Завтра о 14.00 до нас на презентацію рекомендацій від Українського ветеранського фонду «Ветерани у медіа. Пишемо, говоримо, показуємо, щоб не нашкодити». Презентація пройде у форматі тренінгу та обговорення за участі ветеранів. Фонд презентує свої напрацювання, а також на зустрічі будуть ветерани, які дадуть відповіді на всі питання, пояснять, як і де медіа можуть нашкодити своєю неемпатичною комунікацією чи гонитвою за гайпом.

На зустрічі будуть: Максим Колесников — ветеран, військовослужбовець ЗСУ, співробітник Офісу з підтримки змін Міноборони, Юлія Кіріллова — ветеранка, співзасновниця Жіночого ветеранського руху, Андрій Боднарчук — ветеран, командир добровольчого формування, директор Trauma Medical Solutions.

Будуть обговорюватись такі теми:

  • хто такі ветерани і як вони відрізняються між собою
  • як висвітлювати ветеранів та ветеранок
  • що писати та як знімати ветеранів із інвалідністю
  • на чому варто акцентувати, а на чому ні
  • чому не кожен ветеран дорівнює ПТСР, а не кожен, у кого ПТСР, є ветераном
  • це далеко не все


Чому ветеранський Фонд проводить цей тренінг? 

Чергове загальнонаціональне опитування “Образ ветеранів в українському суспільстві”, проведене соціологічною групою “Рейтинг” з ініціативи Українського ветеранського фонду, показало тенденцію до погіршення очікувань у суспільстві щодо майбутнього ветеранів російсько-української війни та оцінок виконання державою зобов’язань перед військовими. 

Хоча сьогодні 79% загалом вважають, що в суспільстві є повага до ветеранів, з іншого боку,  у порівнянні з минулим опитуванням з 6% до 18% зросла частка тих, хто має протилежну думку. Також помітне зменшення і в абсолютних оцінках: в липні 2022 року 55% респондентів говорили про беззаперечну повагу з боку суспільства до ветеранів, то у вересні 2023 року таких лише 25%. 

Зростання упереджень і стереотипів щодо ветеранів в умовах повномасштабного вторгнення є викликом, який варто виправляти вже зараз. 

Після 2014 року в медіа військового, який повернувся з війни, демонізували до рівня “атошник = небезпека для цивільних”, “пільговика”, “ПТСРника”, “ми тебе туди не посилали”. Ці узагальнення псували життя величезній кількості ветеранів. Через такі упередження їм важко було адаптуватися у цивільному житті, важко знайти роботу, важко загалом влитися у суспільство, де на тебе дивляться з острахом. 

Після 24 лютого кількість ветеранів різко зросла, а після перемоги прогнозується, що ветеранське середовище разом з родинами ветеранів і родинами загиблих захисників і захисниць України становитиме 10-15% від усього населення. 

Тож помилку 2014-го ми не можемо повторити.