Найближчим часом Міноборони запровадить електронний запис відвідування ТЦК та з 18 травня запустить е-кабінет для військовозобов’язаного. Про це повідомила заступниця міністра оборони України з питань цифрового розвитку, цифрової трансформації та цифровізації Катерина Черногоренко.

За її словами, це звичайний мобільний додаток, який можна завантажити з App Store і Google Play Market. У ньому ви просто авторизуєтесь і заповнюєте необхідні «поля» для оновлення даних. Йти до TЦК нема потреби.

Заступниця міністра нагадала, що з 18 травня військовозобовʼязані повинні зареєструвати свої дані: номер телефону, електронну адресу (за наявності) та фізичну адресу проживання.

Це можна буде зробити в трьох доступних форматах — в ТЦК та СП, через ЦНАП або через е-кабінет.

Катерина Черногоренко. Фото: УНН

“Ми розробляємо функцію авторизації, де ви можете заповнити ці три поля і відразу отримати інформацію з бази військовозобов’язаних “Оберіг”, щоб переглянути дані про вас в реєстрі”, – сказав Черногоренко.

Заступниця міністра оборони зазначила, що якщо виникне необхідність уточнення даних, TЦК зв’яжеться із військовозобов’язаним і подальша обробка цих даних буде проводитися безпосередньо між ним і співробітниками TЦК.

Водночас ви можете оновити свої дані за допомогою додатку з будь-якої точки світу.

«Ми вважаємо, що кількість військовозобов’язаних, які скористаються цією функцією, може сягнути 70-80%, тому що це буде дуже зручно», – сказав Черногоренко.

Призов для інвалідів

Люди з інвалідністю І, ІІ, ІІІ групи не підлягають мобілізації і призвати на військову службу їх можуть тільки за власним бажанням. Для цього вони мусять укласти контракт із ЗСУ. Чоловіки від 25 до 55 років, які отримали ІІ або ІІІ групу інвалідності після 24 лютого 2022 року, повинні пройти медичний огляд повторно, щоб підтвердити його висновки. Однак ця умова не стосується військовослужбовців – тих, хто отримав травми під час участі в бойових діях.

Повторно пройти військово-лікарську комісію мають і ті, кому встановили статус «обмежено придатний». Адже відтепер такого в українському законодавстві не існує. Зробити це вони мають впродовж 9 місяців після того, як закон почне діяти. Тобто до 4 лютого 2025 року.

За результатами огляду, військо­возо­бов’язаних, яких визнали непридатними, виключать з військового обліку, а визнані придатними зможуть проходити службу..

Оновити дані мають чоловіки і за кордоном

Перш за все нагадаємо, що всі чоловіки віком 18-60 років зобов’язані протягом 60 днів оновити свої облікові дані. Це можна зробити у територіальних центрах комплектування (ТЦК), центрі надання адмінпослуг (ЦНАП) або в електронному кабінеті призовника. Мобілізувати у ЦНАПах не можуть, там лише уточнюють дані. Того, хто цього не зробить, вважатимуть ухилянтом.

Це стосується і тих, хто перебуває за кордоном. Чоловіки за кордоном без військо-облікових документів від 16 липня не зможуть оформити український або закордонний паспорт та скористатися консульськими послугами. Можливо, тому зараз біля паспортних центрів за кордоном величезні черги. Чоловіки, у яких закінчується термін дії закордонного паспорта, поспішають подати документи на його отримання до того, як нещодавно прийнятий закон набуде чинності.   

Правда, є консульські послуги, які надаватимуть у будь-якому випадку:

– під час оформлення посвідчення на повернення до України;

– під час вчинення консульських дій щодо дітей громадянина України;

– другий з батьків цих дітей є іноземцем або особою без громадянства;

– вчинення дій за заявами громадян України, які перебувають під арештом, затримані чи позбавлені волі за кордоном.

Громадяни України за кордоном можуть отримати військово-обліковий документ через електронну адресу, телефоном, через консульство під час актуалізації, у разі отримання консульських послуг.