Унікальні генетичні ресурси рослин були перевезені за тисячу кілометрів з Харкова на захід України. Продовольча та сільськогосподарська організація ООН (ФАО) за підтримки Європейського Союзу (ЄС) перемістила колекцію унікальних генетичних зразків насіння рослин з Харкова на сході України до безпечного місця на заході країни. Обсяг і різноманітність генетичного матеріалу рослин, що міститься в колекції насіння, та відсутність дублікації матеріалу в жодному іншому насіннєвому банку, робить її унікальною і важливою для сільського господарства України та глобальної продовольчої безпеки.

Згідно з оцінками, станом на 2021 рік, в Україні зберігається понад 150 000 генетичних матеріалів рослин, що належать до 544 видів сільськогосподарських культур та 1 802 зразків рослин. Колекція містить 39 000 унікальних генетичних зразків, які походять з України. Науковці вважають, що збереження українських колекцій пшениці, тритикале, ячменю, гороху, нуту, кормових культур помірного поясу та соняшнику є критично важливим для світового рослинництва.

Харківський національний генетичний банк рослин опинився під загрозою втрати, коли у травні 2022 року під час обстрілів було пошкоджено інфраструктуру, сільськогосподарську техніку та частину робочих колекцій насіння на польових дослідних станціях.

«Коли конфлікт загострився, вчені з усього світу звернулися до Секретаріату Міжнародного договору про генетичні ресурси рослин, щоб заявити про загрозу втрати головної національної колекції насіння України, що знаходиться в Харкові, – сказав Кент Ннадозі, секретар Міжнародного договору ФАО про генетичні ресурси рослин для виробництва продовольства і ведення сільського господарства. – Ця унікальна колекція має глобальну цінність для майбутнього продовольчої безпеки та сталого сільського господарства, і якщо вона буде втрачена, то буде втрачена назавжди».

Щоб зберегти сільськогосподарську спадщину України, ФАО та ЄС об’єднали зусилля для переміщення колекції в безпечне місце на заході України, на відстань понад 1 000 км. У межах складної операції декілька національних органів влади, включаючи Національну академію аграрних наук УкраїниМіжнародний договір про генетичні ресурси рослин та Глобальний трастовий фонд з різноманіття сільськогосподарських культур, співпрацювали для каталогізації насіння та логістики для транспортування.

«Ця діяльність спрямована на захист та охорону української системи генетичних ресурсів рослин та її раціональне та ефективне відновлення, – сказав Крістіан Бен Хелл, керівник сектору сільського господарства Представництва ЄС в Україні. – Хоча колекція зараз розміщена в безпечному місці, необхідна подальша робота для забезпечення сталого рішення в довгостроковій перспективі. Це також передбачає вдосконалення інформаційної системи генетичних ресурсів рослин за допомогою сучасної ІТ-підтримки».

Міжнародною практикою є забезпечення дублювання та зберігання таких колекцій щонайменше у двох місцях, одним з яких має бути Всесвітнє сховище насіння в Шпіцбергені, на випадок пошкодження національних колекцій. Україна раніше передала близько 2 700 зразків зернових та зернобобових культур до Всесвітнього сховища насіння в Шпіцбергені, але більша частина її колекції досі не має резервного дублювання.

За фінансової підтримки ЄС, ФАО, Міжнародний договір про генетичні ресурси рослин та Трастовий фонд з різноманіття сільськогосподарських культур підтримують Національну академію аграрних наук України у розробці та впровадженні плану довгострокового збереження та безпечного відтворення генетичних ресурсів, включаючи майбутнє зберігання у Всесвітньому сховищі насіння в Шпіцбергені. Разом з тим розпочато будівництво додаткового сховища на заході України.

«ФАО відіграє ключову роль у підтримці відновлення агропродовольчих систем України, враховуючи значний досвід і компетентність Організації як у гуманітарній сфері, так і в контексті розвитку, – зауважив П’єр Вотьє, голова офісу ФАО в Україні. – Ця ініціатива робить важливий внесок у забезпечення майбутнього виробництва продовольства та стійких засобів до існування в Україні, а також підтримує критично важливу роль, яку вона відіграє для глобальної продовольчої безпеки».

Інші партнери, зокрема Північна рада та Європейська кооперативна програма з генетичних ресурсів рослин, надали невідкладну допомогу національному генетичному банку України на ранньому етапі. Зараз широке коло партнерів об’єднує зусилля з ФАО, Міжнародним договором про генетичні ресурси рослин та Трастовим фондом з різноманіття сільськогосподарських культур з метою забезпечення скоординованих дій для збереження сільськогосподарської спадщини України.

Кожен зразок насіння, що зберігається в генетичному банку, є унікальним додатковим інструментом, доступним для селекціонерів, дослідників та фермерів у боротьбі зі зміною клімату та продовольчою безпекою. У той час, коли світ стикається з безпрецедентною втратою сільськогосподарського біорізноманіття на фермерських полях, як ніколи важливо забезпечити збереження різноманіття сільськогосподарських культур, включаючи різноманіття, яке зберігається в генетичних банках.

Більше на цю тему:

ФАО назвала три основні напрямки діяльності в Україні для впровадження ініціатив у 2023 році

Заходи реагування ФАО на війну в Україні

Міжнародний договір ФАО про генетичні ресурси рослин для виробництва продовольства і ведення сільського господарства

Публікація: Збереження православного насіння в насіннєвих генофондах

Контакти:

Вікторія Михальчук

Координаторка з питань комунікацій ФАО в Україні

Viktoriia.Mykhalchuk@fao.org  

+38 098 605 5061