Кабінет Міністрів ініціював законопроєкт, який реорганізує дитячі будинки сімейного типу в прийомні сім’ї. Щоб ініціатива набула чинності, її мають підтримати у Верховній Раді, а потім – підписати Президент. У Центрі спільних дій вважають, що зміни допоможуть краще підготувати дітей-сиріт до самостійного життя.

Законопроєкт передбачає, що прийомна сім’я зможе добровільно взяти на виховання та спільне проживання дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, в тому числі дітей, тимчасово переміщених в межах України або за кордон. Загалом у прийомній сім’ї має бути не більше восьми дітей, включно з рідними дітьми до 23 років. В одній родині зможе бути максимум шестеро дітей-сиріт. Єдиний виняток, коли ці обмеження не діятимуть – якщо всі влаштовані діти є рідними братами й сестрами. Рішення передати дитину у прийомну сім’ю ухвалює служба у справах дітей.

Чинні дитбудинки сімейного типу автоматично перетворяться на прийомні сім’ї. Якщо там більше шести дітей, їх не забиратимуть. Проте уряд зможе додатково встановити напрям спеціалізації прийомних сімей.

“Наприклад, сім’ї можуть спеціалізуватися на вихованні дітей з інвалідністю, постраждалих від насильства чи з девіантною поведінкою. Такі прийомні сім’ї проходять ретельний відбір, підготовку та нагляд фахівців, щоб забезпечити якісну опіку відповідно до потреб дитини”, – пояснює аналітикиня Ірина Корженкова.

Прийомним батькам, які піклуються про трьох і більше дітей-сиріт, позачергово надаватимуть будинок або багатокімнатну квартиру. Для цього укладатиметься договір про проживання між батьками та органом, що надав житло – наприклад, органом місцевого самоврядування.

Якщо їхня прийомна сім’я перестане діяти, прийомні батьки мають звільнити це помешкання для інших. Якщо вони не матимуть, де жити, їм нададуть інше облаштоване приміщення. Діти-сироти та діти без батьків від 16 років, а також ті, хто втратив житло через війну, отримають право на соціальне житло, якщо у них немає іншого помешкання на підконтрольній Україні території або воно зруйноване.

Аналітикиня Ірина Корженкова наголошує, що обмеження максимальної кількості дітей у прийомних сім’ях до шести забезпечить кращу якість догляду. За її словами, це дозволить прийомним батькам приділяти більше індивідуальної уваги кожній дитині та сприятиме формуванню міцніших емоційних зв’язків.

“Реорганізація дитячих будинків у прийомні сім’ї – це крок до створення середовища, де діти зможуть зростати в любові та підтримці. Діти-сироти отримають не лише приклад сімейних відносин, що неможливо у дитбудинку, а й більш природне середовище для розвитку. Прийомні сім’ї часто краще підготовлені для навчання дітей навичкам, необхідним для самостійного життя”, – підсумовує Ірина Корженкова.