Консорціум RRR4U презентував Моніторинг виконання програми макрофіну ЄС

Програма макрофінансової допомоги ЄС для України передбачає надання країні фінансової підтримки в розмірі 18 млрд євро протягом 2023 року. Умови повернення позик дозволяють Україні виплачувати їх до 2053 року, із початком виплат через 10 років. Європейський союз бере на себе виплату відсотків.

Програма містить 20 зобов’язань у сферах макрофінансової стабільності, структурних реформ та ефективного урядування, верховенства права, енергетики, які Україна повинна виконати.

Консорціум RRR4U, до складу якого входить Dixi Group, Інститут економічних досліджень, Інститут аналітики та адвокації та Центр економічної стратегії, розпочав регулярний моніторинг виконання зобов’язань програми макрофіну ЄС. 

На презентації пілотного Моніторингу ми розглянули, як виконується програма макрофіну ЄС станом на листопад 2023 року.

Переглянути запис презентації Моніторингу виконання програми макрофіну ЄС можна за посиланням.

Виконання зобов’язань програм ЄС


✅ Виконані зобов’язання:

Заходи щодо підтримки стабільності банківської системи 

Оцінка якості активів мала закінчитись до кінця вересня і необхідна нормативна база була затверджена завчасно. У серпні в огляді банківського сектору НБУ писав що перші результати оптимістичні: великих провалів по якості активів не виявлено. У кінці вересня НБН затвердив умови до третього етапу оцінки стійкості банків. Це вказує, що перший етап – оцінка активів, – найвірогідніше, пройшов по графіку.

Підготувати законодавство для вдосконалення процесів банкрутства 

Українські процедури банкрутства є неефективними — вони не допомагають фізичним та юридичним особам вийти на чіткий шлях розв’язання своїх боргових проблем — і не відповідають нормам ЄС. 12 жовтня у Верховній раді зареєстрували законопроєкт №10143, що має уніфікувати українські правила банкрутства і реструктуризації заборгованості із європейськими, здешевити та скоротити строки процедури банкрутства.

Перевірка Національним банком України структур власності страховиків та дотримання ними пруденційних вимог, встановлених законодавством

4 березня 2023 набрала чинності постанова Правління НБУ №39, що передбачала проведення перевірок відповідності структури власності страховиків вимогам щодо прозорості. Це необхідно для забезпечення прозорого та конкурентоспроможного страхового ринку. У березні-вересні 2023 року НБУ надав підтвердження відповідності структури власності вимогам щодо прозорості 67 небанківським фінансовим установам. 

Призначення керівника НАБУ  

На виконання погоджених домовленостей в межах макрофінансової допомоги ЄС, у березні 2023 року КМУ на підставі конкурсу призначив директора НАБУ. Національне антикорупційне бюро працювало без повноцінного керівника майже рік, оскільки повноваження попереднього директора закінчилися ще у квітні 2022 року.

Відновлення роботи ВРП та ВККС

У червні 2023 року ВРП призначила повноважний склад ВККС України та розблокувала роботу ключового органу з формування суддівського корпусу (повноваження попереднього складу ВККСУ були припинені у жовтні 2019 року). Це дозволило проводити добір суддів на понад дві тисячі вакантних посад, а також завершити кваліфікаційне оцінювання суддів.

Ухвалення стратегії реформування правоохоронного сектору 

Відповідний Комплексний стратегічний план реформування органів правопорядку на 2023-2027 роки схвалено Указом Президента України від 11.05.2023. Він має на меті підвищити пріоритетність реформування органів правопорядку як частини сектору безпеки і оборони, забезпечити його модернізацію й приведення у відповідність із стандартами, яких повинна досягти Україна на шляху до членства у ЄС.

