Умови війни призвели до переселення жителів прифронтових областей та регіонів, де відбуваються воєнні дії. Деякі з них перемістилися в інші регіони України або навіть за її межі, шукаючи нові робочі місця та можливості. На тлі сучасних технологій дистанційна робота стала новою реальністю для багатьох шукачів роботи. 

Проте наразі в Україні спостерігається нестача кваліфікованих працівників, особливо в галузях, де необхідна спеціалізована освіта та досвід (наприклад медицина та освіта). Така ситуація стає серйозною проблемою, яка впливає на різні галузі та економічну стабільність України. Також це може призвести до збільшення безробіття серед молоді та молодих спеціалістів. 

В Інституті аналітики та адвокації розповіли, як змінюється динаміка кадрових ресурсів та як суспільство й уряд допомагають у вирішенні викликів ринку праці. 

Пропозиції без попиту

У вересні 2023 року одна із найвідоміших онлайн-платформ для пошуку роботи в Україні Work.ua зафіксувала рекордну кількість вакансій від початку повномасштабного вторгнення – 105 809 пропозицій

Джерело: work.ua

Найбільше роботодавці пропонують роботу в 

  • Київській області (34 574 пропозиції);
  • Дніпропетровській області (10 153 пропозицій);
  • Львівській області (9 994 пропозиції);
  • Одеській області (7 092 пропозиції);
  • Харківській області (3 852 пропозиції). 

Така рекордна кількість вакансій може бути індикатором розвитку певних галузей економіки України. Наприклад, інноваційних стартапів, інформаційних технологій та інших галузей, які демонструють зростання попиту на спеціалістів. Однак, такі сфери здебільшого вимагають праці кваліфікованих фахівців, яких на ринку не вистачає. 

Також перспектива кар’єрного росту за кордоном може змушувати працівників шукати можливості за межами України, що ускладнює завдання для внутрішніх роботодавців. На тлі нестачі кваліфікованих працівників, ринок праці стає конкурентнішим. Підприємства змушені змагатися за обмежений ресурс – висококваліфікованих фахівців. Це призводить до зростання зарплат та покращення умов для працівників, що може бути позитивним явищем для тих, хто шукає роботу.

Яких кваліфікованих спеціалістів не вистачає в Україні

Кількість вакансій у сфері “Медицина, фармацевтика” помітно зросла від початку повномасштабного вторгнення, як і заробітні плати за цими спеціальностями. Проте, це створює ілюзію “взірцевої” категорії – дефіцит кваліфікованих медичних та фармацевтичних фахівців створює, знову ж таки, пропозиції без попиту.

Джерело: work.ua

Така ситуація може призвести до зниження якості медичних послуг, збільшення очікуваного часу на обслуговування та погіршення стану здоров’я населення. У галузі фармацевтики це може спричинити недостатню доступність ліків та підвищення їх вартості. 

Які вимоги ставлять роботодавці до своїх майбутніх співробітників у галузі медицини? За статистикою, 67% вакансій передбачають наявність досвіду роботи. Третина вакансій (33%) призначені для молодих спеціалістів, адже не передбачають його наявність, а 14% відкриті для студентів, що створює можливості для тих, хто навчається або є випускником освітнього закладу. Також 8% вакансій передбачені для людей з інвалідністю з інвалідністю, що підкреслює рівень інклюзивності на ринку праці. 

Також підвищується попит на спеціалістів у галузях “Маркетинг, реклама, PR”, “ЗМІ, видавництво, поліграфія”, “Логістика, склад, ЗЕД” та “Бухгалтерія та облік”.  

Джерело: work.ua

Можливі шляхи вирішення проблеми на ринку праці 

  • Реінтеграція ВПО. Уряд України може спрямувати зусилля на підтримку і реінтеграцію переміщених осіб, зокрема надання можливостей для перепідготовки та підвищення кваліфікації; 
  • Програми стимулювання розвитку галузей. Для привернення кваліфікованих працівників у важливі галузі економіки можна впровадити програми стимулювання, такі як фінансові пільги, гранти для освіти тощо; 
  • Розвиток внутрішнього ринку праці. Україна може інвестувати у розвиток власних кадрових резервів, зокрема шляхом розширення освітніх програм та підтримки студентів/молодих спеціалістів; 
  • Міжнародне співробітництво. Україна може встановити співпрацю з іншими країнами для обміну фахівцями та стажування. Міжнародне співробітництво може допомогти вирішити проблему нестачі кваліфікованих працівників.
  • Підтримка бізнесу та інновацій. Для залучення кваліфікованих працівників важливо створити сприятливі умови для бізнесу та інновацій – спрощення бюрократичних процедур, надання фінансової підтримки для стартапів та діючих підприємств. 

Цей матеріал був представлений Інститутом аналітики та адвокації в рамках Програми сприяння громадській активності «Долучайся!», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та здійснюється Pact в Україні. Зміст матеріалу є винятковою відповідальністю Pact та його партнерів i не обов’язково відображає погляди Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) або уряду США.