із державами-членами ми організуємо перегляд усіх заморожених активів російського Центрального банку, що знаходяться в ЄС. Нам треба знати, де вони знаходяться і яка їх вартість. Це має вирішальне значення з огляду на можливе використання російських державних активів для фінансування відбудови України.

І, зрештою, борячись з обхідними діями, ми тісно співпрацюємо з державами-членами, суб’єктами господарювання та партнерами. Наш спеціальний представник Девід О’Салліван працює з третіми країнами, щоб забезпечити ретельне виконання санкцій і запобігти обхідним діям. А наступного тижня ми організуємо Форум координаторів санкцій, на якому для зміцнення зусиль із забезпечення виконання санкцій зберуться представники наших міжнародні партнери та держав-членів. Разом ми все міцніше затягуємо Росії зашморг. Я закликаю держави-члени швидко прийняти цей новий пакет санкцій. Наша мета полягає в тому, щоб разом із нашими партнерами з «Великої сімки» ввести важливі додаткові санкції до 24 лютого — коли мине рівно рік після того, як Путін почав свою імперську війну.