Поліпшити роботу газової системи 

Виконання маяку розподілено на три частини. Перша частина передбачає обрання наглядової ради НАК “Нафтогаз України” у 1 кварталі 2023 року. Для її виконання 24 січня 2023 року Кабінет Міністрів прийняв розпорядження щодо обрання шістьох членів наглядової ради НАК «Нафтогаз України». Відповідно до другої частини – вжиття заходів, необхідних для сертифікації оператора газосховища відповідно до Регламенту (ЄС) № 715/2009 (1 квартал 2023 року), 13 грудня 2022 року Верховна Рада прийняла Закон №2850-ІХ, який встановлює загальні засади сертифікації оператора газосховища згідно з вимогами законодавства ЄС, відповідно до Регламентів (ЄС) №715/2009 та 2017/1938. Задля виконання третьої частини – запуску корпоративної реструктуризації Оператора газотранспортної системи відповідно до узгодженої цільової моделі (2 квартал 2023 року), 28 липня 2023 року Верховна Рада прийняла Закон №3293-IX “Про оптимізацію структури власності оператора газотранспортної системи України”, яким зокрема передбачено правові, економічні та організаційні засади переходу до узгодженої моделі єдиної компанії в управлінні ГТС. Усі вони виконані, що свідчить про виконання зобов’язання в цілому.


⚠️ Виконано не вчасно: 

Відновлення податкового законодавства 

Це зобов’язання фактично відповідає маяку №6 за програмою МВФ про відновлення довоєнного оподаткування.

Парламент ухвалив у другому читанні законопроєкт №10016-д із розширеним колом платників податків, у яких з 1 грудня 2023 можуть проводити документальні планові перевірки. Підписання законопроєкту деякий час було заблоковано, оскільки окремі депутати зареєстрували дві постанови про скасування результатів голосування. Однак, 25 листопада парламент розблокував підписання законопроєкту і вже незабаром Президент України має його підписати.

🔄 У процесі: 

Реалізація Плану заходів щодо дерегуляції

За звітом ДРС на 20 квітня за більшістю пунктів Плану дерегуляції йшла робота. Були внесені зміни до положення про систему єбудівництва , скасовано застарілі норми щодо регулювання роботи ринків. Було прийнято закони про спрощення ліцензування алкогольного виробництва для малих підприємств, а законопроєкт 7331 про заміну ліцензування деклараціями на час воєнного стану прийнято в першому читанні. Законопроєкт щодо МАФ наразі до Верховної Ради не внесено. Утім розглядався депутатський законопроєкт 9233, який був погоджений профільним міністерством із зауваженнями. Законопроєкт було відхилено ВР.

Подальший розвиток системи публічних закупівель з метою приведення її у відповідність до acquis ЄС, збереження ДП «Медичні закупівлі України» (МЗУ) як єдиного національного закупівельника

Серед останніх запроваджених змін (Постанова КМУ №952) зміни через скасування карантину через COVID-19 (зокрема повернуто локалізацію на товари для боротьби з ковідом), обґрунтування підстав для проведення закупівель, санкції для учасників, чиї активи передані в АРМА, а також нові повноваження для ДАСУ. 

Просування реформи митного адміністрування, включаючи вдосконалення ІТ-систем, управління персоналом та антикорупційні заходи

Фактично передбачені завдання за цим зобов’язанням в програмі ЄС відповідає програмі МВФ. Так, відповідно до програми МВФ уряд повинен розробити план реформування митниці. Сьогодні ДМС працює над вдосконаленням ІТ-систем, управління персоналом та антикорупційними заходами

Посилення процесу відбору незалежних членів наглядових рад та керівного складу для найбільших державних підприємств

У парламенті ще у 2021 році був зареєстрований відповідний законопроєкт (5593-д), який має сприяти поліпшенню корпоративного управління. За цим законопроєктом повноваження наглядових рад будуть розширені і вони зможуть призначати та звільняти керівників державних підприємств. В серпні повідомлялось, що ОЕСР має надати оцінку цьому законопроєкту щодо відповідності ȃекомендаціям ОЕСР щодо корпоративного управління ДП.  

Удосконалення відбору суддів

14 вересня 2023 року рішенням Вищої кваліфікаційної комісії суддів України було внесено зміни до Положення про проведення конкурсу на зайняття вакантної посади судді, а вже на наступний день ВККС оголосила про проведення конкурсу на зайняття 560 вакантних посад суддів у місцевих судах.  

