Війна стала іншою. Нерідко цей меседж використовують, коли хочуть підкреслити значну роль дронів на полі бою, розповісти про зниження вмотивованості бійців або порадіти рейдам добровольців на російську територію. Але війна стала іншою не тільки з технічного чи тактичного боку. І змінився в ній не лише рівень вмотивованості. «Нова Доба»передруковую матеріал «Української правди», з метою якнайширшого інформування українських військовозобов’язаних про їхні права та обов’язки (друкується зі скороченнями)

4 травня набув чинності закон про забезпечення прав військових на соцзахист, який скасував статус “обмежено придатний”. Замість цього з’явився інший: “придатний до служби у військових частинах забезпечення, ТЦК та СП, ВВНЗ (військових вишах ), навчальних центрах, закладах (установах), медичних підрозділах, підрозділах логістики, зв’язку, оперативного забезпечення, охорони”. Якщо порівняти зі старим статусом, новий розширює сферу діяльності таких людей. “Штурмувати посадку” їх не відправлять, проте медиком, водієм чи зв’язківцем на гарячій ділянці фронту – цілком можуть. Всім обмежено придатним доведеться до лютого 2025 року пройти військово-лікарську комісію ще раз та отримати новий статус.

Також на початку травня Міноборони оприлюднило наказ №262, що детально роз’яснює, як повинні працювати ВЛК після скасування обмеженої придатності.

“Розклад хвороб містить 86 статей, з яких понад 70 передбачають пункт про непридатність; близько 5 тисяч діагнозів включені до переліку. Зміни до розкладу хвороб та пояснень до його застосування розроблені з урахуванням позицій лікарів-експертів у сфері військової медицини”, – розповідають УП в департаменті охорони здоров’я Міноборони, який працював над цим документом. У відомстві запевняють, що оновлений розклад допоможе досягти більшої об’єктивності, коли визначатимуть вид придатності до військової служби – з урахуванням реалій воєнного стану.

Що ж тепер змінюється?

Бійці з ампутаціями списуються, з ВІЛ – залишаються. Нові правила зменшують залежність висновку ВЛК від особистої думки лікаря. Так прибраний пункт про те, що під час огляду лікарі мають до кожного з військовослужбовців застосовувати метод індивідуальної оцінки придатності. Крім того, за старою класифікацією хвороб дуже часто лікар сам міг обирати між придатністю та обмеженою придатністю або обмеженою придатністю та непридатністю. В новій – такий вибір перед ним майже не стоїть. І це прямий шлях до зниження корупційних ризиків.

– Непридатність до військової служби або обмежена придатність визначалися індивідуально. А критеріїв не було. І як я маю індивідуально це визначити? Типу сподобалась мені людина чи ні? – в розмові з УП обурюється інфекціоніст, що працює в одній з ВЛК. УП поспілкувалася з ним на умовах анонімності – розповісти відкрито про свою роботу лікар, назвемо його Сергієм, не готовий. Звісно, хотілося б поговорити про те, чому військово-лікарські комісії працюють саме так і як вони підходять до критеріїв оцінки здоров’я людей – не анонімно, а з керівництвом Центральної ВЛК. УП звернулася з відповідним запитом до командування Медичних сил, проте згоди на спілкування поки не отримала.

А як розподіл обмежено придатних виглядає на практиці?

Приміром, стаття про хвороби хребта та їхні наслідки: раніше військових з помірними порушеннями функцій хребта могли визнати непридатними або обмежено придатними. Тепер вони придатні для служби в окремих частинах та підрозділах. А люди з незначними порушеннями цієї функції могли отримати обмежену придатність, проте тепер вони вважатимуться повністю придатними.  Ще один, не менш цікавий приклад. Раніше людина з ампутацією частини руки чи ноги нижче рівня верхньої третини гомілки вважалася обмежено придатною у воєнний час. Тепер усіх військових з ампутаціями кінцівки мають визнати непридатними і виключити з військового обліку. Під час воєнного стану у ВЛК оглядають хірург, терапевт, невропатолог, психіатр, офтальмолог, оториноларинголог, а за медичними показаннями – лікарі інших спеціальностей.  Під час воєнного стану у ВЛК оглядають хірург, терапевт, невропатолог, психіатр, офтальмолог, оториноларинголог, а за медичними показаннями – лікарі інших спеціальностей. Змінена процедура оскарження постанов ВЛК. Тепер повторна комісія має проводитися в іншому закладі охорони здоров’я, що дає військовому надію на об’єктивніше рішення лікарів. Видаючи висновок про непридатність чи тимчасову непридатність, тепер ВЛК одночасно додає до нього документ, що військовий потребує звільнення від службових обов’язків.

Любов Галан. Фото: “Цензор.нет”

Співзасновниця правозахисного центру для військовослужбовців “Принцип” Любов Галан каже, що раніше вони часто стикалися з випадками, коли людина чекала на звільнення за станом здоров’я, і все одно військова частина залучала її до виконання бойових завдань або інших службових обов’язків.

