Україна активно шукає можливості посилити спроможності у сфері гуманітарного розмінування власних територій. Протягом цього тижня проведено низку перемовин з представниками країн, що є світовими лідерами в галузі розмінування, мають сучасні технології та виробляють відповідну техніку.

Так, 5 травня відбулася розмова Першого віцепрем’єр-міністра України – Міністра економіки України Юлії Свириденко з міністром оборони Словацької Республіки Ярославом Надєм. Також цього дня Юлія Свириденко провела онлайн-зустріч  з представниками Уряду Швейцарської Конфедерації. 

Перший віцепрем’єр-міністр України – Міністр економіки України Юлія Свириденко окреслила співрозмовникам масштаби потенційного забруднення територій України, в тому числі забруднення цінних земель сільськогосподарського призначення. А також комплексні заходи, що вживає Україна для якнайшвидшого повернення в експлуатацію земель сільгосппризначення, обстеження, очищення та розмінування звільнених територій.Ключовими темами розмов стали потреби України в міжнародній допомозі – фінансовій, технічній, експертній та допомозі з навчанням додаткових підрозділів українських саперів.«Україна потребує машин розмінування, техніки для перевезення вибухонебезпечних предметів та особового складу.

Також нам потрібна фінансова допомога міжнародної спільноти. Ми ставимо за мету максимально пришвидшити розмінування наших земель, які забезпечують роботою українців та є вагомою складовою продовольчої безпеки у всьому світі. Очищення території України від мін та снарядів, що не розірвалися – одне з пріоритетних завдань», – зазначила Юлія Свириденко.Нагадаємо, раніше відбулася онлайн-зустріч Першого віцепрем’єр-міністра України – Міністра економіки України Юлії Свириденко на тему розмінування з Віцепрем’єр-міністром – Міністром внутрішніх справ Республіки Хорватія Давором Божиновичем. Окрім того, під час робочої наради з послами України в більш ніж двадцяти країнах були обговорені питання пошуку та залучення до робіт в Україні техніки та передових технологій з розмінування. 

Україна системно шукає за кордоном техніку, що пришвидшить гуманітарне розмінування територіїГуманітарне розмінування є одним з ключових елементів відновлення України та української економіки. Тому потрібно докласти максимум зусиль для вирішення питань, що допоможуть прискорити очищення нашої країни від мін та снарядів, що не розірвалися. На цьому акцентувала Перший віцепрем’єр-міністр України – Міністр економіки Юлія Свириденко під час робочої наради з послами України.У нараді, організованій Міністерством закордонних справ, взяли участь представники Міністерства економіки України, Міністерства оборони, ДСНС, посли України в США, Канаді, Німеччині, Японії, Республіці Корея, Швейцарії, Хорватії, Аргентині та інших.

«Щоб пришвидшити введення в експлуатацію звільнених українських земель потрібно забезпечити технікою державних операторів, які виконують основну частину роботи – ДСНС та підрозділи ЗСУ. Потрібно біля ста машин для розмінування, 380 машин для перевезення особового складу та обладнання та 330 машин для перевезення вибухонебезпечних предметів. Всі разом ми маємо якомога швидше знайти цю техніку чи виробників, які її виготовлять, законтрактувати та привезти в Україну. Якомога швидше вона має відпрацювати в наших полях, щоб потім там працювали українські сівалки, трактори, комбайни», – підкреслила Юлія Свириденко.Як було зазначено під час наради, вже зараз налагоджено контакти з виробниками з низки країн. Відтак потрібно пришвидшити предметне опрацювання співробітництва, а також продовжити пошук та налагодження контактів з іншими виробниками. При цьому машини для розмінування та вказана техніка залишаються ключовою потребою, але не єдиною. Україна прагне залучити всі ефективні передові технології з розмінування, що існують в світі. Отже іноземні компанії, що володіють такими технологіями, також є в центрі уваги.

