Повна церковна назва цього свята – Введення в храм Пресвятої Владичиці нашої Богородиці і Приснодіви Марії. Щорічно воно відзначається в один і той самий день, 4 грудня, і завжди припадає на період Різдвяного посту.

Це одне з так званих “двунадесятих” свят – 12 найважливіших церковних свят, окрім Великодня.

Про введення в храм Марії не згадується в жодному з канонічних чотирьох Євангелій. Про цю подію йдеться лише в декількох апокрифах – стародавніх манускриптах, що не визнані церквою як такі, що повністю заслуговують на довіру.

Батьки Марії, праведні Іоаким і Анна, довгий час були бездітні. У ті часи це вважалося справжньою Божою карою. Подружжя ревно молилося, щоб Бог благословив їх потомством. Вони дали обітницю: якщо народиться дитина, вони присвятять її Богу.

Коли Марії виповнилося 3 роки, Іоаким і Анна виконали свою обіцянку: вони привели її до Єрусалимського храму. Тут дівчинка прожила до 12 або 14 років – джерела розходяться в точній даті. Весь цей час вона вивчала Святе Письмо, молилася, “зростала в любові до Бога”, а також займалася більш побутовими речами – шиттям і рукоділлям.

Згідно з церковним переказом, про те, що прийшов час покидати храм, Марію сповістив сам архангел Гавриїл. Він же спонукав священика Єрусалимського храму Захарію влаштувати “огляд женихів” для дівчини. Під час проведення спеціального обряду особливий знак з Неба був даний вдівцю Йосипу. Пізніше вони побралися.

Перші згадки про це свято відносяться до VIII століття. В Україні Введення в храм Богородиці почали відзначати з IX століття.

Що не можна робити цього дня?

На 4 грудня випадає 7-й день Різдвяного посту. Заборонено вживання м’яса, ковбаси, сала та інших м’ясних продуктів, заборонені всі молочні продукти, а також яйця, алкоголь, окрім червоного вина в невеликій кількості. Дозволена варена або печена їжа з рослинним маслом і риба.

Це світле свято не можна затьмарювати негативними емоціями. Постарайтеся утриматися від роздратування, образи, злості, засудження та інших подібних речей.

Молитви:

У цей день прийнято молитися про Боже благословення для дітей. Бездітні пари моляться про дарування потомства. Вагітні жінки просять Богородицю про благополучних пологах. Загалом на Введення можна молитися до Божої Матері з будь-якими проханнями.

“Богородице Діво” :
Богородице Діво, радуйся,

Благодатна Маріє, Господь з Тобою.

Благословенна Ти між жінкам

І благословен плід лона Твого, Ісус.

Свята Маріє, Мати Божа,

Молись за нас, грішних.

Нині і в годину смерті нашої.

Амінь.

“Достойно є” :
Достойно є воістину величати Тебе, Богородице, вічно блаженну і пренепорочну Матір Бога нашого. Чеснішу за херувимів і незрівнянно славнішу за серафимів, що без зотління Бога Слово породила, сущу Богородицю, Тебе величаємо! Амінь.

“О, Причиста Діво, Богородице”:
О, Пречиста Діво, Богородице, надіє всіх християн, що живуть на землі! Не відвертайся від мене грішного, бо я непохитно сподіваюсь на Твоє милосердя. Погаси в мені полум’я багатьох пристрастей моїх: запали моє жорстоке серце і мій холодний розум любов’ю до виконання заповітів Сина Твого і Бога нашого. Викорени, Пречиста, з мого затьмареного розуму і з мого жорстокого серця безнадійність, недбалість, лінощі та безглуздя і всі темні і брудні думки та наміри. Зціли мої тяжкі духовні й тілесні рани, не попусти, щоб зло перемагало мене, і Твоїми материнськими молитвами прихили до мене милість Сина Твого, Господа нашого Ісуса Христа, бо Ти благословенна від усіх родів, і славиться пречисте ім’я Твоє на віки віків. Амінь.

“Пресвята Вседіво, Мати Христа”:
Пресвята Вседіво, Мати Христа Бога нашого, принеси нашу молитву Синові Твоєму і Богу нашому, щоб він спас через Тебе душі наші. Благого Царя Мати, Пречиста і Благословенна Богородице Маріє! Милість Сина Твого і Бога нашого вилий на мою грішну душу і Твоїми молитвами настав мене на вчинки благі, щоб решту мого життя я прожив без гріха і через Тебе Небеса знайшов, Богородице Діво, єдина Чиста і Благословенна. Амінь.

 

За матеріалами ЗМІ.