Громадська організація, що від 2022 року активно документує усну історію в Україні для міжнародного публічного архіву Memory of Nations, у 2024 році за підтримки програми TRANSITION Міністерства закордонних справ Чехії реалізовує великий міждисциплінарний проєкт про історичні досвіди українок у ХХ-ХХІ столітті. Мета проєкту – підсилити видимість жіноцтва як дієвої сили в новітній історії України, зокрема, у регіонах, на тлі війни і кризових історичних періодів.

“Хранительки пам’яті: досвід українських жінок на Донеччині у XX-XXІ столітті” українська команда робить у співпраці з колегами з Post Bellum CZ та широкою мережею українських партнерів: командою медіа Краматорськ.POST, незалежним жіночим журналом “DIVOCHE MEDIA”, ГО “Асоціація жінок “ПАНІ” та Радіо Культура.

У фокусі проєкту – місто Краматорськ, яке з 2014 року виконує функції адміністративного центру, поки частина Донеччини перебуває під російською окупацією. Особливості локальної історії міста та регіону розкриваються через історії його мешканок, їхніми голосами та сюжетами. Навесні львівсько-краматорська команда вже записала 27 усноісторичних інтерв’ю з краматорчанками віком від 40 до 79 років, і тепер разом з партнерами активно готується показати публіці зібрані матеріали у різноманітних форматах.

“Наші героїні – жінки, гідні подиву та вшанування за свою невтомність і смливість. Це юристки, волонтерки, підприємиці, громадські активістки, медичні та комунальні працівниці, різного віку і походження. Вони вкрай рідко говорять про себе як про дієвиць історії; хоч насправді невидима робота турботи, яку вони несуть на своїх плечах, забезпечує стійкість суспільства у найважчі для нього часи. І те, що українські жінки майже в кожному поколінні мають досвід подолання серйозних криз – війну, репресії, зміни економічної системи – також є важливим тлом для тих випробувань, які відбуваються з українками зараз”, – розповідає авторка проєкту Євгенія Нестерович, директорка ГО “Пост Беллум – Україна”.

Головною метою проєкту є підвищення видимості та суб’єктності жінок як активних учасниць історії. Та водночас – це нагода розповісти нестереотипно про історію усього регіону, показати динаміку змін українського суспільства впродовж останніх 50-60 років на прикладі нецентрального міста, акцентувати досвід останнього воєнного десятиліття у прифронтових регіонах. На основі 27 записаних інтерв’ю буде створено: кіноісторію, покази та модеровані обговорення якої відбудуться восени у 10 українських та 5 чеських містах; міжнародну виставку, що буде показана у Празі та Братиславі; радіодок-серіал про історію Донеччини; серію мультимедіа публікацій у DIVOCHE.media; промоційну кампанію у соцмережах, покликану привернути увагу до важливого внеску жінок у загальну суспільну стійкість. Також у рамках проєкту відбувається низка семінарів для жінок-учасниць, що мають підсилити їхні навички у адвокації і захисті власних прав та потреб. Усі зібрані інтерв’ю будуть опрацьовані згідно методології та опубліковані на сайті архіву memoryofnations.eu.

Стежте за проєктом на наших сторінках:

Facebook Post Bellum-Ukraine Instagram PBU

TikTok

Українські свідчення у архіві Пам’яті народів

З питань співпраці звертайтеся: Вікторія Солов’юк

+380989638125

v.soloviuk@postbellum.ua