Україна залучатиме досвід Хорватії у процесі гуманітарного розмінування, – Юлія Свириденко Пріоритетними напрямами щодо гуманітарного розмінування в Україні є інфраструктурні, енергетичні та соціальні об’єкти, а також сільськогосподарські землі. Уряд активізує співпрацю з міжнародними партнерами у сфері розмінування, зокрема, у питанні обстеження забруднених земель, придбання спеціальної техніки та залучення іноземних операторів протимінної діяльності. Про це йшлося сьогодні, 4 квітня, під час онлайн-зустрічі Першого віце-прем’єр-міністра України – Міністра економіки України Юлії Свириденко з Віце-прем’єр-міністром – Міністром внутрішніх справ Республіки Хорватія Давором Божиновичем. «В Україні вже розпочато ранню реконструкцію, починаючи з житлових будинків, і розмінування є невід’ємною складовою цього процесу. Загалом в Україні працюють близько 2 тисяч фахівців з розмінування в державних інституціях та 600 фахівців у приватних операторів. З огляду на великі обсяги робіт нам потрібно принаймні вдвічі більше саперів», – зазначила Юлія Свириденко. Вона підкреслила, що гуманітарне розмінування є одним із топ пріоритетів Уряду. В України є великий запит на спеціальну техніку і обладнання з розмінування, проте ринок такої техніки досить лімітований. Хорватія, в свою чергу, має власне виробництво такої техніки. Уряд зацікавлений у співпраці з Хорватією у сфері гуманітарного розмінування, використанні досвіду та експертизи Хорватії щодо розмінування земель. Так, в Україні створено Центр гуманітарного розмінування, метою якого є координація міжнародної допомоги,  визначення пріоритетів та розподілення завдань з розмінування серед операторів, які працюють по всій території країни. Уряд планує залучити представників Республіки Хорватія, країн G7 та інших зацікавлених міжнародних організацій до Наглядової ради Центру. «Перед нами стоїть виклик, адже нам потрібно більше саперів, техніки і обладнання для розмінування, дронів для обстеження земель, навчання для саперів. Зараз ми працюємо над прощенням процедур реєстрації та сертифікації, щоб відкрити український ринок для міжнародних операторів протимінної діяльності. Нам потрібно бути проактивними у цьому питанні та застосовувати нові технології щоб пришвидшити процес очищення українських земель від наслідків збройної агресії рф», – додала Юлія Свириденко. В свою чергу, Віце-прем’єр-міністр Республіки Хорватія Давор Божинович зазначив, що розмінування хорватських земель майже завершено, який триває з 1995 року. Хорватія відкрита до співпраці, готова передавати власний досвід та продовжувати надавати необхідну допомогу у цьому питанні. «Ми сподіваємося, що процес розмінування українських земель буде якомога швидшим. Ми готові підтримувати Україну в обстеженні та очищенні обєктів і земель, зважаючи на наш досвід, розроблені технології та розвинену галузь з розмінування. Це одна з можливостей щодо кооперації та інвестицій», – зазначив Давор Божинович. 

Платформа UNITED24 запускає напрям «Гуманітарне розмінування» для збору коштів на розмінування українських земель. Про це сьогодні оголосив Президент України Володимир Зеленський під час саміту UNITED24.  

На сьогодні Україна – одна з найбільш замінованих країн світу. Через повномасштабне вторгнення росії наразі заміновано близько третини території держави. Лише за попередніми оцінками експертів, 10% сільськогосподарських земель непридатні для використання. А це означає постійну загрозу для людських життів, величезні втрати для економіки та десятиліття на розмінування й відновлення ґрунтів. За оцінкою Світового банку, повний комплекс робіт із гуманітарного розмінування України буде коштувати 37,4 млрд доларів. 

Пришвидшити очищення українських територій від наслідків російської окупації – це один із найважливіших викликів сьогодення. Тому платформа UNITED24 запускає окремий напрям «Гуманітарне розмінування». Усі зібрані кошти будуть спрямовані на спеціальний рахунок, відкритий Міністерством економіки. 

«174 000 кв км в Україні забруднені вибуховими речовинами. Більше половини країн у світі мають меншу площу. Треба зробити ці території безпечними для життя. Інакше їм загрожує знелюднення та занепад. І ми мусимо робити це негайно, бо гинуть люди. Так, кілька днів тому двоє трактористів загинули на полі у Харківській області. Наразі Україна має 10 машин та 2000 саперів. Цього точно недостатньо, щоб продовжити очищати сільськогосподарські землі», — сказала Перший віцепрем’єр-міністр України –  Міністр економіки України Юлія Свириденко.  

Нагадаємо, минулого року, одночасно з запуском платформи UNITED24, було відкрито збір на напрям «Оборона та розмінування». Зокрема, завдяки цьому вдалося придбати перший в Україні Armtrac 400. Це найбільший і найефективніший у своєму класі транспортний засіб для розмінування вартістю понад 18 млн доларів. Він став до роботи на Харківщині у жовтні 2022 року. Зараз працює у Херсонській області над розмінуванням сільськогосподарських земель.