З іншого боку, помітна тенденція на посилення вимог для визнання людини непридатною.

– Я не знаю, оцінювати це як позитив чи негатив, просто зафіксую: оновлений розклад хвороб став жорсткішим, коли йдеться про звільнення зі служби тих військових, які мали незначні порушення функцій організму, – каже Галан. – Тобто раніше такі діагнози були підставами для висновку про непридатність. Тепер – ні.   Наприклад, ішемічна хвороба серця з серцевою недостатністю першої стадії – раніше люди з нею були обмежено придатними, зараз будуть повністю придатними. Або військові, які мали грижі з помірними або незначними порушеннями функцій, також будуть придатними (але в цьому наказі є виключення можливості служити в ДШВ).  Окрім того залишається така тенденція: людина може бути носієм кількох хвороб, які в сукупності не дозволяють їй залишатися боєздатною. Проте кожний з цих діагнозів оцінюється окремо.

– Виходить, він у терапевта буде придатним для окремих спеціальностей, у хірурга, у мене – але разом це не сплюсується на А-статтю (непридатність – УП), – пояснює інфекціоніст Сергій. – Хоча його хвороби і впливають на нього в комплексі.

Аналізуючи новий розклад хвороб у тій спеціалізації, в якій він розуміється найкраще, Сергій акцентує увагу на статті в наказі про вірус імунодефіциту людини. Коло медичних показань для того, щоб визнати непридатними людей з ВІЛ, розширилося. Проте, на думку лікаря, їх треба було б повністю звільнити від військової служби незалежно від стадії хвороби.

Боєць на лікуванні. Фото: Нова Доба

– В мене був вже не один такий пацієнт, – продовжує Сергій, – який приїжджає з передка і каже: “Згоріли таблетки”, або “Загубив”, або “Не встиг випити, пішов на штурм, а там вже не було можливості”. І все – вірус починає розмножуватися.

Проблема і в тому, що така людина не може одразу відновити терапію. Їй дали ліків на три місяці, вона їх втратила і тепер не зможе отримати нові, поки ці три місяці не пройдуть.

Проте Сергій згадує і випадок, коли пацієнт з ВІЛ свідомо не приймав ліки. Т-лімфоцитів у нього значно поменшало і це стало причиною для визнання людини непридатною. А звільнившись з армії, вона повернулася до терапії.  Раніше непридатними вважались або люди з двосторонньою ампутацією кінцівок, або з ампутацією ноги вище рівня верхньої третини гомілки

Чи допоможуть нові правила в описаних вище ситуаціях, коли військові фактично перетворюються на тягар для своєї частини, але не можуть списатися з армії – тому що “недостатньо хворі”? Чи зменшить це кількість новобранців, які приїжджають у частину, але через стан здоров’я воювати не зможуть? Резюмуючи: фізично хворих в армії стане більше чи менше?

В Любові Галан немає відповіді на це запитання. В практиці інфекціоніста Сергія тепер побільшає висновків “непридатний”.

Проте в Генштабі на умовах анонімності розповідають, чого найбільше чекають від скасування статусу обмежено придатних. Мовляв, у часи, коли над Україною ще не висіла сокира війни, цей статус видавали направо-наліво: навіть з плоскостопістю та сколіозом. Тепер за рахунок таких військовозобов’язаних, яких ВЛК у більшості випадків визнає придатними, сподіваються поліпшити показники з мобілізації.

Рустем Халілов, УП

ДОДАТКОВО ДО ТЕМИ:

Верховна Рада підтримала у другому читанні законопроєкт, який передбачає добровільну мобілізацію окремих категорій ув‘язнених. За відповідний законопроєкт №11079-1 проголосували 279 нардепів. Потрібно сказати, що не дозволять служити у ЗСУ також особам, засудженим за незаконне виробництво, придбання, розповсюдження, або зберігання наркотиків, але для всіх інших, хто потенційно може бути мобілізований, діє однакова умова – до завершення терміну їх покарання повинно лишитися не більше трьох років. Якщо особа, яка була звільнена умовно-достроково заради служби в ЗСУ, вчинить під час служби новий злочин, то їй до покарання, призначеного за новим вироком, приєднають невідбуту частину покарання за попереднім вироком.

Вирішувати, чи можна звільняти людину умовно-достроково заради мобілізації, буде виключно суд на підставі погоджень медичної комісії, ТЦК і військової частини, де ця людина буде служити. У статусі військовослужбовців колишні увʼязнені будуть проходити військову службу виключно у спеціалізованих військових частинах, порядок створення яких визначається Міністерством оборони України. Адміністративний нагляд за особами здійснюється командиром військової частини, в якій особа проходить військову службу. Особи, щодо яких встановлено адміністративний нагляд, беруться у військовій частині на окремий облік. Також Закон передбачає, що контракт таких військовослужбовців закінчиться із закінченням особливого періоду військової служби, або оголошенням рішення про демобілізацію. Відпустку таким військовослужбовцям не надаватимуть.