Успішна співпраця Українського союзу промисловців і підприємців із Центральним агентством із управління проєктами та урядом Литви умовжливила реалізацію пілотних проєктів із відновлення школи в Бородняці та дитячого садку в Ірпені. Нагадаємо, обидва навчальні заклади, як і десятки інших цивільних об’єктів були зруйновані внаслідок наступу російських окупантів на Київ навесні 2022 року. 

24 серпня дитячий садочок відкрив свої двері для малих відвідувачів та їх батьків.  Школа – на черзі. 

Литовці залишилися задоволені ефективністю і прозорістю процесів адміністрування, які проводив УСПП, та вже думають над запуском нових ініціатив.

Як повідомив Артурас Жарновскіс, керівник програми “Відтворюємо майбутнє України” (ЦАУП), основними напрямками стануть відновлення соціальних об’єктів (школи, лікарні), енергетичної інфраструктури, а також медична реабілітація для поранених українських воїнів та цивільних осіб.

Про це йшлося на робочій зустрічі УСПП, Центрального агентства управління проектами Литви та Конфедерацією промисловців Литви.

Нагадаємо, що сторони підписали меморандум про співробітництво в квітні 2023 року, проте працюють вже не перший рік разом. Документ лише актуалізував напрями співпраці із поправкою на виклики воєнного стану в Україні та масштаби руйнувань, завданих російськими агресорами.

Анатолій Кінах

Президент УСПП Анатолій Кінах подякував литовцям за безпрецендентну підтримку і допомогу Україні. Він також відзначив, що українські промисловці і підприємці активно працюють над Планом відновлення України, координують свої зусилля із урядом, Державним агентством відновлення і розвитку,  та міжнародними партнерами. 

З початку повномасштабного вторгнення рф в Україну УСПП вдалося укріпити наявні зв’язки та налагодити нові  із найбільшим діловим об’єднанням ЄС Businesseurope, Business at OECD, Національною асоціацією виробників США, бізнес-спільнотами з Данії, Фінляндії, Латвії, Польщі, Франції і т.д.    

Анатолій Кінах запропонував литовським колегам розробкутипових проєктів на основі технічних рішень BOD Group (Литва) для автономного електрозабезпечення соціальних об’єктів (шкіл, лікарень тощо).

Також УСПП шукатиме і наділі об’єкти для реконструкції/будівництва з нуля на умовах співфінансування ЦАУП та коштів бізнесу або європейських грантів.

“Нам імпонує, що ви дивитесь на згадані проєкти глобально: наприклад, відновлені школи дозволять опосередковано повернути чимало українських жінок і дітей додому. Тому ми плануємо співпрацювати із вами надалі”, – повідомила Лідія Кашубене, директор ЦАУП.

Крім того, учасники зустрічі підкреслили, що важливо залучати в подібні проєкти бізнес. Без приватного капіталу та державно-приватного партнерства буде важко масштабувати діяльність. Так, тільки шкіл в Україні зруйновано більше 400, ще 3 тисячі потребують кардинальної реконструкції. 

“Мінекономіки Литви готує фінансові інструменти для підтримки діяльності литовського бізнесу в Україні. Важливо, щоб Україна також страхувала воєнні ризики”, – сказав Артурас Жарновскіс.

На що президент УСПП повідомив колег про те, що нормативний документ щодо страхування воєнних ризиків в Україні вже на фінальній стадії погоджень і є сподівання, що незабаром буде прийнятий.

Зі свого боку УСПП формує механізми максимального залучення бізнесу в проєкти із відновлення України. Працюючи із Держагентсвом з відновлення, діловий союз сконцентрувався на тому, щоб в тендерах була передбачена максимальна локалізація виробництва, прозоре ціноутворення тощо. 

Всі озвучені на робочій зустрічі пропозиції та вже наявні здобутки будуть презентовані на засіданні Міжурядової комісії Україна-Литва, що відбудеться вже завтра, 7 вересня.