1 травня 2024 року знову розпочинається акція, присвячена столичному домену KYIV.UA. Протягом трьох місяців доменні реєстратори будуть пропонувати знижки та розповідати користувачам про важливість вибору доменів із україномовним написанням назви Києва. Кампанія проводиться за ініціативи адміністратора національного домену UA ТОВ «Хостмайстер».

Акція з популяризації домену KYIV.UA є одним із кроків руху з дерусифікації доменів, який був ініційований реєстратором доменних імен і хостинг-провайдером Cityhost.ua у червні 2022 року. Головна ідея руху полягає в тому, щоб мотивувати користувачів переходити з російськомовних регіональних доменів (KIEV.UA, ROVNO.UA, KHARKOV.UA) на правильні, україномовні — (KYIV.UA, RIVNE.UA, KHARKIV.UA). 

Оскільки столичний домен є найбільш масовим серед усіх регіональних доменних зон, йому приділено найбільше уваги. Але в межах акції учасники нагадують, що проблема зросійщених доменів ширша. В нашій доменній системі працює 17 некоректних локальних доменів, які створювалися на початку 1990-х років — у них закладені русифіковані, комунізовані а іноді й просто неправильно транслітеровані назви обласних центрів.

Реєстратори-учасники акції закликають користувачів вибирати україномовний домен KYIV.UA при створенні нового сайту. Якщо ж у вас уже є старий російськомовний домен, то для таких випадків розробили інструкцію, яка допоможе поступово перевести сайт на новий домен без втрати трафіку.

Варто знати, що KYIV.UA та KIEV.UA є дзеркальними. Якщо користувач має, наприклад, доменне ім’я shop.kiev.ua, то за ним назавжди зарезервоване ім’я shop.kyiv.ua. Зареєструвати два дзеркальні домени може тільки одна людина, причому зробити це можна лише в одного реєстратора.

Минулого року подібна акція розпочалася у серпні, тривала два місяці та показала дуже хороші результати — в доменній зоні KYIV.UA відбулося 1780 нових реєстрацій, домен виріс на 60%. 

До початку акції російськомовний домен KIEV.UA налічував 39 725 доменів, а KYIV.UA — усього 2781 домен, тобто був менший більше ніж у 10 разів (статистика за липень 2023 року).

По завершенню акції цифри змінилися: KIEV.UA налічував уже менше, 38 784 домени, а KYIV.UA — 4771 домен (жовтень 2023 року).

Через півроку після проведення кампанії її ефект досі триває — російськомовний домен зменшується, а україномовний — збільшується. Так, у березні 2024 року в доменній зоні KIEV.UA залишалося вже 27618 доменів, тоді як KYIV.UA перетнув позначку у 5000 доменних імен. 

Незважаючи на позитивну динаміку, україномовна версія все ще значно відстає від зросійщеного домену і потребує підтримки користувачів та їхнього усвідомленого вибору.