Одинадцятикласники взялися прибрати берег річки Рось, щоб привернути увагу містян та влади до проблеми забруднення водойми.

Влітку шістнадцятирічна Анастасія любить прогулюватися берегом річки Рось. Ця річка — важлива водна артерія не тільки для Білої Церкви, а й для інших міст, наприклад, Умані, яка також живиться водою з Росі. Раніше річка була головним місцем відпочинку містян. Але забруднення промисловими та побутовими відходами зробило свою справу: стан річки критичний — за даними Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України, в ній втричі перевищена норма важких металів та пестицидів. Забруднення настільки серйозне, що Рось втратила здатність самоочищуватися. 

«Тепер влітку тут особливо не поплаваєш», — нарікає Анастасія.

Фото надане організаторами акції

Дівчина навчається в 11 класі білоцерківського ліцею. Разом із однокласниками вона заснувала молодіжну організацію «Молекула» в межах інноваційної програми UPSHIFT, що реалізується за підтримки Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ). Підлітки прагнуть, щоб їхні однолітки та дорослі перестали бути байдужими до проблем рідного міста.

«Ми хочемо будувати своє майбутнє в Білій Церкві для себе і для наших майбутніх дітей», — додає ще один учасник «Молекули» Марк.

Підлітки вирішили провести толоку, бо впевнені, що це найкращий формат, щоб весело і з користю провести час. Настя зізнається: розраховували, що прийде до 10 людей. Коли вона побачила, що прийшло мінімум вдвічі більше, її радості не було меж.

Підтримати активістів вирішили не тільки їхні друзі зі школи, а й небайдужі дорослі. Невисокий чоловік у панамці спритно надягає будівельні рукавиці. Це Михайло Яременко, директор ліцею, де навчаються учасники «Молекули».

«Ми й раніше проводили подібні толоки, — говорить пан Михайло. — Але завжди ініціатором були ми, дорослі. Вперше нас покликали саме діти. І це неймовірне відчуття, бо я впевнений, що за цими дітьми — майбутнє. На толоку прийшли навіть наші випускники».

Люди швидко діляться на команди: кожна збиратиме певний тип сміття. Всі розходяться порослим очеретом берегом. Вода річки зеленого кольору, а її поверхня ніби вкрита масляною плівкою.

«Сидиш отак на березі й дивишся, як пропливає сміття, — журиться 16-річний учасник толоки Владислав. — Чесно кажучи, соромно з дівчиною на побачення сюди йти. Тому я думаю й далі відвідувати такі толоки, щоб звертати увагу на те, що відбувається з річкою».

Учасники прибирали річку близько години. Потім — невелика перерва й роздача подарунків: кожен, хто прийшов на толоку, отримав шопер від «Молекули». На дерева вздовж річки підлітки повісили постери з інформацією про стан річки Рось. Команда планує і далі проводити такі толоки, а ще — семінари для містян і зустрічі з місцевою владою, щоб змусити її реагувати на проблеми довкілля.

«Учасники та учасниці команди — напрочуд наполеглива молодь, їх ніщо не лякає, — говорить менторка «Молекули» 29-річна Марина Будзяк. — Вони ставлять перед собою, здавалося б, неможливі цілі й досягають їх. Наприклад, вони налагодили співпрацю з місцевою владою та підприємцями, від яких частково залежить проблематика їхнього проєкту».

Настя планує стати архітекторкою. Її мета — впроваджувати в забудові зелені проєкти, як-от сади на дахах. Дівчина впевнена, що чистотою довкілля мають перейматися всі. Вона радить почати з малого — взяти за звичку сортувати сміття та не користуватися пластиком. Настя мріє, щоб міста в усьому світі були зеленими та чистими.

Вода життєво необхідна для виживання будь-якої громади. Залучення молоді до зелених ініціатив і впровадження практик сталого розвитку сприятимуть відновленню, розвитку та створенню більш стійких та екологічних громад. Надаючи молодим людям знання та інструменти для захисту довкілля, ЮНІСЕФ прагне виховати покоління молодих лідерів, готових власноруч творити краще майбутнє своїх громад.

«Молекула» — одна з 459 молодіжних команд, які впродовж року брали участь у програмі UPSHIFT від ЮНІСЕФ та втілили свої інноваційні ідеї в різних галузях, покращивши якість життя понад 30 000 українців у своїх громадах.