«Російське вторгнення принесло Україні невимовні страждання.

Майже рік тому світ виявив жахи Бучі.

Я сама була там, і була свідком звірств, скоєних російськими військами.

Зростає кількість доказів прямих нападів на цивільне населення, а також на енергетичну та іншу інфраструктуру.

Урсуда фон дер Ляйєн

Як відомо, російськими військами чинилися тортури, жорстоке поводження, сексуальне насильство та свавільні розправи. Не щадили навіть дітей.

Росія за свої жахливі злочини має бути притягнута до відповідальності. Путін має бути притягнутий до відповідальності. 

Щоб притягнути винних до відповідальності, ми повинні зробити все, що в наших силах. 

Європейський Союз підтримує роль Міжнародного кримінального суду. Ми також вважаємо, що для переслідування за злочин російської агресії потрібен спеціальний трибунал.

І я пишаюся тим, що на цій конференції ви зробите перший крок, підписавши угоду про заснування в Гаазі Міжнародного центру переслідування за злочини агресії.

Європейський Союз надалі працюватиме з нашими партнерами, щоб змусити Росію платити за свої злочини.

Ми об’єднуємося за справедливість для України.»

Для довідки

Доповнену угоду існуючої Спільної слідчої групи Євроюсту буде підписано на конференції з притягнення до відповідальності, яка проходить в Україні цими вихідними, аби посприяти створенню Міжнародного центру переслідування за злочини агресії проти України в її структурі.

Після звірств у Бучі Президентка  фон дер Ляєн доручила Комісару з питань правосуддя Дідьє Рейндерсу відстежувати й підтримувати координацію зусиль ЄС у розслідуванні скоєних в Україні воєнних злочинів і злочинів проти людства.

Щодо цього ведеться дуже багато роботи. За підтримки Євроюсту створена Спільна слідча група для збору доказів та розслідування особливо тяжких міжнародних злочинів, скоєних в Україні. Спільна слідча група складається з Міжнародного кримінального суду, Україна, та Литви, Польщі, Естонії, Латвії, Словаччини, Румунії.

Щоб надати Євроюсту юридичну можливість надійно вберігати, збирати та аналізувати докази основних міжнародних злочинів, був змінений Регламент агентства. Судова база даних була започаткована в лютому 2023 року.

Хоча Міжнародний кримінальний суд (МКС) має право переслідувати найсерйозніші міжнародні злочини, включно з геноцидом, злочинами проти людства та військовими злочинами, за злочин агресії, який є злочином вищого політичного та військового керівництва, МКС не може скористатися цією компетенцією в контексті російської війни проти України, оскільки Росія не приймає юрисдикції МКС. Щоб закрити цю прогалину, в листопаді 2022 року Європейська комісія представила державам-членам різні варіанти, аби подбати про те, щоб російські особи були притягнуті до відповідальності за звірства, скоєні в Україні. Це включає створення спеціального трибуналу — міжнародного або гібридного — для ефективного переслідування за злочин агресії. МЦПЗ є першим кроком у цьому процесі збереження доказів для майбутніх судових процесів.

Більше інформації

Водеопромова Президентки фон дер Ляєн