У Києві обговорили загальноукраїнське дослідження. 48% батьків, які прийняли в свої родини дітей, мають фінансові труднощі. Найбільші витрати родин пов’язані з медициною, житлом та транспортом. Про це йдеться у дослідженні міжнародної благодійної організації СОС Дитячі Містечка, що відбулося в рамках проєкту “Право на сім’ю”. Результати дослідження – презентували на регіональній конференції «Альтернативні форми сімейного догляду: причини скорочення і пошук можливостей».

Дослідники проаналізували статистичні дані Міністерства соціальної політики за 2019-2021 роки і визначили, що кількість кандидатів в усиновлювачі зменшилась на 25%. Чому ж поменшало усиновителів? Щоб з’ясувати це, фахівці опитали 650 респондентів з усіх регіонів України.

 Оксана Дащаківська. Фото надано організацією “СОС – Дитячі містечка”

«Ми виявили 3 групи причин того, чому не утворюються родини. Або чому деякі батьки, які вже здійснюють сімейний догляд, хочуть відмовитися від цієї форми виховання. Це фінансові та побутові причини, інституційні й організаційні умови і культурні причини – брак підтримки батьків в українському суспільстві», – розповіла координаторка дослідження  Оксана Дащаківська.

Щоб підтримати батьків і так збільшити в Україні кількість прийомних родин, опікунів, ДБСТ  – автори дослідження розробили низку рекомендацій. Зокрема – збільшити пільги родинам, які приймають дітей; мотивувати родини відзнаками та  залучати до обговорень, запрошуючи на форуми; також створити “гарячі лінії” для батьків, де вони зможуть отримати необхідну допомогу.

Проєкт “Право на сім’ю”, в рамках якого відбулося дослідження, допоможе не лише покращити ситуацію зі створенням сімейних форм в Україні, а й дасть можливість користуватися нашим досвідом жителям інших країн, заявив національний директор  благодійного фонду СОС Дитячі Містечка Сергій Лукашов

Сергій Лукашов.

«Ми хочемо звернути більшу увагу суспільства на забезпечення сімейного виховання дітей, підтримати родини у кризі і розвинути мережу альтернативного сімейного влаштування дітей. Наш проект реалізовується в 5 країнах одночасно. Таким чином ми використовуємо в Україні міжнародний досвід. А український досвід  – транслюємо в країни Європи»

Виховання у сім’ях наразі є пріоритетом і для Міністерства соціальної політики України. Держава буде підтримувати батьків, які взяли до себе дітей. Це на конференції заявила заступниця Міністра Уляна Токарєва.

Уляна Токарєва.

«Нещодавно ми зустрічалися  з представниками Єврокомісії і презентували їм бачення того як можуть розвиватися сімейні форми виховання в Україні. І це бачення було прийнято представниками Єврокомісії, представниками урядів інших країн. І нас підтримала перша леді України пані Олена Зеленська для того, щоб ми могли далі рухатися в цьому процесі розвитку сімейних форм виховання»

ДОВІДКА “НОВОЇ ДОБИ”

СОС Дитячі Mістечка — недержавна благодійна організація, що 20 років допомагає в Україні дітям-сиротам та сім’ям з дітьми, що опинились у складних життєвих обставинах або мають ризик потрапити в цю категорію.Є частиною міжнародної федерації SOS Kinderdorf, яка представлена у 138 країнах світу.