У Національному музеї українського народного декоративного мистецтва відкрилась виставка Самчиківського розпису Ольги Машевської, яка презентує близько 30 робіт художниці, серед яких – картини, хустки та посуд.

Самчиківський розпис (с. Самчики) зародився у південно-східній Волині, на межі з Поділлям. Для «Самчиківки» характерною ознакою є малюнок зубчастої форми, схожий на гобеленовий. Наказом Міністерства культури України в липні 2019 року Самчиківський розпис включено до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України.

Ольга Машевськамайстриня декоративно-прикладного мистецтва та популяризаторка Самчиківського розпису, авторка та ілюстратор книжок, арт-волонтер, керівник Зразкового художнього колективу арт-студії “Мальовничий коктейль”. Працює в центрі Дитячої та юнацької творчості Деснянського району.

«З початку вторгнення російських військ на територію України, я постійно малювала. Це як істерична, судомна відповідь на терор.

Чим страшніше було, тим більше малювала: зупинки, стінописи, укриття, картини, гільзи, снаряди … Народним мистецтвом лупасила ворога і цим створювала ілюзію безпеки для себе і для інших» – розповідає Ольга Машевська.

Мисткиня активно займається популяризацією Самчиківського розпису по всій країні та далеко за її межами. У 2018 році була учасником  проєкту “Нове Життя Самчиківського розпису”, в рамках якого арт-волонтерами  було розписано 10 будинків, паркани, школу, сільраду, автобусні зупинки села Самчики Хмельницької області. Переможниця Всеукраїнського конкурсу педагогічної майстерності працівників закладів позашкільної освіти 2022 «Джерело».

Картина Ольги Машевської

Під час війни, у вересні 2022 року, Ольга Машевська видала книгу “Мій роман з Самчиківкою”, яка містить більше 300 кольорових ілюстрацій. Це єдина книга-методичка про самчиківський розпис.

Виставка триватиме до 16.07.2023.