В тому числі очільники народу та його ідеологи…

От почнеш задаватись цим питанням, читати, і бачиш купу надзвичайно цікавих речей. І найцікавіше те, що ніхто цього практично не знає де поховані наші великі. Просто білою заздрістю заливаєшся, коли потрапляєш у іспанський Ескоріал, де поховані всі королі, королеви, принци і принцеси золотої імперії. Або у Долину Полеглих, де колись лежав Франко (іспанський диктатор) і ще 33 тисячі полеглих у громадянській війні. Або коли заходиш у крипти Вавеля, де лежать монархи Польщі, і просто видатні поляки: Міцкевич, Словацький, Пілсудський, Качинський, Шопен (хоча там лише кенотаф). Коли потрапляєш у базиліку Сен-Дені, у Парижі, де лежать 163 представники королівських династій Франції із сьомого століття… Навіть у Румунії, коли потрапляєш у Путну або Сучевіцу, де лежать монархи Молдови та їхні родини, мурахи шкірою повзуть.

Чи є у нас щось подібне? Тільки Тарасова гора.Сагайдачний похований у Києві, точно відомо, що на території Могилянки. Але де його могила? А де могила Хмельницького? У Суботові, в Ільїнській церкві?.. Пошуки могили Хмельницького припинили у 2019 році. Чи знаєте ви, що п’ять українських гетьманів поховані на території росії: Дмитро Вишневецький, той який Байда, Дем’ян Многогрішний (Бурятія), Іван Самойлович (Тобольськ), Павло Полуботок (Петербург), Петро Дорошенко (Ярополець, під Москвою). Збереглася лише могила останнього, можливо тому, що він був прапрадідом дружини Пушкіна, Наталії Гончарової.Два гетьмана поховані на території Румунії – великий Іван Мазепа (Галац) та творець першої конституції – Пилип Орлик (Ясси). Обидві могили не збереглися.Достеменно відомі могили лише чотирьох гетьманів: Івана Скоропадського (Гамаліївка, в монастирі ще донедавна була тюрма), Кирило Розумовський (Батурин), Данило Апостол (Сорочинці – йому найбільше пощастило, адже він у прекрасній церкві), Кость Гордієнко (село Республіканець, на Херсонщині). І все.

Але ж ніякої реклами і пропаганди – типу то якісь рядові поховання.Відомі міста, де поховані Іван Підкова та Самійло Кішка (Канів), Тарас Федорович Трясило (Корсунь), Криштоф Косинський (десь під Черкасами), Яків Остряниця (Чугуїв), Яким Сомко (Борзна), Іван Брюховецький (Лютенька). Жодна із цих могил не збереглася.Зовсім не відомо де спочив Дмитро Гуня – дуже крутий повстанець. А от Северину Наливайку, Матвію Шаулі, Івану Сулимі та Павлу Буту (Павлюку) зовсім не пощастило – ці гетьмани були страчені поляками, їхні тіла порубали на шматки і розвезли по містам Речі Посполитої – вони взагалі не мають могил.Павло Тетеря похований в Едірне (Туреччина), його могила не збереглася, або не знайдена. Щодо поховання Юрася Хмельницького ходять купа легенд: його поховали або під Кам’янцем, або в одному із грецьких монастирів у Егейському морі, або взагалі на Мальті.Із очільників та ідеологів України 20-го століття лише Грушевський похований в Україні, на Байковому цвинтарі. Симон Петлюра лежить у Парижі, Степан Бандера – у Мюнхені, Євген Коновалець у Роттердамі, а Павло Скоропадський у Оберсдорфі. Цікаво, що останній загинув від американської бомби у Німеччині.Отака от українська історична пам’ять.

Ієромонах Арсеній Ревтов