8 грудня о 16.00 у Національному музеї декоративного мистецтва України відкривається міжмузейний виставковий проєкт «Віддзеркалення», підготовлений до різдвяно-новорічних свят, який буде цікавим широкому колу шанувальників традиційного народного та декоративного мистецтва.

Експозиція виставки презентує понад 150 пам’яток з колекції Національного музею декоративного мистецтва України, 8 творів з Національного музею історії України та 4 предмети з колекції Національного заповідника “Києво-Печерська лавра”. Це форми з деревини, декоровані різьбою, та виконані за допомогою них самостійні художні твори: форми для хліба, пряників, форми для пічних кахель та самі кахлі, штампи та верстати для вибійки, узорні тканини та предмети одягу.

Афіша_Доньки-Матері

«Задум виставки – показати один з найпоширеніших в Україні способів декорування творів народного та декоративного мистецтва за допомогою штампів з різьбленим орнаментом, що відтискали на площині, наприклад, полотні, або на предметах різних форм та призначення», – зазначає куратор виставки Наталія Денисенко.

Дошки для створення ручної вибійки та пряничні форми представлені не тільки як інструменти для декорування, але і як зразки сталих орнаментальних композицій. Їх використовували впродовж багатьох десятиліть.

Розпочинається експозиційний показ з богослужбових предметів, серед яких різьблений хрест кін. XVIII – поч. XIX ст. з Київщини, рамена якого мають вставки з вибійчаної тканини; шовковий покрівець для дискоса поч. XIX ст. з Чернігівщини, підшитий вибійкою; форми для великої та малих проскур – богослужбового літургійного хлібу, що датуються кін. XIX – поч. XX ст.

Крім того, представлені фрагменти вибійки XVIII – XIX ст. переважно з рослинними мотивами, яку застосовували для пошиття священицьких шат, зокрема, опліччя фелону. Також показано форму з деревини із зображенням Розп’яття Христового та частини пасхальної форми (пасківниці), виконані народними майстрами.

Рідкісними експонатами є теракотові кахлі XVIII – XIX ст. з Київщини та Полтавщини.

Цікавий і розділ виставки, який розповідає про діяльність майстрів-вибійників у 1920-х – 1930-х рр., а також про розвиток промислового текстилю XX ст.  В експозиції можна побачити інструментарій для виготовлення рушників та твори художників з професійною освітою, які створювали моделі одягу, розробляли ескізи для метражних тканин.Виставка триватиме до 3 березня 2024 року