Жителі віддалених районів громад-партнерів тепер можуть отримати доступ до високоякісних державних послуг за місцем перебування. Європейський Союз (ЄС) та Програма розвитку ООН (UNDP) в Україні в партнерстві з Міністерством цифрової трансформації України передали шістьом територіальним громадам Запорізької, Полтавської, Сумської, Харківської та Чернігівської областей мобільні центри надання адміністративних послуг (ЦНАПи).

Мобільний ЦНАП — це офіс на колесах, повністю обладнаний необхідною інфраструктурою та засобами зв’язку для підтримки професійної команди адміністраторів. Йдеться про безоплатний інтернет, опалення, кондиціонування, вентиляцію, електрику, вбудовані меблі, комп’ютерне та офісне устаткування. Кожен мобільний ЦНАП має єдиний вхід-вихід зі зручними сходами та допоміжним обладнанням, що дає змогу відвідувачам старшого віку та людям з інвалідністю отримувати послуги в комфортних умовах.

Ініціатива спрямована на людей, які часто стикаються з проблемами доступу через географічну віддаленість, зокрема маломобільних груп населення, зменшуючи їхню потребу долати великі відстані до найближчого обласного центру, щоб отримати державні послуги. Очікується, що мобільні ЦНАПи надаватимуть таку ж кількість послуг, як і будь-який стаціонарний ЦНАП у громаді.

Віцепрем’єр-міністр з інновацій, розвитку освіти, науки та технологій — Міністр цифрової трансформації Михайло Федоров зазначив: «В умовах повномасштабної війни важливо, щоб люди могли швидко та зручно отримувати адміністративні послуги. Ми системно працюємо над цифровізацією сервісів та модернізацією мережі ЦНАП. Також забезпечуємо регіони мобільними ЦНАП, завдяки яким українці можуть отримувати необхідні сервіси. Вдячний Європейському Союзу та Програмі розвитку ООН за передачу ще шести мобільних ЦНАП. Відтепер ще більше українців отримають доступ до адмінпослуг», — зазначив Михайло Федоров, Віцепрем’єр-міністр з інновацій, розвитку освіти, науки та технологій — Міністр цифрової трансформації.

Керівник програм співробітництва Представництва ЄС в Україні Штефан Шльойнінг підкреслив, що ЄС вважає це звершення критично важливим для стабільності та процвітання громад. «Підтримка ініціатив України у сфері цифрових інновацій і мобільних державних послуг відповідає ширшій меті ЄС щодо підтримки сталого та інклюзивного цифрового суспільства, — сказав він. — Ця ініціатива сприяє негайному відновленню та реформам і закладає основу для сталого розвитку та тіснішої інтеграції зі стандартами та практиками ЄС».

Постійний представник UNDP в Україні Яко Сільє підкреслив важливість мобільних ЦНАПів у наданні якісних і своєчасних адміністративних послуг. «Завдяки впровадженню мобільних ЦНАПів UNDP за щедрої підтримки Європейського Союзу забезпечує доступ до базових адміністративних послуг незахищеним групам населення, зокрема тим, хто проживає у віддалених районах, маломобільним людям та внутрішньо переміщеним особам, — сказав він. — Ми прагнемо розширювати цю ініціативу й надалі, щоб забезпечити доступність послуг для якомога більшої кількості громад».

Для довідки

Мобільні ЦНАПи були передані таким громадам, як Ізюм Харківської області, Кушугум Запорізької області, Мена Чернігівської області, Пирятин Полтавської області, а також Ромни та Шостка Сумської області. Проєкт реалізувала UNDP в Україні за фінансової підтримки Європейського Союзу в межах проєкту «EU4Recovery — Розширення можливостей громад в Україні».

Влітку 2024 року запланована передача ще низки мобільних ЦНАПів, які підвищать доступність послуг у семи інших громадах, зокрема у Дніпропетровській області (Кривий Ріг, Кам’янське та Новоолександрівка) та Миколаївській області (Вознесенськ, Баштанка, Первомайськ та Шевченкове).

Для запитів ЗМІ

Юлія Самусь, керівниця відділу комунікацій, UNDP в Україні, yuliia.samus@undp.org