Київ сколихнула історія матері, яка фактично жила на вулиці з немовлям. Небайдужі сповістили поліцію, що жінка з дитиною знаходяться у льоху на Печерську – в умовах повної антисанітарії, у холоді та без зручностей. 

Фото:Ювенальна поліція України

На місце виїхали спеціалісти служби у справах дітей Печерської РДА, фахівці з соціальної роботи та ювенальна поліція. Дитину вилучили і передали медикам. А історія спричинила великий резонанс. У соцмережах думки розділилися: чи треба було вилучати, чому розлучили, не дали мамі шанс, а одразу забрали немовля.

У таких випадках є чіткий алгоритм дій, з огляду на те, чи у безпеці дитина – пояснює Зінаїда Кияниця, заступниця директора міжнародної благодійної організації Партнерство «Кожній дитині», колишня заступниця Міністра сім’ї, молоді та спорту України. Зберегти сім’ю для дитини – найголовніше, пояснює Кияниця, але коли йдеться про базове право – на життя і здоров’я, то перевага надається їм. 

У першу чергу дитину доправляють у безпечне місце. У випадку із занедбаним немовлям таким місцем однозначно є лікарня.

«Це не означає, що дитину відібрали назавжди. Поки маля у безпеці, з’ясовують причини, з яких ця жінка опинилася на вулиці. Можливо це складні життєві обставини, втеча від домашнього насильства. Якщо з мамою почнуть працювати соціальні служби, запропонують їй соціальне житло – то дитину можуть повернути. А сім’ю будуть супроводжувати соцпрацівники. До речі, житло можемо запропонувати уже зараз – наші партнери із організації “Право на здоров’я” мають у Києві соціальну квартиру. Там мама може перебувати, якщо не довіряє державним структурам»,

– пояснює Зінаїда Кияниця.

З історією цієї жінки не все так просто – додає експертка. 5-місячний хлопчик – це вже третя вилучена дитина у цієї мами. Перша живе з батьком, друга – під опікою родички.

«Якщо немає батьківського потенціалу і дитину вилучають вже не вперше, то це роблять, щоби не наражати малюка на додатковий ризик. У такому випадку доводиться діяти не заради збереження сім’ї, а в найкращих інтересах дитини», – додає експертка.

За даними Ювенальної поліції, народжувала жінка у Києві. У пологовому помітили, що вона має проблеми з алкоголем, сповістили про це соціальні служби. Пізніше її влаштували до будинку матері і дитини на Полтавщині. Фахівці центру допомогли оформити новонародженому сину свідоцтво про народження, оформити декларацію з педіатром, обстежили. Але звідти вона втекла – не влаштовував режим і правила внутрішнього розпорядку.

Подальша доля малюка зараз з’ясовується. Дитину можна влаштувати до родичів, якщо у них безпечно; до патронатної сім’ї чи до будинку дитини. Коли будуть з’ясовані всі обставини, фахівці обговорять рішення щодо позову про позбавлення батьківських прав.