За 1000 днів війни шкода природі, завдана воєнними діями, оцінюється приблизно в 71 млрд доларів. Внаслідок обстрілів та лісових пожеж в атмосферу потрапили 180 млн тонн діоксиду вуглецю. Такі жахливі цифри оприлюднила Міністр захисту довкілля та природних ресурсів України Світлана Гринчук під час Конференції ООН з питань зміни клімату COP29, яка закінчилась в Баку. Про таке повідомляється на сайті Міндовкілля України.

Світлана Гринчук зазначила, що за час повномасштабного вторгнення ворог вчинив проти довкілля понад 6500 злочинів. Більше шести мільйонів українців були позбавлені своїх домівок і звичного життя, і змушені були шукати тимчасовий захист у різних країнах Європи. Це призвело до збільшення на 3,3 млн тонн викидів СО2. Загальний обсяг викидів парникових газів, спричинених війною становить 180 млн тонн. І це лише приблизна цифра.

За словами міністерки, через бойові дії та лісові пожежі за майже три роки війни потенціал поглинання парникових газів українськими лісами зменшився на 1,7 млн тонн. Загалом через війну вже знищено 3 млн гектарів лісів. А забруднена вибухонебезпечними предметами територія України становить 139 тисяч кв. км – у два рази більше за площу, наприклад, Азербайджану.

“Навіть у мирному європейському місті повітря може містити сліди вибуху російської ракети. Продукти горіння, викинуті в повітря внаслідок ракетних ударів росії, вже потрапили до Румунії, Молдови, Болгарії, Угорщини, Латвії, Литви, Естонії, Сербії, Хорватії та Польщі”, – підкреслила Світлана Гринчук.

Україна працює над відновленням, не зважаючи на війну. Щоб компенсувати втрати лісу через пожежі, українці висадили 555 млн дерев на площі понад 75 тисяч гектарів. З допомогою партнерів вже розміновано 35 тисяч кв. км землі.

Московська військова агресія проти України і всього цивілізованого світу зменшує глобальні зусилля щодо змін клімату і природи. У 2009 році розвинуті країни погодилися щороку мобілізувати 100 млрд доларів для підтримки кліматичних заходів у країнах, що розвиваються. Натомість росія лише у 2025 році планує витратити понад 135 млрд доларів на військову зброю. 

Разом із міжнародними партнерами Україна працює над механізмами, які зроблять агресію та екологічну шкоду неприйнятними та суворо покараними. Україна вже ініціювала співпрацю у документуванні шкоди довкіллю, розробленні чіткої універсальної методики підрахунку впливу та формулювання глобальних принципів екологічного й сталого відновлення.

Нагадуємо, що 16 листопада, під час саміту в Баку, росія вкотре бомбардувала енергетичну систему України, запустивши понад 200 ракет і безпілотників. Обстріли енергосистеми – цілеспрямований послідовний терор путінської росії. Вже тільки цього року знищено 9 ГВт потужностей ТЕС, ТЕЦ і ГЕС. Українські електростанції загальною потужністю близько 18 ГВт окуповані. Зокрема, найбільша атомна електростанція в Європі – Запорізька.

Україна наголошує всім партнерам на головному – необхідності відшкодування збитків, завданих довкіллю через агресію росії.