Річка Дніпро: інтегрована візія. Під такою назвою сьогодні в Києві презентували унікальний і важливий науково-суспільний проєкт. Солідне дослідження у вигляді книги представили активісти урбаністичної коаліції «РоЗквіт» і Greenpeace.
Праця, власне, присвячена майбутньому нашого величного Дніпра, який забезпечує життя десятків міст і сотень містечок та мільйонів людей. Славутич, Чорнобиль, Горенка, Київ, Канів, Кременчук, Черкаси, Дніпро, Херсон. Всі ці міста об’єднує прекрасний Дніпро.
Аналітичний звіт і пропозиції містять поглиблений аналіз і потенційні сценарії для річки, комплексне бачення її екологічного та економічного потенціалу. Цілком логічно, що презентація звіту відбулась у музеї Води. Олександр Береговий, заступник директора музею виявився цікавим співрозмовником і розповів, що у музеї Води 8 молодих пар освідчились у коханні. Вже є традиція під час весілля робити тут фото сесію.
Над проєктом інтегрована візія Дніпра з 2023 року працювали провідні експерти у сфері захисту довкілля, енергетики, розвитку міст і змін клімату. Ці напрацювання показують можливість вирішити існуючі проблеми та розкрити невикористаний потенціал Дніпра. Особливо актуальним це виглядає у розрізі війни України з московією.
Представник Greenpeace Центральна і Східна Європа Хрісто Панчев, зауважив, що блакитна смуга Дніпра поєднує багато міст України, є проблеми, але є і рішення. І як раз вже зараз варто говорити про бачення майбутнього річки.
Візію Дніпра можна розглядати як поєднання досліджень, сценаріїв та ідей для широкої аудиторії: урбаністів, екологів, промисловців, політиків, експертів і громадськість. Це факти та досвід з минулого та сьогодення, аналітична робота, яку слід врахувати при обговоренні майбутніх можливостей для річки Дніпро. Як саме ці можливості можна реалізувати, є відкритим для обговорення. Як і питання з чого почати і коли? Поки триває війна, багато речей здаються неактуальними, несвоєчасними і занадто складними. Але дискусія рано чи пізно розпочнеться і цей аналітичний звіт стане в нагоді. Як приклад, Хрісто Панчев назвав Дунай, який долає свій шлях через десятки країн Європи. Свого часу річка була геть в поганому стані. Проте зусиллями зацікавлених громад, екологів, науковців річку очистили й дали їй друге життя.
Фулько Трефферс, нідерландський архітектор і містопланувальник, співзасновник урбаністичної коаліції на підтримку України «Ро3квіт» висловив захоплення від Дніпра та можливостей, що з ним пов’язані. Десятки разів буваючи в Україні, експерта особливо надихає Кременчук, де прекрасно поєднується природна складова річки з можливостями для відпочинку і можливість для промисловості, бізнесу, аграріїв. Інтегрована візія Дніпра як раз і полягає в збереженні природного потенціалу і розумному використанні можливостей для промисловості. Все залежить від людей, їх дій і саме на них велика відповідальність. Аналітичний звіт може допомогти і значно полегшити прийняття розумних рішень в подальшому.
На питання «НД» що далі, як все це має працювати, Фулько Трефферс відповів – спочатку рішення, далі гроші, потім дії. Тобто спочатку має бути чітке розуміння, що робити і яким чином для включно позитивного використання потенціалу Дніпра.
Наталія Гозак, керівниця Greenpeace Україна зазначила, що організація готова на будь-який розумний діалог щодо майбутнього Дніпра. Активісти організації зараз зосереджені над зеленим відновленням, розвитком гібридних сонячних станцій та моніторингом атомної небезпеки.
Хочеться вірити, що цей важливий науковий проєкт буде корисною базою для пошуку шляхів до кращого майбутнього, яке розкриє весь потенціал річки Дніпро. Поєднуючи та накладаючи соціальні, культурні, природні, економічні та інші складові, можна виявити, як різні конфігурації втручань призводять до позитивних або негативних наслідків. У певних ситуаціях все ефективно співіснує. В інших випадках конфлікти можуть стати неминучими, і це вимагає від людей переосмислення складної мережі та пошуку альтернативних рішень.
МИХАЙЛО ГОРОДЕЦЬКИЙ. КИЇВ
кавер -фото: Олександр Береговий з книгою “Інтегрована візія річки Дніпро”