Національна спілка архітекторів України проводить 17 квітня о 14:00, у Білому залі Будинку архітектора (вул. Б.Грінченка, 7) в рамках проекту UREHERIT, виставку «Холістична реновація модерністичних будинків». В ході відкриття відбудеться круглий стіл з литовськими архітекторами.

ЩО ТАКЕ ЦІЛІСНА РЕНОВАЦІЯ МОДЕРНІСТИЧНОГО ЖИТЛА?

Панельне житло, побудоване якихось 50-70 років тому, вже зношене. Воно не відповідає сучасним вимогам енергоефективності та вже не є привабливим для мешканців: такий тип житла не відповідає поточним потребам та способу життя людей, часто сприймається нудним, сірим та візуально непривабливим. Сьогодні в різних європейських країнах існує кілька різних державних програм реновації, які стосуються переважно теплоізоляції та енергоефективності.

Цією серією подій і заходів ми намагаємося підняти рух, створити модель і на наступних етапах реалізувати пілотний проект чогось більшого: покращення кожної квартири, загальних внутрішніх і зовнішніх просторів, а також при цьому зберігаючи візуальну якість та архітектурну єдність усього кварталу. Звісно, у процес оновлення мають бути включені мешканці. Крім того, ми шукатимемо можливості для нових фінансових і правових інструментів, які дозволять брати участь у реконструкції різних зацікавлених сторін, як приватних, так і державних. І останнє, але не менш важливе: реконструкція не повинна виключати найбільш вразливі соціальні групи, які зазвичай проживають у такому житлі, з процесів прийняття рішень чи витісняти їх згодом; він має створити привабливе середовище життя для кожного

— резюмує куратор ініціативи, президент Асоціації архітекторів Литви Рута Лейтанайте.

Рута Лейтанайте. Фото: pragmatika.media

Ідея цілісної реконструкції модерністського житлового проекту виникла як балтійська відповідь на конкурс Європейської Комісії на програму New European Bauhaus (NEB).

«Ми глибоко переконані, що ця тема актуальна для всіх країн, які мають величезний спадок післявоєнного періоду – величезні мікрорайони модерну, панельний житловий фонд. Пострадянські країни мають справу з тими ж проблемами та викликами, інші європейські країни також розглядають майбутнє модерністського житла», – каже Рута Лейтанайте.

Організатори: Міжнародна спілка архітекторів UIA, Асоціація спілок архітекторів Балтії BAUA, Асоціація архітекторів Литви, Латвійська спілка архітекторів, Естонська спілка архітекторів; НСАУ