Днями у Києві відбувся захід «Патронат замість інтернату: “Живі книги” про цінність сім’ї для дітей». Він дав можливість почути в новому форматі історії патронатних вихователів, опікунів, прийомних батьків, батьків-вихователів дитячих будинків сімейного типу, усиновлювачів, випускників інтернатів та вихованки патронатної сім’ї.

Зустріч улаштувала Міжнародна благодійна організація «Партнерство «Кожній дитині» у співпраці з Київською міською державною адміністрацією за підтримки ЮНІСЕФ.

До заходу долучились представники Київської міської державної адміністрації, Міністерства соціальної політики України, Координаційного центру з питань сімейного виховання та догляду дітей, Офісу Омбудсмана України, Державної служби у справах дітей, а також лідери думок, медіа, фахівці освіти, соціальної сфери та студенти.

У Києві перші дві патронатні сім’ї створено у 2011- 2012 роках. За цей час вони надали підтримку понад 75 дітям різного віку — від немовлят до 16 років.

«Найкраще середовище для розвитку дитини — рідна сім’я, або сімейні форми виховання. Наша мета — щоб у кожному районі Києва була cім’я патронатного вихователя. Днями у нас створилась патронатна родина у Дарницькому районі, й ми сподіваємось, що це буде новим поштовхом для розвитку такої послуги у столиці», — зазначив начальник Служби у справах дітей та сім’ї КМДА Валерій Танцюра.

Начальник Служби у справах дітей та сім’ї КМДА Валерій Танцюра

Під час заходу поговорили про труднощі, до яких потрібно бути готовими в процесі адаптації дитини в новому оточенні. Також обговорили стереотипи, які заважають людям стати патронатними вихователями, прийомними батьками чи опікунами.

Цикл заходів «Жива книга», що реалізується за підтримки ЮНІСЕФ — одна з ініціатив,  спрямованих на розвиток послуги патронату над дитиною та сімейних форм виховання. ЮНІСЕФ разом із партнерами працює над тим, щоб кожна дитина в Україні мала можливість рости у безпечному та люблячому середовищі, де вона відчуватиме підтримку та турботу. «Сім’я патронатного вихователя дозволяє дитині уникнути негативного досвіду інтернатів. Якщо у сім’ї дитини щось трапилось і вона не може там перебувати, патронатний вихователь разом із помічником забезпечать їй необхідну підтримку на той час, коли батьки розв’язують труднощі або дитині шукають нову родину”, — зазначила  представниця Уповноваженого з прав дитини Ірина Суслова.

Представниця Уповноваженого з прав дитини Ірина Суслова

Загалом послуга патронату надається у 273 громадах України із 1469 — тобто у кожній п’ятій. Утім, цього все одно недостатньо, адже дітей, які потребують сімейного догляду та турботи, набагато більше.

«Ми з чоловіком усиновили двох прекрасних дітей і ми знаємо, як складно вони переживають досвід перебування в інституційних закладах. Також під час моніторингових візитів до інтернатів ми бачимо, як порушуються права дитини. Надзвичайно важливо в громадах мати патронатні сім’ї, які зможуть взяти відповідальність за дитину, дати тепло й турботу в найскладніший для неї період. І головне — дозволити уникнути інтернатів», — зазначила адвокатка, представниця Омбудсмана в проєкті громадського моніторингу, блогерка Інна Мірошниченко.

Представниця Уповноваженого з прав дитини Ірина Суслова моніторингу, блогерка Інна Мірошниченко

Нині в Україні працює 424 патронатні родини, в яких перебуває 804 дитини. Від початку 2024 року за підтримки проєкту «Родина для кожної дитини: розвиток сімейного патронату» створено 164 патронатні родини — це третина від усієї кількості родин, створених із 2009 року.

Проєкт «Родина для кожної дитини: розвиток сімейного патронату» виконується спільно UNICEF Ukraine, Партнерством «Кожній дитині», Міністерство соціальної політики України, Національна соціальна сервісна служба України, Координаційний центр з розвитку сімейного виховання та догляду дітей, за фінансової підтримки Європейського Союзу та Австрійської Агенції Розвитку (ADA).