HIAS Україна та ГО «Дівчата» презентували дослідження потреб психічного здоров’я та психосоціальної підтримки українців
Київ, 21 листопада 2023. HIAS Україна та громадська організація «Дівчата» підготували та представили результати загальнонаціонального дослідження психічного здоров’я та психосоціальних потреб в Україні «18 місяців потому: оцінка психічного здоров’я та психосоціальних потреб в Україні». Дослідження було проведено з червня по серпень 2023 року та охопило понад 2 тисячі респондентів з різних регіонів України та різних вікових груп.
Головною метою дослідження було з’ясувати, як змінилося сприйняття психічного здоров’я в українців, як вони почуваються щодо свого благополуччя та психічного здоров’я, а також як вони отримують доступ до психосоціальної підтримки та які бар’єри існують на їхньому шляху до отримання допомоги.
Основні висновки дослідження:
- 35% українців мають низький рівень благополуччя та якості життя, що може вказувати на ризик розвитку психічних розладів.
- Серед найбільших джерел стресу українців зазначають невпевненість у майбутньому (70%); переживання за безпеку рідних та друзів – як цивільних (39%), так і військових (26%); та економічні труднощі (33%.)
- Підлітки втрачають зв’язок з родичами, їх лякає необхідність самостійно приймати ключові рішення під час невизначеності: працевлаштування, вступ до ВНЗ і пов’язаний з ним вибір місця проживання, допомога країні, мобілізація, відповідальність за рідних.
- Чоловіків турбує неможливість брати участь в житті дітей, які виїхали за кордон.
- Жінки відчувають тягар відповідальності пов’язаної з безпекою
- Понад половина респондентів втратила інтерес до того, що раніше надихало, стикається з труднощами у роботі або працевлаштуванні.
Не зважаючи на велику потребу у підтримці, 42% респондентів досі не знають, як отримати психосоціальну допомогу.
Отже, ключові рекомендації щодо підвищення обізнаності про такі послуги, орієнтовані на потреби населення:
- Продовжувати підвищувати обізнаність населення
- Покращувати доступ до послуг у сільській місцевості: мобільні бригади, простір для сімейного відпочинку тощо.
- Підтримка помічникам: заходи, спрямовані на подолання ознак стресу, вигорання або втоми від співчуття.
- Залучення послуг на рівні громад для зміцнення їх життєстійкості.
- Пристосування заходів до поточних потреб.
- Постійна координація зусиль з іншими НГО, що працюють над спільною метою .
ГО “Дівчата” вже скорегувало свою діяльність на наступний рік відповідно до результатів проведеного дослідження. Закликаємо всіх також ознайомитись з його результатами.
ЗКАЧАТИ ПОВНІШУ ПРЕЗЕНТАЦІЮ ЗВІТУ МОЖНА ТУТ: