Авторка – Марія Мигаль, ГО “Інститут аналітики та адвокації”

Кожного дня бойові дії та обстріли призводять до руйнації та пошкодження тисяч об’єктів інфраструктури. Снаряди, ракети та БПЛА завдають великих збитків житловому сектору, через що українці втрачають домівки або змушені шукати тимчасовий прихисток. 

В умовах гуманітарної кризи та масштабних руйнувань в Україні створили низку програм та ініціатив для надання допомоги громадянам у відновленні зруйнованого та пошкодженого житла. 

Оцінка збитків житлового фонду

єВідновлення

У січні 2024 року розпочався третій етап програми “єВідновлення” з деякими змінами порядку надання компенсацій:

  • державна компенсація покриватиме площу не більш ніж 150 кв. м для квартири й до 200 кв. м для будинку садибного типу, садового або дачного будинку;
  • грошову компенсацію надаватимуть у два етапи по 50% суми, кожну з виплат потрібно використати впродовж 18 місяців від дати отримання; 
  • подавати заяви на компенсацію можуть подавати ті українці, які здійснили ремонт свого пошкодженого житла за власний кошт;
  • з’явилася можливість оскаржувати рішення, дії та бездіяльність комісії щодо знищеного майна;
  • спрощення припинення права власності на знищений об’єкт.

ВідновиДІМ

Від листопада 2022 року Фонд енергоефективності у рамках програми виплатив ОСББ понад 278 млн грн, майже 17 тисяч родин вже повернулися до своїх домівок. У планах на 2024 рік повне або часткове завершення щонайменше 400 наявних проєктів. 

У грудні 2023 року граничний розмір гранту, який ОСББ може отримати на один об’єкт відновлення, збільшився від 7,2 млн грн до 7,9 млн грн. Загальна сума гранту за проєктом складається з двох траншів (70% і 30% відповідно).

єОселя

Програма єОселя передбачає можливість іпотечного кредитування для придбання квартири в новобудові або майнових прав на квартиру в будинку, що будується. Понад 7 000 українських родин взяли кредити на придбання житла за програмою єОселя на загальну суму 10,7 млрд грн від початку дії програми. 62% з них – військовослужбовці за контрактом та силовики. Найбільше кредитів взяли мешканці Київської області та міста Києва, а також Львівської, Вінницької, Волинської, Одеської, Рівненської областей. 

Реконструкція житла українців є важливим етапом воєнної відбудови, спрямованим на відновлення нормальних умов життя для тих, хто постраждав від бойових дій. Здійснення ефективних та комплексних програм є важливим завданням для держави та міжнародної спільноти, спрямованим на підтримку добробуту громадян та відновлення України.