Європейська служба зовнішньої діяльності(ЄСЗД) відкрила Міжнародний фонд Консультативної групи з питань найтяжчих міжнародних злочинів (ACA) в Україні.

16 жовтня Європейська служба зовнішньої діяльності організувала відкриття Міжнародного фонду Консультативної групи з питань найтяжчих міжнародних злочинів (АСА) за участі Генерального прокурора України Андрія Костіна.

Консультативна група з питань найтяжчих міжнародних злочинів (ACA) – це ініціатива, яка була заснована Сполученими Штатами, Європейським Союзом і Великою Британією в травні 2022 року. Метою групи є покращення координації зусиль у притягненні до відповідальності за жорстокі злочини під час тривалої загарбницької війни Росії проти України. Партнери-засновники ACA, Державний департамент США, Міністерство закордонних справ та справ Співдружності націй і розвитку Великої Британії та Європейська служба зовнішньої діяльності надають стратегічні консультації та оперативну допомогу Офісу Генерального прокурора України в розслідуванні та притягненні до відповідальності за жорстокі злочини в Україні. Ці заходи здійснюються через роботу відповідних суб’єктів-виконавців. ACA має на меті оптимізувати міжнародні зусилля із залученням ресурсів і кваліфікованого персоналу, щоб відповідати потребам Генеральної прокуратури як законодавчо створеного органу в Україні, відповідального за переслідування воєнних злочинів на своїй території.

Новий Міжнародний фонд забезпечить довготривале функціонування АСА для потреб України та сприятиме ширшій міжнародній залученості. Угода Фонду передбачає, що донори робитимуть свої внески через Державний департамент США. Кошти будуть розподілені після консультації з Керівним комітетом донорів та Виконавчим комітетом. Ці комітети складаються з представників донорів і партнерів-засновників та збираються регулярно. Метою є збільшення кількості та географічного представництва країн-учасниць ACA, щоб розширити національний досвід і правові традиції, які можуть бути використані для підтримки зусиль українського правосуддя.

Заступник генерального секретаря ЄСЗД і політичний директор Енріке Мора зазначив: «Фото з Бучі, Ірпіня, Маріуполя, Мар’їнки та Грози неможливо ігнорувати. Для мене вони є свідченням чистого зла. Як європейці, ми зобов’язані допомогти вам, допомогти Україні, Європі та світу в цілому зберегти ці докази. Таким чином, забезпечуючи притягнення до відповідальності винних, ми не лише вшановуємо пам’ять загиблих, але й допомагаємо відновити справедливість від їхнього імені. Ми допомагатимемо вам у цьому стільки, скільки буде потрібно».Щоб притягнути російських чиновників до відповідальності за неспровоковане та незаконне вторгнення, ЄС активно обговорює можливість створення спеціального міжнародного/багатостороннього трибуналу для розслідування злочину агресії проти України. Щоб просувати цей процес, президентка Європейської Комісії оголосила про створення Міжнародного центру із переслідування за злочин агресії проти України (ICPA) на саміті Україна-ЄС у лютому 2023 року. Після початку повноцінної роботи, ICPA зберігатиме та аналізуватиме докази злочину агресії для майбутніх судових процесів, національних чи міжнародних. Україна вважає заснування центру «реальним правовим кроком до створення Спеціального трибуналу…». Співробітники цивільної місії ЄС в Україні (EUAM Ukraine), які надають консультації з цивільної безпеки, незабаром будуть залучені до роботи ICPA в Гаазі, де вони ділитимуться своїм досвідом, щоб допомогти українським прокурорам.