У сучасних умовах міжнародна співпраця є ключовим чинником підтримки України у різних сферах, особливо в охороні здоров’я та соціальній допомозі. Важливо підкреслити, що партнерство України з Європою та іншими державами допомагає зміцнювати національну систему охорони здоров’я, зокрема щодо підтримки репродуктивного здоров’я жінок. Спільні ініціативи, такі як співпраця з урядом Японії, демонструють, наскільки важливою є міжнародна солідарність для вирішення актуальних викликів, спричинених війною та забезпечення майбутнього України у європейській спільноті. Кореспондент “Нової Доби” – Світлана Камінець побувала на заході, на якому зібралися експерти у галузі репродуктивного та сексуального здоров’я жінки.
Вторгнення московських окупантів в Україну і військова агресія різко загострили питання сексуального здоров’я жінок, бажання і можливості народжувати. Чоловіків це стосується так само, але наразі мова про дівчат. Проблем чимало, а певний позитив полягає в тому, що ці питання на вістрі суспільної уваги.
Анна, мати двох хлопчиків у квітні 2022 року переїхала до Полтави після того, як 43 дні провела з дітьми у підвалі в Харкові. Стрес від вибухів і обстрілів сильно вдарив по здоров’ю молодої жінки. Через пережите нервове напруження почало турбувати серце і репродуктивна система. Анні пощастило, тому що вона звернулась до обласної клінічної лікарні, яка є партнером українсько-японського проєкту і отримала якісну медичну допомогу і психологічну консультацію. Історія Анни – одна з тисяч, втім, далеко не всім так щастить.
Отже зустріч партнерів в реалізації проектів у сфері репродуктивного здоров’я в межах українсько-японської співпраці є абсолютно не прохідним. Уряд і народ Японії активно і давно підтримують фінансово цей напрям. Зустріч відбулась 8 жовтня в Києві і зібрала зацікавлених та активістів.
Презентацію відкрили Юджі Токіта, міністр, заступник голови комісії, регіональна директорка Європейської мережі Міжнародної федерації планування сім’ї (IPPF) Міка Гживнович, директорка департаменту медичних послуг МОЗ України Тетяна Орабіна і виконавча директорка Благодійного фонду “Здоров’я жінки і планування сім’ї” Галина Майструк.
Міністр Юджі Токіта ознайомив присутніх з ініціативами та досягненнями у сфері здоров’я в Україні за підтримки уряду Японії. А говорити є про що, адже тільки за останні два роки країна Сонця виділила Україні більше 600 млн. доларів допомоги у вигляді якісного високоточного медичного обладнання. Окрім того, кошти на медичні препарати і матеріали і навчання медичних працівників у допомозі постраждалим, особливо молодим дівчаткам.
Галина Майструк показала зв’язок між сексуальним і репродуктивним здоров’я нації та викликами, які спричинила війна. Це стосується, зокрема, переміщених осіб. У Дніпропетровській області, наприклад, понад 400 тисяч переселенців. З них майже 60% жінки і 25% діти. Внаслідок стресів, спричинених війною, переїздом, новим незнайомим місцем проживання молоді жінки частіше хворіють, втрачають бажання народжувати через невідомість у майбутньому.
Збільшилось, нажаль, кількість тих дівчаток, які народжують у 15-17 років і навіть у 14-ть. Їх часто виховує вулиця, оточення однолітків, де присутні свої правила, змагання у дорослість. Втім ані фізично, ані психологічно вони ще не готові стати матерями. З початку повномасштабного вторгнення московії зафіксовано 316 фактів сексуального насильства. Цифра ніби й не значна, але за кожною доля молодої людини. Для того, щоб дівчина могла спокійно звернутися до медичного закладу, мають бути відповідні гарні умови, матеріали, допомога. І знання та навички у медичних працівників.
Завдяки підтримці уряду Японії лікарня в Полтаві надає безкоштовні ліки та спеціалізований догляд для жінок і дівчат, які опинились і перебувають у складних життєвих обставинах або постраждали від сексуального насильства. Медперсонал закладу пройшов спеціальне навчання в рамках проєкту і отримав потрібні медикаменти для комплексної допомоги жінкам, підтримку і супровід.
Зараз наразі працює два проєкти. Один спрямований на пом’якшення наслідків сексуального і гендерно зумовленого насильства та полегшення доступу до послуг і комплексної сексуальної освіти для постраждалих від війни в Україні. Інший – на посилення спроможності медичних закладів та покращення доступу до послуг з репродуктивного здоров’я для жінок. Проєкти охоплюють Полтавську, Запорізьку, Дніпропетровську і Одеську області України.
Проєкти також спрямовані на посилення комплексної сексуальної освіти із залученням освітян. І тут мова не лише про презервативи і контрацепцію. Це важлива психологічна робота з молоддю. Комплексна сексуальна освіта в Україні – це виклики і потреби сьогодення. За цю роботу треба було братися ще вчора. Втім, добре, що є розуміння важливості цього напрямку.
Про свій досвід роботи розповідали представники регіонів. Зокрема, Людмила Іванова, координаторка проєкту в Полтавській області, Катерина Каїра, координаторка проєкту в Дніпропетровській області.
Завдяки проєкту, який підтримує Японія, більше 100 тисяч жінок отримали якісні послуги щодо сексуального і репродуктивного здоров’я. Більше 250 медиків пройшли навчання з невідкладної гінекологічної, акушерської та неонатальної допомоги. Ще 200 – тренінги з реагування на насильство. Десять лікарень в регіонах отримали медикаменти, інструменти і обладнання. Понад 50 вчителів шкіл та шкільних психологів пройшли навчання з питань комплексної сексуальної освіти, а різноманітні заходи цієї тематики охопили майже мільйон підлітків і молодих людей з різних областей України.
Заспокоюватись зарано, адже здоров’я жінок, їх сексуальність, бажання завагітніти і народити здорових дітей сьогодні в зоні ризику через війну. Це виклики сьогодення і вони не зникнуть самі по собі. Над ними треба працювати медикам, освітянам і всім нам. Тема ця складна, специфічна і вимагає комплексного підходу.