Війна в Україні суттєво вплинула на економічний ландшафт країни, змушуючи бізнеси шукати нові локації для своєї діяльності. Релокація підприємств стала одним із основних шляхів продовження роботи в умовах бойових дій. Міністерство економіки України з перших тижнів війни запровадило програму для часткового або повного переміщення українського бізнесу із зон бойових дій. У цій програмі може взяти участь будь-яке підприємство з постраждалих регіонів.

Станом на березень 2024 року, від початку повномасштабного вторгнення в Україні зафіксовано 18 944 переїзди бізнесу з одного регіону в інший. 

Джерело: Opendatabot

Найчастіше підприємці переїжджають з Києва (33,2%), Дніпропетровської області (9,6%) та Київської області (8,5%). Цікаво, що саме ці регіони також є найбільш популярними для релокації бізнесу. Київ став лідером серед місць, куди переїжджають підприємства, з майже 28% від загальної кількості релокацій.

Джерело: Opendatabot

Варто зазначити, що 173 компанії переїхали, але потім повернулися до свого початкового регіону. Найбільше бізнесів повернулося до Києва — 59 компаній. Однак 626 підприємств переїжджали кілька разів, проте так і не повернулися до свого місця реєстрації.

Найчастіше переїжджають компанії, що займаються оптовою торгівлею — їх частка становить 39,4% від усіх переїздів. До топу також потрапили компанії у сфері будівництва (6%) та нерухомості (4,4%).

Джерело: Opendatabot

Релокація бізнесу в умовах війни стала не тільки викликом, але й можливістю для розвитку регіонів України. Західна та Центральна Україна виявилися найпривабливішими напрямками для переміщення підприємств завдяки відносній безпеці, розвиненій інфраструктурі та підтримці місцевої влади. Південні регіони, попри підвищені ризики, зберігають свою важливу логістичну роль.

Успішна релокація підприємств потребує активної підтримки з боку держави, що допомагає бізнесу адаптуватися до нових умов та продовжувати свою діяльність, сприяючи загальному економічному відновленню країни.

Цей матеріал був представлений Інститутом аналітики та адвокації в рамках Програми сприяння громадській активності «Долучайся!», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та здійснюється Pact в Україні. Зміст матеріалу є винятковою відповідальністю Pact та його партнерів i не обов’язково відображає погляди Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) або уряду США.