У Києві з 1 до 3 листопада 2023 року розпочалась справді важлива подія для України – Всеукраїнський Форум Рад ВПО (Внутрішньо Переміщених Осіб). Форум зібрав представників Рад ВПО, урядовців, громадських діячів та міжнародні організації з метою спільно розробити стратегії підтримки, адаптації та інтеграції внутрішньо переміщених осіб (ВПО) у громаді, що приймає.

Фото тут і далі: Олег Спорников

Сьогодні в Україні більш як 5 мільйонів внутрішньо переміщених осіб потребують соціального захисту, працевлаштування та повноцінної інтеграції у нових громадах. Ради ВПО, консультативно-дорадчі органи, складаються з самих ВПО і діють на добровільних, позапартійних і волонтерських засадах. Головним завданням Рад ВПО є адвокація та захист прав і інтересів внутрішніх переселенців. Україна вже створила понад 500 Рад ВПО, які активно допомагають біженцям на місцях. Сам Форум Рад став першою великою платформою для діалогу між різними сторонами, що працюють з ВПО, включаючи представників уряду, громадський сектор і міжнародні організації. Мета Форуму полягає в розробці спільних стратегій підтримки та інтеграції ВПО, а також у покращенні співпраці між владою, громадськими і міжнародними гуманітарними організаціями у цьому процесі.

Ключовими спікерами Форуму є видатні особистості, які відіграють важливу роль в цій сфері. До них належать Віцепрем’єр-міністр України – Міністр з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Ірина Верещук, Спеціальна доповідачка ООН з питань прав внутрішньо переміщених осіб Паула Гавірія Бетанкур та Представниця Агентства ООН у справах біженців (УВКБ ООН) в Україні Кароліна Ліндхольм Біллінг.

Форумлише розпочався, учасники протягом трьох днів обговорюватимуть важливі питання і роблять спільні зусилля для покращення життя внутрішніх переселенців та підтримки їхньої інтеграції в українське суспільство.

У перший день на форумі обговорювалося дуже багато актуальних питань, зокрема, наприклад повернення наших біженців із за кордону і труднощі, з якими вони стикаються при тимчасовому облаштуванні у нових громадах – це й пошук житла, надання доступу до медичних послуг, освіти та працевлаштування, виплат компенсацій від держави…

Однією з найважливіших ролей у підтримці внутрішньо переміщених осіб – є їхні власні громадські організації – комьюніті, які відіграють ключову роль у забезпеченні допомоги тим, хто приїздить з лінії вогню, окупованих територій або повертається з-за кордону. Ці громадські організації вже здобули великий досвід у підтримці біженців. Вони створили мережі для надання допомоги у вигляді житла, медичних послуг, консультацій, а також психологічної підтримки. Такі організації часто – густо найкраще знають потреби і проблеми цих груп людей, а відтак можуть ефективно надавати індивідуальну допомогу, спрямовану на вирішення конкретних проблем.

Олесь Шевченко

«Завдяки роботі громадських організацій, створюються програми і проекти для підтримки ВПО , що містять у собі освітні курси, професійну підготовку, розвиток навичок інтеграції, а також підтримку у пошуку роботи. Ці заходи сприяють покращенню якості життя родин ВПО та їхній інтеграції в українське суспільство.» – каже Олесь Шевченко –  керівник ГО “Воля, Перемога, Об’єднання України” – яка активно співпрацює і з ВПО і з органами місцевого самоврядування, що дозволяє забезпечити координацію і взаємодію у цій сфері.

«Наша робота спрямована на покращення політики та програм, спрямованих на підтримку ВПО і забезпечення їхньої успішної інтеграції до місцевих громад».

Всеукраїнський Форум Рад ВПО буде працювати ще два дні. Він справді відкриває можливість для співпраці та обміну досвідом між усіма зацікавленими сторонами. Громадські організації, представники уряду, місцевих органів влади, міжнародні організації та самі ВПО об’єднують зусилля для створення кращих умов для внутрішньо переміщених осіб. Форум став місцем, де розробляються спільні стратегії та алгоритми підтримки, а також де обговорюються питання інтеграції, доступу до житла, освіти та працевлаштування.

Надання допомоги нашим співгромадянам – це не лише наш моральний обов’язок, але й інвестиція в майбутнє України і запорука нашої Перемоги!

Олег Спорников

Усі фото/відео автора

Редакція газети “Нова доба” щиро дякує співорганізаторам Форуму