Криміналізація контрабанди

Українська сторона в межах макрофінансової допомоги ЄС пообіцяла розпочати імплементацію законодавства, спрямованого на криміналізацію великомасштабної контрабанди всіх товарів, передбачивши ефективні покарання у вигляді позбавлення волі за кожну шкоду, завдану державному бюджету понад визначений поріг

Посилення потенціалу САП 

На виконання зобов’язання, з метою підвищення інституційної незалежності САП, 15 вересня поточного року до ВРУ було внесено законопроєкт № 10060. Зараз він готується на друге читання.

Високі стандарти енергоефективності для новозбудованих та реконструйованих будівель

Дане завдання є досить комплексним, та спрямованим на впровадження високих стандартів енергоефективності у будівлях, і як наслідок скорочення споживання енергії у житловому секторі. План пріоритетних дій уряду України на 2023 рік передбачав розроблення Стратегії термомодернізації будівель на період до 2050 року, а також затвердження плану її виконання у червні 2023 року, що теж поки не реалізовано.

Досягти прогресу в реалізації дорожньої карти інтеграції ринку електроенергії після синхронізації

Даний маяк зокрема є продовженням початого шляху з інтеграції енергетичного сектору з ЄС. Синхронізація суттєво підвищує надійність роботи енергосистеми України шляхом можливості своєчасно отримувати допомогу від Європи у разі аварійних відключень електростанцій, імпортувати європейську електроенергію та зменшити кількість відключених споживачів, що і відбувалось з 16 березня 2022 року після приєднання до європейської енергосистеми ENTSO-E. Як зазначається, завдяки приєднанню за доступ до міждержавних перетинів та в рамках покладених на експортерів спецобов’язків отримано додаткові 8,7 млрд гривень (враховуючи ПДВ), що дозволило утримати пільгову ціну на електроенергію для населення, профінансувати роботи зі збільшення пропускної здатності міждержавних перетинів та зменшити заборгованість на ринку електричної енергії.  

❌ Не виконано: 

Приведення законодавства у відповідність до вимог закону про адміністративну процедуру

15 грудня 2023 року набирає чинності ЗУ «Про адміністративну процедуру», який по новому регулює відносини органів влади та їх посадових осіб з фізичними та юридичними особами щодо розгляду і вирішення адміністративних справ. У середині жовтня 2023 року Мін`юст повідомив про те, що Уряд схвалив законопроєкт, яким пропонується внести зміни до 122 законодавчих актів і привести їх у відповідність із законом про адміністративну процедуру. Представники Мін’юсту зазначили, що проєкт закону мінімізує дублювання норм та спеціальних процедур, максимально уніфікує адміністративні процедури, щоб громадяни та бізнес мали однаковий алгоритм відносин із державою. Це сприятиме наближенню законодавства України до європейських стандартів, оскільки для європейської спільноти право осіб на належне управління є одним із основоположних прав громадян держав-членів ЄС.

Удосконалення законодавства у сфері протидії відмиванню коштів 

Згідно з Меморандумом з ЄС українська сторона взяла на себе зобов’язання щодо удосконалення нормативно-правової бази у сфері протидії відмиванню коштів та фінансуванню тероризму шляхом розробки відповідного вторинного законодавства та досягнення прогресу в розвитку інституційної спроможності щодо бенефіціарної власності.  

Підготовка Плану заходів з відновлення енергетичної інфраструктури відповідно до цілей зеленого переходу

Виконання зобов’язання дозволить мати чіткий план відновлення енергетичної інфраструктури внаслідок війни, що посилюватиме енергетичну безпеку країни. Ряд заходів на виконання зобов’язання на даний час лише анонсовано, але не впроваджено, тому виконання ймовірно затримається. 

Отже, Україна переважно виконує угоди з ЄС, але є політичний ризик зриву дедлайнів. Україна здійснила потрібні кроки по 7 з 20 домовленостей, водночас не виконала або пропустила дедлайни по 4 зобов’язанням, ще 9 вимог перебувають у процесі здійснення.