Україна у вогні, але життя триває… Ця перше, що спало мені на думку, коли довелося поїхати у перший після початку рашиської агресії прес-тур, який був присвячений тому, як житомиряни в умовах, коли  війна забирає у всіх нас, і у держави – значну кількість ресурсів та зусиль, все ж такі знаходимо способи і сили для того аби і жити, і працювати, і розвиватися! Та не лише виживати, а й  втілювати у життя реформи, вдосконалювати місцеве екологічне законодавство та підвищувати якість життя містян. Житомир і Житомирщина, наші найближчі обласні сусіди – намагаються залучати іноземні інвестиції та гранти, розвивати обласну та міську економіку та навіть множити свої досягнення у справі вдосконалення якості життя людей…

Завдяки нашим колегам з організації «Бізнес за партнерство», які є справжнім осередком високої концентрації активних та компетентних людей,  які поєднали свої зусилля задля розвитку соціально – орієнтованого бізнесу, журналісти «Нової Доби», мали змогу наочно побачити житомирські «дива енергозбереження». На жаль, знову ж такі за цієї клятої війни, не усі, але й побаченого було достатньо аби переконатися, що житомиряни не втрачають оптимізму та віри в майбутнє своєї держави і краю. Життя у столиці області – триває:  люди працюють, навчаються та розвиваються. Житомир  знаходиться на північному заході України і має понад 270 тисяч жителів. Мої перші враження від міста були дуже позитивним. Якщо порівнювати з іншими облцентрами України, Житомир є досить зеленим, з великою кількістю парків та скверів…  Водночас, я відчув там великий рух і енергію міста.

Житомир. Пам’ятник уродженцю міста -Сергію Корольову. Фото: Олег Спорников

У моєму «енергозберігаючому» дослідженні, я обрав кілька об’єктів, які використовують технології енергозбереження. З початку вирішив подивитися на те, як охороняють життя і здоров’я, найціннішого, що в нас усіх є – дітей. А саме переглянув –  як у Житомирі зробили термореновацію будівлі ЖДНЗ №6, простіше кажучи дитячого садочку. Там, у звичайному житомирському середмісті, була здійснена у рамках проекту «Підвищення енергоефективності об’єктів бюджетної сфери міста Житомира» за фінансової підтримки Північної Екологічної Фінансової Корпорації (NEFCO) та Фонду Східноєвропейського партнерства з енергоефективності та довкілля (Е5Р) – прямо скажемо – революційна реконструкція цього осередку дитячого щастя!

Дитсадок № 6, міста Житомир.

В результаті термомодернізації будівлі була покращена внутрішня температура в приміщеннях та досягнуто суттєвого зниження споживання теплової енергії (на 55-60% від очікуваного споживання). За кошти місцевого бюджету було благоустроєно і саму територію дитячого садка.

Тетяна Казмерчук у бомбосховищі для діток

Окрім того, бомбосховище, у якому на жаль змушені проводити частину свого часу маленькі житомиряни – отримало нову систему опалення та кондиціонування повітря, що дозволило знизити витрати на це. Окрім того, встановили сучасні енергозберігаючі освітлювальні прилади, які споживають менше електроенергії. За словами, керівниці закладу – Тетяни Казмерчук, діти «на сьому небі від щастя», адже у бомбосховищі тепер можна і малювати, і гратися у настільні та навіть, рухливі ігри, а також відпочити та перекусити.

Втім не забули у Житомирі і про батьків: я переглянув як самоорганізована громада в облцентрі – ОСББ «Вулик-21», що розташована на вулиці Народицькій, 21, ще у 2015 році взяло участь у програмі «теплих кредитів», і позичило у держави – 188036,00 грн., на заміну та встановлення вікон у місцях загального користування. При цьому з міського бюджету їм було компенсовано 30%, тоді як держава компенсувала – 44,62%. Потім, у «Вулику» пішли, як кажуть, далі, і залучили ще 25 мільйонів кредитів, якими  розпорядилися вельми ефективно.

ОСББ “Вулик-21”. Житомир

А саме там були здійснені: теплоізоляція  трубопроводів системи внутрішнього теплопостачання в неопалювальних приміщеннях, гідравлічне балансування системи опалення шляхом встановлення автоматичних (балансувальних) клапанів, комплекс робіт із теплоізоляції та улаштування зовнішніх стін, заміна зовнішніх дверей або/та облаштування тамбурів зовнішнього входу, заміна блоків віконних та блоків балконних дверних у приміщеннях (місцях) загального користування будівлі, заміна блоків віконних та блоків балконних дверних у квартирах, утеплення і скління наявних балконів і лоджій, при цьому Житомирська міська рада відшкодувала відсотки по даному кредиту перших 18 місяців на загальну суму мільйон двісті тисяч гривень. Це справжній приклад співпраці міської влади і громади.

Якраз про це говорили уже у міській раді, де ледь не всі чиновники зібралися розповісти про свою, справді велику роботу з впровадження енергозберігаючих технологій. Журналістам, як кажуть, з презентаціями в руках,  розповідали про проекти з енергозбереження, які й наразі реалізовуються у місті. Один з таких – це встановлення світлодіодних ламп на вулицях та в офісах. Вони знижують споживання електроенергії та зберігають гроші на оплаті електроенергії з бюджету міста.  «Ще з 2014 року, ми прийняли «Стратегію розвитку міста», у який «Енергоефективність» є однією з найважливіших складових. І отримали срібну нагороду від Європейського Союзу за скорочення на 20% викидів СО2, а наразі ми вже демонструємо й більший результат. Співпраця з міжнародними донорами, безперечно основа всіх цих реформ, але насамперед це результат синергії праці усіх житомирян! Це основа наших досягень. А вони є! » – каже Сергій Сухомлин, Житомирський міський Голова.

Енергоефективність – це не просто модний тренд, але й необхідна умова для майбутнього розвитку будь-якого міста. З метою зниження витрат на енергію та зменшення негативного впливу на навколишнє середовище, усі українські міста повинні активно впроваджувати енергоефективні технології. Існує безліч способів для досягнення цієї мети – насамперед, необхідно оновити енергосистему міста, встановити сучасне обладнання та системи моніторингу,а де взяти на все це кошти – вам підкажуть житомиряни! Важливо впроваджувати енергоефективні технології в будівництво нових об’єктів, таких як житлові будинки, офісні центри, торгові центри, тощо.

Житомир. Пішохідна зона біля міської ради. Фото: Олег Спорников

Також важливо проводити регулярні аудити енергоспоживання міста, з метою виявлення можливих джерел енергозбереження та зниження витрат на енергію. Окрім того, енергоефективність є важливим фактором для підвищення комфорту життя наших громадян, які й так потерпають від війни. Отже, енергоефективність міста – це важлива складова майбутнього, вже післявоєнного розвитку. І Житомир тут є прикладом для багатьох українських міст.

(далі буде)