Сьогодні відбулося засідання Антикризового штабу стійкості економіки в умовах воєнного стану та Українського Союзу промисловців і підприємців (УСПП) – за участю представників Верховної Ради України, Уряду, Національної Академії Наук, бізнес-спільноти та профспілок. Тема зустрічі була надзвичайно актуальною та критичною для країни:  збереження людського (трудового) потенціалу для потреб відновлення економіки після війни.

Одним із ключових викликів, з яким стикається Україна, є масштабна кількість українців, що шукають притулку у країнах світу та величезна кількість внутрішньо переміщених осіб, яких війна вигнала з рідних домівок. Згідно з даними ООН, станом на 4 липня 2023 року, кількість зареєстрованих українських біженців становила 6,3 мільйона осіб, і приблизно 60% з них перебуває нині в країнах Європи. Зважаючи на такі величезну чисельність, термінові заходи щодо розв’язання цієї проблеми набувають першочергового значення для усієї української держави. Експертні розрахунки показують, що половину українських біженців за кордоном складають діти, а більшість дорослих – жінки у віці 25-49 років. Відтак, маючи на увазі такі статистичні дані, важливо визначити ефективний план дій, який допоможе стабілізувати ситуацію та забезпечити повернення мігрантів на Батьківщину. Дослідники та аналітики попереджають, що з плином часу схильність мігрантів до повернення поступово знижується, тому вироблення ефективних заходів для їх повернення має стати невід’ємною складовою державної політики. З огляду на це, учасники засідання обговорювали різноманітні способи привернення уваги біженців до процесу відновлення економіки України.

На фото: засідання Штабу. Фото: Олег Спорников

Слід зазначити, що Міністерство економіки України у своїх документах підкреслює необхідність залучення додаткових 4,5 мільйона співробітників на ринок праці протягом наступних десяти років. Зважаючи на збільшену кількість вакансій та потребу в робочій силі, розробка державної політики, спрямованої на стимулювання повернення мігрантів та інтеграцію їх у соціально-економічне життя країни, стає надзвичайно важливим завданням.

Таким чином, заходи, що розробляється в рамках Плану відновлення від наслідків війни, повинен включати цільові заходи зі збереження людського потенціалу, зокрема створення сприятливих умов для повернення мігрантів на рідну землю. Професійна підготовка, соціальна підтримка та сприяння відповідним умовам для бізнесу та трудового ринку мають стати невід’ємними частинами стратегії відновлення економіки України.

На засіданні було обговорено кілька ключових напрямків дій, повідомив «Новій Добі» президент УСПП – Анатолій Кінах, це насамперед: Створення сприятливих умов для повернення трудових мігрантів, а саме запровадження програм, які надають фінансову, логістичну та юридичну підтримку українцям, які планують повернутися до дому. Це може включати допомогу з отримання житла, заснування бізнесу або знаходження роботи. Професійна підготовка та перекваліфікація: Розвиток програм перепідготовки для мігрантів, спрямованих на адаптацію їх професійних навичок до потреб українського ринку праці. Це допоможе забезпечити високий рівень кваліфікованої робочої сили, яка буде готова приєднатися до економічного відновлення. А також стимулюючі заходи для бізнесу, запровадження податкових та фінансових стимулів для компаній, які готові працювати з мігрантами та враховувати їхні специфічні потреби.

Анатолій Кінах.

«Важливо також забезпечити українцям, що повертаються  соціальну підтримку, насамперед запровадження системи ефективної соціальної інтеграції мігрантів та їх сімей – це може включати надання медичних та освітніх послуг, підтримку у здійсненні повернення дітей до школи та допомогу у розселенні на новому місці проживання.»

– зазначив президент УСПП

Засідання такого рівня є кроком у правильному напрямку для побудови стратегії відновлення економіки України після війни. Важливо звернути увагу на інтеграцію мігрантів як важливої складової для економічного прогресу. Держава та всі соціально-економічні партнери повинні спільно працювати над ефективними рішеннями, щоб забезпечити збалансоване та стабільне відновлення країни після складних часів війни та міграції.

Наприклад, однією з додаткових проблем, яка виникає у зв’язку зі значною кількістю українських мігрантів, є “гібридна війна” за таланти та мозок.

Вадим Гордін

«Українці, які набули цінний досвід та знання за кордоном, стають об’єктом активної конкуренції між різними країнами, які пропонують привабливі умови для їхнього притягнення. Це може призвести до того, що частина висококваліфікованих спеціалістів не повернеться на батьківщину, а залишиться за кордоном, що додатково поглибить дефіцит робочої сили та збільшить економічний розрив»

– говорить виконавчий директор «Парламентського клубу неурядових організацій», експерт з проблем трудової міграції – Вадим Гордін,

«також, відновлення економіки в умовах воєнного стану пов’язане зі значними фінансовими витратами на військові дії та гуманітарну допомогу. Це може призвести до бюджетних обмежень для виконання стратегії повернення мігрантів та реалізації стимулюючих заходів для підтримки економічного відновлення».

І тут важливо забезпечити збалансований підхід до розподілу фінансових ресурсів та розробки ефективних механізмів фінансування відновлення.

Олена Білявська.

«Окрім того, повернення мігрантів пов’язане з рядом соціокультурних викликів. Наприклад, деякі мігранти можуть стикатися з проблемами в адаптації до нових умов життя, освітніх та медичних систем, що може ускладнити їх інтеграцію в українське суспільство та економіку. Для подолання цих перешкод необхідна підтримка з боку уряду та громадських організацій у створенні програм і послуг, спрямованих на сприяння успішній соціальній інтеграції.»

– каже Олена Білявська – керівник Інституту вивчення проблем  верховенства права.

Експерти у цілому сходяться на думці. що, засідання Антикризового штабу стійкості економіки в умовах воєнного стану – надзвичайно потрібний та своєчасний крок у правильному напрямку для визначення важливих питань, пов’язаних зі збереженням людського потенціалу для економічного відновлення України після воєнних подій. Для успішної реалізації стратегії повернення мігрантів та забезпечення сталого економічного прогресу, необхідно спільне зусилля державних і недержавних структур, а також широка підтримка з боку міжнародних партнерів. Тільки таким чином Україна зможе подолати наслідки війни та стати сильною та стабільною державою.

Олег Спорников. журналіст