11 травня у Києві відбувся круглий стіл на тему “Будівельна галузь під час війни. Проблеми та перспективи”, який організвала Бізнес асоціація девелоперів. Представники будівельного бізнесу з усієї України, зібрались аби обговорити проблеми, з якими вони стикаються під час війни та поділитись своїми перспективами. Олена Шуляк, Голова Комітету Верховної ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування, була присутня на круглому столі й витримала міцний іспит на щирість взаємин бізнесу і влади.

Вона здебільшого вислуховувала про проблеми, з якими стикаються представники будівельної галузі та час від часу ділилась своїми думками про те, як влада може допомогти вирішити ці проблеми. Однією з головних проблем, про яку говорили на круглому столі, є законодавче забезпечення та максимальна дерегуляція будівельної галузі, яка як і раніше, залишає бажати кращого… Втім, Олена Шуляк зазпевнила, що влада розуміє «важливість будівельної галузі та намагається знайти шляхи для підтримки підприємців у цій складній ситуації.
Під час війни в Україні будівельна галузь стала однією з найбільш соціально важливих. Рашиські бомбардування завдали значної шкоди житловому фонду та соціальній інфраструктурі України. Тисячі людей залишилися без домівок та необхідних життєвих умов, що стало великим викликом не лише для центральної влади, але й для місцевих громад.

«Сьогодні надзвичайно важливо відновлювати пошкоджене російськими бомбами житло та соціальну інфраструктуру, щоб допомогти людям, які постраждали від війни. Це потребує не тільки фінансових інвестицій, але й координації зусиль від усіх галузей влади, громадських організацій та підприємців.»

– сказала Шуляк. «Насмперед, необхідно забезпечити людей безпечним житлом та необхідними комунікаціями. Відновлення житлового фонду може бути складним завданням, але воно необхідне для того, щоб люди могли якомога скоріше повернутися до нормального життя і роботи. Потрібно забезпечити достатню кількість матеріалів та робочої сили, а також забезпечити контроль якості робіт. Гроші є, потрібно правильно їх витрачати».

Олена Шуляк. Фото: Олег Спорников

Народний депутат, особливо наголосила, що окрім житла, будівельні компанії мають відповляти не дуже «любимі ними об’єкти» – соцііальної інфраструктури, яка була пошкоджена війною. Це включає відновлення шкіл, лікарень, доріг та інших об’єктів, які є важливими для людей. Парламентар пообіцяла, що держава ладна забезпечити належне фінансування відновлення цих об’єктів, щоб забезпечити їх ефективне подальше функціонування. Представники ж будівельного бізнесу, у більшості своєї відзначали, що одним із головних викликів нинішнього часу – є недостатній обсяг фінансування відновлювальних робіт. Пропонувалось – створення спеціальних фондів, які б забезпечували фінансування відновлювальних робіт та залучали б до цього процесу приватний сектор. Також було запропоновано розробити спрощену процедуру відшкодування збитків для приватних інвесторів, які займаються відновленням пошкодженого житлового фонду та соціальної інфраструктури. Як важливу проблему, яку треба вирішувати першочергово, представники будівельного бізнесу визначили як розрив логістичних ланцюгів та проблеми з постачальниками й підрядниками.

«На окупованих територіях залишилось багато постачальників будівельних матеріалів, комплектуючих, обладнання, навіть такого серйозного, як, наприклад, котельні, які забудовники замовляли і оплачували заздалегідь. Склади й виробництва в ході війни часто зазнавали знищення, постачальники і підрядники не змогли виконати свої зобов’язання»

, — каже Ганна Мурашенко, заступниця Голови правління Будівельної бізнес-асоціація (DBA).

Ганна Мурашенко. Фото: Олег Спорников

Через це, забудовникам під час війни часто – густо доводилося шукати нових постачальників й перезамовляти необхідні складові, що вплинуло на терміни, собівартість і рівень фінансових ризиків. Д»Проблема ще й тому, що більша частина забудовників в Україні традиційно фінансувала будівництво за рахунок поточних надходжень від продажів нерухомості інвесторам. Й оскільки продажі з початку війни майже зупинилися, то й фінансування багатьох проєктів опинилося під питанням. тут без допомоги держави аж ніяк не обійтись». Взагалі, коло питань, які піднімалися на круглому столі, який до речі, відбувався у нашому головному будівельному ВНЗ – Київському Національному університеті архітектури і будівництва, було дуже широким, і всі вони були і гострими і справедливими. Згадували й інвестрів, які вкладали кошти у квартири до повномасштабного вторгнення і тепер можуть не дочекатися своїх квадратних метрів і проблеми відбудови пошкоджених та зруйнованих об’єктів цивільного призначення та інфраструктури і бульш масштабні проблеми, на кшталт- як протриматися малому та середньому бізнесу в будівельній галузі під час війни, зокрема у регіонах, чому одним забудовникам сприяють, а іншим не дають працювати, які взагалі перспективи найближчим часом очікують на будівельну галузь? Відповіді на ці, прямо скажимо, нелегкі питання, випрацьовували, разом, прямо на місці.

Володимир Земляков. Фото: Олег Спорников

«Віддувалася» не лише законодавча, але й міцева влада. На заході був присутній, наприклад, депутат Пристоличної сільської ради, Бориспольського району Київщини – Володимир Земляков, який розповів присутнім і про позитив: їхня громада, яка щоправда, Слава Богу, не сильно постраждала від рашиської окупації, але сама, за власні кошти відновляла і відновила пошкоджене житло і соціальну інфраструктуру кілької сіл у межах громади.

Але, навіть у цієї працьовитій громаді є проблеми, за словами Володимира Землякова на Бриспольщині й досі зберігається дефіцит потужностей електромережі, викликаного оснньо – зимовими рашиськими обстрілами! Й це після того, як держава вже відзвітувала про відновлення експорта електроенергії.
Одним словом, після обговорення проблем та перспектив відновлення пошкодженої житлової та соціальної інфраструктури, представники будівельного бізнесу, влада і науковці дійшли згоди щодо необхідності спільної роботи для вирішення цих проблем. У результаті була схвалена резолюція, яка закликає створити робочу групу, яка вивчатиме проблеми, що обговорювалися на круглому столі, та розробить план дій щодо відновлення пошкодженої житлової та соціальної інфраструктури. Учасники круглого столу також погодилися, що важливо залучити до цього процесу приватний сектор та місцеві громади. Отже, всі дійшли згоди щодо того, що відновлення пошкодженої житлової та соціальної інфраструктури є важливим пріоритетом держави і бізнесу, їхньою спільною соціальною відповідальністю перед українськими громадянами, які воюють, і які працюють у тилу, сплачуючи податки. У війні з Росією Україна втратила вже занадто багато: людей, території, майна … Проте, саме зараз, коли конфлікт триває, важливо не зупинятися на місці, адже єдиний вихід з цієї ситуації – це відновлення країни та перетворення її на комфортне місце для життя громадян після війни! Ми всі та кожен – повинні зробити все аби наша країна стала цивілізованою, сучасною та європейською державою, якої ми всі бажаємо і до якої прагнемо…
ОЛЕГ СПОРНИКОВ. «НОВА ДОБА»