Сьогодні о 16.00 у Національному музеї декоративного мистецтва України відкривається виставка текстилю та живопису «Крила України» відомої київської художниці Ніни Бондаренко.

Виставкова експозиція презентує ескізи тканин та самі тканини, створені у 1960 – 1970-х роках на Дарницькому шовковому комбінаті м. Києва, на якому Ніна Бондаренко працювала 35 років провідним художником. Представлені також зразки одягу, декоровані у техніці вибійки, мініатюри – окремі мотиви вибійки за старовинними зразками та вибійчані дошки, з якими працювала художниця.

Відвідувачі музею зможуть побачити зразки метражних тканин, які були популярними серед жіноцтва у 1960 – 1970-ті роки.

«Коли я зустрічала на вулиці жінок, одягнутих у сукні, які сама малювала, дуже раділа. А сьогодні думаю були б актуальними вбрання із тканини «Ярославна» з орнаментами святої Софії, яку я запропонувала ще у 1967 році і яка презентувала нашу країну на міжнародній виставці», – розповідає Ніна Петрівна. Її авторська тканина «Ярославна» – один з ексклюзивних експонатів виставки.

Ще один цікавий експонат – декоративне панно «Крила України» був створений художницею у 1970-ту роки. За словами авторки, ідея твору народилась під враженнями від старовинного рушника, який вона побачила в експозиції Національного музею декоративного мистецтва України (сучасна назва).

Ніна Бондаренко володіє багатогранним художнім обдаруванням, який дозволяє їй творчо працювати як у текстилі, так і в живопису. Сучасні живописні композиції мисткині, пейзажі та натюрморти, на які надихнула її природа Криму та Києва – органічна частина виставки Ніни Бондаренко. «Природа – це нескінченна тканина», – впевнена художниця.

Виставка триватиме до 12 травня 2024 року.

Ніна Бондаренко. Фото надане організаторами виставки

Довідка “Нової Доби”:

7 березня 1941 року в м. Києві народилася Ніна Петрівна Бондаренко – українська художниця, майстриня художнього текстилю, членкиня Національної спілки художників України.

Навчалася у Київському училищі прикладного мистецтва, яке закінчила 1961 року. Її викладачами з фаху були Наталія Вовк, Сергій Нечипоренко, Сергій Колос. Працювала на Дарницькому шовковому комбінаті з 1961 по 1995 роки.

У 1972–1773 роках методом фотофільмдруку ручної вибійки виготовила унікальну колекцію зразків промислового текстилю зі штучного шовку за національними мотивами (зберігається у Національному музеї декоративного мистецтва України).

У 1984–1990 роках Ніна Петрівна поєднувала працю на ДШК із виконанням замовлень у Київському комбінаті монументального декоративного мистецтва Художнього фонду УРСР, відроджуючи орнаменти давньоукраїнської ручної вибійки (техніка нанесення кольорових узорів на тканину шляхом друку з дерев’яних дощок).

Від 1963 року – учасниця республіканських, всесоюзних, міжнародних виставок. Персональні виставки відбулися у Лондоні, Ванкувері (Канада), Вашингтоні, Нью-Йорку (усі – 1994), Києві (1999, 2005, 2021). Працює в техніках батику, олійного живопису.

В манері виконання тяжіє до імпресіонізму. Через умовні рослинно-флористичні мотиви передає характерне для українців поетичне світовідчуття, мрійливий чи ностальгійний стан душі.

У колекції музею зберігаються 25 творів художниці – декоративні купонні тканини, інтер’єрні тканини (гардини, скатертина), декоративне панно, сукні та комплекти одягу. Серед них – декоративна тканина «Ярославна», що експонувалася на всесвітній виставці «ЕКСПО-67» у Монреалі (Канада).