Заява Високого представника Жозепа Борреля і Віцепрезидентки Вєри Юрової з нагоди Міжнародного дня припинення безкарності за злочини проти журналістів

З нагоди Міжнародного дня припинення безкарності за злочини проти журналістів, що відзначається 2 листопада, та в рік, коли відзначається 75-та річниця Загальної декларації прав людини, Високий представник Жозеп Боррель і Віцепрезидентка Вєра Юрова зробили таку заяву:

«У ці складні часи, охоплені війнами, конфліктами та терористичними актами, ми згадуємо та високо цінуємо важливу роль, яку відіграють журналісти та працівники ЗМІ у боротьбі за правду та права людини. Журналісти роблять свій внесок у боротьбу з дезінформацією та мовою ненависті, а також у систему стримувань і противаг для урядів і державних установ. Вони проливають світло на воєнні злочини та порушення прав людини, іноді ризикуючи власним життям.

Ми рішуче засуджуємо вбивства, фізичні напади, протиправні затримання, онлайн- і офлайн-залякування, переслідування та стеження, з якими іноді зіштовхуються журналісти, виконуючи свою роботу. ЗМІ в усьому світі продовжують зазнавати рейдів або припиняють свою діяльність, а журналісти все частіше стають мішенню законодавства, що обмежує свободу слова, мішенню неправомірних судових процесів, що обмежують плюралізм, редакційну незалежність і порушують свободу слова.

Порушення прав людини та злочини проти журналістів не можуть залишатись безкарними. Ми закликаємо створити національні рамки гарантування безпеки журналістів, що включають такі складові, як підвищення обізнаності, запобігання, захист і притягнення до відповідальності, та приділяють увагу конкретним заходам щодо жінок-журналістів і представників меншин.

Європейський Союз продовжує підтримувати незалежних журналістів і працівників медіа у всьому світі. Ми й надалі залучатимемо всі дипломатичні інструменти, що є в нашому розпорядженні, аби привернути увагу до окремих випадків затримання журналістів або загрози їх затримання. Ми також створили ProtectDefenders.eu, щоб надати журналістам, які знаходять у групі високого ризику, фізичний і цифровий захист, юридичну підтримку та допомогу в переміщені.

ЄС залишається єдиним у підтримці правозахисної системи Організації Об’єднаних Націй, включно з важливою роботою як Верховного комісара ООН з прав людини (УВКПЛ), так і ЮНЕСКО для сприяння безпеці журналістів і пошуку спільних рішень.

У межах Глобальної програми ЄС щодо прав людини та демократії Євросоюз надає 185 мільйонів євро на підтримку незалежних медіа, впроваджуючи цифрові технології в усьому світі.

Захист журналістів означає захист наших власних прав. Демократія не може працювати без вільних і незалежних ЗМІ. Ось чому ЄС також вживає безпрецедентних кроків всередині Союзу для захисту журналістів.

Ми закликаємо країни-члени виконати Рекомендацію Комісії щодо безпеки журналістів. Проєкт закону про свободу медіа спрямований на захист незалежності ЗМІ та плюралізму. Комісія також вжила заходів для боротьби зі стратегічними позовами проти участі громадськості, що чинять тиск на журналістів і хочуть змусити їх замовкнути. Ці законодавчі пропозиції мають бути прийняті швидко, щоб покращити середовище, в якому працюють журналісти та ЗМІ, і встановити світові стандарти.

Європейський Союз підтримує журналістів, які кожного дня використовують їхнє право на свободу слова на благо всіх нас».

Контекст

ЄС продовжує заохочувати та захищати право на свободу думки й слова, онлайн та офлайн, а також свободу ЗМІ. Євросоюз продовжує засуджувати переслідування, погрози та напади на журналістів, блогерів та інших працівників медіа. Як зазначено в Плані дій ЄС щодо прав людини та демократії на 2020-2024 роки, ЄС працює в усьому світі, щоб допомогти тим, кого залякують або кому погрожують, звертаючись до органів державної влади з проханням запобігати та засуджувати порушення прав людини та вживати ефективних заходів для припинення безкарності. У 2021 році ЄС також прийняв Рекомендацію щодо захисту журналістів, наголошуючи на важливості гарантування безпеки журналістів і працівників ЗМІ в ЄС. Минулого року Комісія прийняла пропозицію щодо боротьби зі стратегічними судовими процесами проти участі громадськості (SLAPPs), надаючи журналістам і правозахисникам інструменти для боротьби з неправомірними судовими розглядами. Крім того, ми зробили захист журналістів одним із ключових елементів Закону ЄС про свободу медіа, який був прийнятий у вересні 2022 року.

Незалежні громадські організації зафіксували, що 80% вбивств журналістів за останні роки залишились безкарними. Станом на жовтень 2023 року Обсерваторія ЮНЕСКО з убивств журналістів задокументувала 688 тривалих і нерозкритих справ щодо вбивств журналістів. Індикатори безпеки журналістів, розроблені ЮНЕСКО, а також її Обсерваторією з убивств журналістів є важливими інструментами для того, щоб привернути увагу до окремих випадків та покласти край безкарності.

ProtectDefenders.eu — це механізм борців за права людини в ЄС, створений для захисту тих, хто перебуває в групі високого ризику та зіштовхується з найскладнішими ситуаціями в усьому світі. Механізм надає фінансову допомогу для фізичного та цифрового захисту, юридичну та медичну підтримку, моніторинг судових процесів і арештів чи ув’язнень, підтримку сімей, навчання та інші заходи підтримки.

Глобальна Програма ЄС щодо прав людини та демократії передбачає першочерговість «Захисту фундаментальних свобод, що включає використання можливостей і вирішення викликів, пов’язаних із цифровими і новими технологіями». Програма спрямована на зміцнення спроможностей незалежних, плюралістичних та якісних медіа, а також журналістів-розслідувачів, блогерів та фактчекерів, надавати громадськості достовірну інформацію через відповідальні та професійні репортажі. Це підтримуватиме громадянське суспільство у розвитку онлайн-медіаграмотності та цифрових навичок, а також у просуванні відкритого, глобального, вільного та безпечного інтернету, що є однаково доступним для всіх. Приблизний бюджет на підтримку медіа та впровадження цифровізації становить 185 мільйонів євро на період 2021-2027 років. Програма доповнює подальшу підтримку на двосторонньому та регіональному рівнях.

Завдяки таким проєктам, як ініціатива Media 4 Democracy, наші Представництва можуть покращити свою роботу з журналістами в усьому світі. Ми прагнемо продовжувати надавати фінансову допомогу для просування свободи медіа та просування проєктів із розвитку плюралізму ЗМІ, включно з тими, що підтримують незалежних журналістів, які знайшли притулок у Європейському Союзі.

Спеціальний представник ЄС з прав людини порушує питання безпеки та захисту журналістів і працівників ЗМІ, а також питання, пов’язані зі свободою слова, під час двосторонніх заходів, де це необхідно. Це також включає висвітлення окремих випадків ув’язнення або затримання журналістів і працівників ЗМІ за їхню роботу, а також постійну взаємодію з громадянським суспільством.