Сьогодні, 08 лютого, у приміщенні столичного готелю “Хілтон”, відбулася прес-конференція, присвячена обговоренню результатів Програми медичних гарантій (ПМГ) за 2023 рік та планів на майбутнє. Представники Національної Служби здоров’я України, медичної галузі та експертів зібралися аби обговорити успіхи та виклики, з якими стикалася українська система охорони здоров’я протягом минулого року. Один із найважливіших аспектів, який був розглянутий, – це фінансування медичних закладів. За словами представників НСЗУ, у 2023 році лікарням України надійшло 133,8 мільярдів гривень в межах Програми медичних гарантій, що дозволило надати медичну допомогу майже 16 мільйонам пацієнтів. Спеціалізована медична допомога отримала найбільшу частину фінансування – 99 млрд гривень, що свідчить про вагомість цього напрямку в системі охорони здоров’я.

Особлива увага була приділена також планам на 2024 рік. За звітами посадовців, уряд планує збільшити фінансування Програми медичних гарантій на 12%, а це понад 159 млрд. гривень. Нові пакети послуг, такі як лікування безпліддя за допомогою допоміжних репродуктивних технологій та методом трансплантації органів, також будуть включені до переліку. Втім, за словами Наталії Гусак – Голови НСЗУ, ще далеко не в усіх регіонах, чиновники та посадовці місцевого самоврядування розуміють як працює програма медичних гарантій

Фрагмент прес-конференції. Фото: Олег Спорников. Нова Доба

На прес-конференції було зазначено, що співпраця між урядом та медичними закладами є ключовим елементом успішного забезпечення медичної допомоги громадянам. Зокрема, у Києві і Київській області надання спеціалізованої медичної допомоги вже стало нормою, а нові можливості, які відкриються в рамках розширення Програми медичних гарантій, дають надію на покращення якості медичних послуг для всіх громадян. Однак, залишаються важливими питання так би мовити «доставки» сервісу, наприклад за програмою «Доступні ліки» до жителів сільських районі Київщини та по всій Україні.

Водночас програма реімбурсації «Доступні ліки» продовжує розширюватися. У 2023 році до переліку препаратів, що реімбурсуються, додані знеболювальні для паліативних хворих, імуносупресивні препарати та тест-смужки для визначення рівня глюкози у крові. У 2024 році планується розширення переліку ліків за напрямом «Розлади психіки та поведінки». У бюджеті на 2024 рік на програму реімбурсації виділено 5,2 млрд грн, що на 500 мільйонів більше, ніж у 2023 році.

«Попри воєнний стан, програма реімбурсації продовжує розширюватись. Загалом у переліку наразі понад 500 найменувань препаратів. Ми готові забезпечити потреби всіх українців, яким необхідні ліки», — зазначила Голова НСЗУ Наталія Гусак.

Наталія Гусак. Фото: Олег Спорников

Зокрема, у Київській області протягом минулого року було виписано понад 590 тисяч електронних рецептів на «Доступні ліки». За погашеними рецептами аптеки області отримали 150 млн грн від НСЗУ.  Станом на початок лютого у Київській області 755 аптек є учасницями програми. На Київщині одна з найменших відстаней від місця надання первинної медичної допомоги до найближчої аптеки-учасниці програми «Доступні ліки».

«Важливо, щоб кожен українець, який потребує ліків за програмою реімбурсації, знав про таку можливість та міг отримати ліки недалеко від дому. У 2023 році мешканцями Київщини погашено 503,8 тисяч е-рецептів із 591-ї тисячі виписаних, тобто 85%. Це середній показник серед усіх областей, та це означає, що 15% рецептів залишились непогашеними», —  зазначає Голова НСЗУ Наталія Гусак.

Замість післямови:

Але у цю діжку меду потрапила і ложка дьогтю: керівництво НСЗУ, покритикувало медичні заклади, на які найбільше скаржаться українці.

А щодо планів, то на 2024 рік держава обіцяє збільшити фінансування Програми медичних гарантій на 12%. На ПМГ-2024 передбачено понад 159 млрд грн, вона включає 44 пакети послуг. Зокрема, до переліку додалися три нові пакети: «Лікування безпліддя за допомогою допоміжних репродуктивних технологій (запліднення іn vitro)»;  «Лікування дорослих та дітей методом трансплантації органів»; «Лікування дорослих та дітей методом трансплантації гемопоетичних стовбурових клітин». Шість клінік Києва контрактуються за напрямком «Лікування безпліддя за допомогою допоміжних репродуктивних технологій (запліднення in vitro)». Одинадцять медзакладів Київщини надаватимуть послуги за пакетом «Лікування дорослих та дітей методом трансплантації органів». А також п’ять — за напрямом  «Лікування дорослих та дітей методом трансплантації гемопоетичних стовбурових клітин». За послуги з трансплантації НСЗУ сплачуватиме залежно від трансплантованого органу, а також окремо оплачуватиметься дотрансплантаційний та посттранслантаційний періоди. Наприклад, за послуги з трансплантації серця НСЗУ сплачуватиме понад 2 млн грн, а за трансплантацію легень – понад 2,6 млн грн. За напрямом «Лікування безпліддя за допомогою допоміжних репродуктивних технологій (запліднення іn vitro)» НСЗУ сплачуватиме 60 324 грн за один повний цикл, до якого будуть застосовуватись коефіцієнти відповідно від використаного методу запліднення яйцеклітини, а також повноти циклу.

ДОВІДКА «НОВОЇ ДОБИ»: Наразі за програмою реімбурсації «Доступні ліки» можна отримати медичні препарати від:

●        серцево-судинних захворювань;

●        діабету 2-го типу;

●        цукрового та нецукрового діабету;

●        бронхіальної астми;

●        епілепсії;

●        розладів психіки та поведінки;

●        хронічного обструктивного захворювання легенів;

●        хвороби Паркінсона;

●        імуносупресивні препарати;

●        тест-смужки для визначення рівня глюкози у крові;

●        знеболювальні для паліативних хворих.