Судді Вищого антикорупційного суду зможуть одноосібно розглядати справи, які стосуються зловживань посадовців. Відповідний закон направили на підпис Президенту України.

Центр спільних дій проаналізував зміни до кримінально-процесуального законодавства. Вони передбачають, що у судах першої інстанції розгляд справ може відбуватися одноосібно, а не колегією з трьох суддів.

Аналітикиня Центру спільних дій Ірина Корженкова пояснює, що означають новації: “Важливо, що ці зміни торкнуться Вищого антикорупційного суду. Раніше у ВАКС справи розглядатися виключно трьома суддями. З одного боку, це гарантувало ретельніший розгляд, але з іншого – процес міг дуже затягуватися. Зміни до кримінально-процесуального законодавства, які дозволять суддям розглядати справи одноосібно, допоможуть розвантажити суддів і пришвидшити розгляд справ”.

Юристка підкреслює, що колегіальний розгляд можливий буде можливий лише за клопотанням обвинуваченого у злочинах, за які передбачено покарання у понад 10 років вʼязниці. Крім того, трьох суддів у засіданні (також за клопотанням обвинуваченого) можлива, якщо кримінальне провадження відкрито стосовно експрезидента, народних депутатів, прем’єр-міністра, члена Кабміну, Генпрокурора, Голову СБУ, члена Нацради з питань телебачення і радіомовлення, Голови Нацбанку тощо.

Аналітикиня Центру спільних дій Ірина Корженкова вважає, що закон допоможе зробити розгляд справ, що стосуються корупції, ефективнішим.

Нагадаємо, 18 березня 2024 року, Кабмін затвердив План для Ukraine Facility, який стане основою для надання фінансової підтримки України від Європейського Союзу протягом 2024–2027 років. Законопроєкт про удосконалення роботи ВАКС розробив уряд відповідно до цього Плану.